O tym czym są zmiany lokatorskie oraz czy warto je wprowadzać, pisałam w poprzednim poście o zmianach lokatorskich.

Kiedy planować zmiany lokatorskie?

Czas ma znaczenie. Termin na wprowadzenie zmian lokatorskich jest bardzo krótki i zależy od etapu budowy nieruchomości. Zanim w ogóle zaczniecie rozważać wprowadzenie zmian lokatorskich, należy potwierdzić z deweloperem, czy jeszcze jest taka możliwość. Bardzo możliwe, że Wasze mieszkanie praktycznie jest gotowe i nie ma już opcji nanoszenia poprawek do układu wnętrz i instalacji.

Inną kwestią jest umowa deweloperska. Jest to podstawowy dokument określający nabyte prawa do mieszkania oraz do wprowadzania zmian lokatorskich. Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania, powinniśmy się z nią szczegółowo zapoznać. W umowie powinny być zawarte terminy wprowadzenia zmian lokatorskich.

Jak wprowadzić zmiany lokatorskie, aby nie stracić gwarancji dewelopera?

Zmiany lokatorskie wprowadzone przez ekipę dewelopera zawsze podlegają gwarancji. Przy tworzeniu nowego projektu, polecam skorzystać ze wsparcia biura architektonicznego. Taki krok pozwoli na uzyskanie pełnej kontroli nad wprowadzanymi zmianami oraz zapewni deweloperowi niezbędne informacje, które pozwolą na wystawienie gwarancji na mieszkanie.

Jeśli zmiany są realizowane przez ekipę inwestora, wówczas firma realizująca zmiany bierze na siebie za nie odpowiedzialność. Niemniej jednak ważne jest zrozumienie, że modyfikacje wprowadzane po odbiorze mieszkania mogą wpłynąć na utratę gwarancji w konkretnych obszarach. Chociaż to nie dzieje się automatycznie, to w przypadku pojawienia się określonej usterki oceniamy, czy zmiany, które przeprowadzono, mogły wpłynąć na jej powstanie.

Projekt wnętrz Warszawa

via

Jak wygląda procedura zmian lokatorskich?

Proces zmian może różnić się w zależności od dewelopera, ale dobrze jest zapoznać się z ogólnym zarysem, jak może wyglądać.

1. Umowa deweloperska

Zawarcie umowy zmian lokatorskich jest możliwe dopiero po podpisaniu umowy deweloperskiej. Jeśli nie złożymy podpisu pod umową deweloperską, nie będziemy uprawnieni do zlecenia deweloperowi żadnych zmian lokatorskich, gdyż formalnie nie będziemy mieli prawa do lokalu.

2. Wniosek o przeprowadzenie zmian

Aby dokonać modyfikacji w układzie mieszkania czy instalacjach, musimy złożyć wniosek o przeprowadzenie tych zmian. W takim wniosku precyzyjnie opisujemy nasze propozycje modyfikacji, a do wniosku dołączamy rzuty przedstawiające dokładny wygląd tych zmian. Rysunki powinny prezentować planowane zmiany wraz z wymiarami.

3. Umowa na zmiany lokatorskie

Wniosek o zmiany w układzie mieszkania musi zostać zatwierdzony przez projektanta inwestycji. Gdy wniosek zostanie uzgodniony z odpowiednimi osobami i otrzyma zatwierdzenie, możemy przystąpić do zawarcia umowy na zmiany lokatorskie. Przed podpisaniem umowy warto dokładnie sprawdzić zapisy dotyczące odstąpienia od umowy o zmiany lokatorskiej oraz upewnić się, że te warunki są również uwzględnione w umowie deweloperskiej. Pamiętajmy, że wszelkie porozumienia z deweloperem powinny być zawarte na piśmie, a nie w formie ustnej. Dodatkowo umowa o zmiany lokatorskie powinna zawierać klauzule dotyczące kar umownych za ewentualne opóźnienia w wykonaniu umowy przez dewelopera.

Zmianom lokatorskim nie podlegają:

  • ingerencje w piony instalacyjne
  • ingerencje w rodzaj, wielkość i układ stolarki okiennej
  • zmiany funkcji i przeznaczenia lokalu
  • zmiana funkcji poszczególnych pomieszczeń lokalu, np. zmiana lokalizacji kuchni lub łazienki
  • dzielenie mieszkań
zmiany lokatorskie 
 warszawa
via

Ile kosztują zmiany lokatorskie?

Warto mieć na uwadze, że jednoznaczna ocena kosztów wprowadzenia zmian w układzie mieszkania bywa trudna. Na tę cenę wpływa wiele czynników, z których szczególnie ważny jest zakres planowanych modyfikacji. Większość deweloperów oferuje pewną liczbę zmian bez dodatkowych opłat. W przypadku większej liczby modyfikacji deweloper prezentuje swój cennik za te prace.

Jednocześnie chciałabym przypomnieć to co podkreśliłam w poprzednim wpisie o zmianach lokatorskich. Wykonanie tych samych zmian w przyszłości, za pośrednictwem własnej ekipy, będzie droższe. Koszty przeprowadzenia zmian w układzie mieszkania z deweloperem są zwykle niższe, ponieważ nie wymagają one zbędnego zrywania tynków, wymiany kabli ani ponownego zakupu tych samych materiałów. Dodatkowo, gwarancje dewelopera na elementy instalacyjne pozostają nienaruszone.

Czy korzystać z pomocy architekta wnętrz?

Modyfikacje w układzie mieszkania można wprowadzać na własną rękę. Trzeba jednak pamiętać, że nasze koncepcje nie powinny pozbawiać mieszkania funkcjonalności. Warto spojrzeć na całość mieszkania, a nie tylko na poszczególne pomieszczenia. Ważne jest, aby nowy plan uwzględniał przepisy budowlane i zawierał szczegółowe rysunki, takie jak m.in. architektura i instalacje wodno-kanalizacyjne. Jeśli brakuje nam doświadczenia, warto skonsultować się z firmą architektoniczną.

Architekt wnętrz po zapoznaniu się z rzutem mieszkania będzie w stanie fachowo doradzić, co zmienić w lokalu, pomoże zebrać pomysły w spójną całość i zaproponuje rozwiązania dostosowane do konkretnych potrzeb, które są zgodne z przepisami. Być może zaproponuje też rozwiązania, które nie przyszły Ci do głowy, a mogą się świetnie sprawdzić. Ponadto oceni, co warto zmieniać, które poprawki nie będą funkcjonalne i czy zmiany nie będą kolidowały z lokalizacją pionów instalacyjnych, ścian konstrukcyjnych i elementów wspólnych. Projekt zmian musi również przejść przez weryfikację działu technicznego dewelopera, więc zaangażowanie fachowca w te prace jest szczególnie ważne.

Jak wprowadzać zmiany w gotowym mieszkaniu?

Warto również zwrócić uwagę na te przeróbki, które zamierzasz wprowadzić w już odebranym mieszkaniu. Kluczowe jest, aby takie prace były realizowane przez profesjonalną ekipę remontową. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wszystko zostało zrealizowane zgodnie ze standardami budowlanymi oraz wymaganiami technicznymi. Z ekipą powinna być podpisana umowa na prace wykończeniowe, a za wykonaną pracę ekipa powinna wystawić fakturę. Jeśli z jakiegoś powodu ekipa nie chce podpisać z nami umowy, bądź też nie chce wystawić faktury, powinna nam się zapalić lampka ostrzegawcza.

Projekt wnetrz mieszkania

via

W przypadku planowanych modyfikacji na balkonie czy tarasie pamiętajcie, że niektóre zmiany mogą narażać gwarancję na ryzyko. Dotyczy to np. własnych interwencji w nawierzchnię (jak demontaż czy skuwanie), które mogą uszkodzić warstwy izolacyjne. Ponadto zabronione jest umieszczanie ciężkich donic lub penetrowanie powierzchni na głębokość przekraczającą 10 cm.

Przede wszystkim, jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości co do swoich planów, koniecznie skonsultujcie je wcześniej z deweloperem. To niesłychanie istotne, aby uniknąć ryzyka utraty gwarancji na mieszkanie.