10 nowoczesnych kanap dla miłośników dobrego designu
Biorąc pod uwagę zawód projektanta wnętrz jaki wykonuję, pewnie nie będzie dla Was zdziwieniem, że uwielbiam współczesny design i śledzę wszelkie nowości na rynku. Mocno ubolewam nad tym, że przez pandemię i spowodowane nią ograniczenia możliwość uczestniczenia w targach wnętrz w ostatnim roku była wykluczona. Niestety prezentacje online w moim przypadku się nie sprawdzają. Trochę się czuję jakbym oglądała filmik na YouTube, co automatycznie wywołuje u mnie brak skupienia. Przez to musiałam też zrezygnować z kursów na UOUW w trakcie trwania pandemii. Oczywiście cieszę się, że mam chociaż taką alternatywę i przynajmniej w ten sposób mogę trzymać rękę na wnętrzarskim pulsie, ale z niecierpliwością czekam na powrót imprez targowych.
Jeżeli śledzicie mojego bloga, to zapewne widzieliście już post o fotelach. Inspiracją do powstania tamtego wpisu były spotkania z inwestorami jakie odbywam w trakcie tworzenia projektów wnętrz. Każdego z moich klientów w ramach pracy domowej proszę o przygotowanie wnętrzarskich inspiracji, czyli zestawu zdjęć prezentujących ich dom marzeń. Gdy przechodziliśmy do omawiania mebli, okazywało się że większość klientów wybierała zdjęcia z tym samym fotelem. No dobra, nie dokładnie tym samym, ale prawie 😉 Był to klasyczny prosty uszak. Oczywiście wszystko z nim w porządku, ale w pewnym momencie nie mogłam już patrzeć na jakiekolwiek uszaki. Inna kwestia, że nie do każdego stylu i nie do każdego wnętrza taki fotel pasuje. Swoim wpisem o fotelach chciałam wszystkich zainspirować do szukania mniej oczywistych rozwiązań.
Idąc tym tropem, chciałabym Wam również pokazać sofy, których design inspiruje mnie w codziennej pracy. Miałam duży problem z ograniczeniem się do 10 sztuk. Jest tyle pięknych kanap, że postanowiłam dokonać podziału na kategorie i dzisiaj skupić się wyłącznie na kanapach bardziej nowoczesnych. Nie oznacza to, że są to tylko sofy które powstały w ostatnich latach. Jak sami zobaczycie do mojej listy dodałam nawet sofę, której projekt powstał w 1969 roku. Mój cel – dzielenie się pięknymi rzeczami, pokazanie mebli z charakterem, wyróżniających się.
Kolejność przypadkowa.
1. Can – Hay
Yes we can. Miłośnikom dobrego designu duńskiej firmy Hay nie muszę przedstawiać. Słowa najlepiej opisujące filozofię marki to prosty, funkcjonalny, estetyczny. Właśnie taka jest sofa Can. W projekcie widać wyraźne nawiązania do estetyki Bauhausu. Sofa Can została zaprojektowana przez najzdolniejszych braci świata designu Ronana i Erwana Bouroullec. Kvadrat, Kartell, Magis, Ligne Roset, Axor to tylko niektóre z marek z którymi współpracują znani projektanci.
2 Fold – Baxter
Baxter to kwintesencja luksusu i włoskiego designu. Meble zaprojektowane z udziałem najlepszych włoskich projektantów, spod ich ręki powstają rzeczy tak odmienne, że nie sposób przejść obok nich obojętnie. Do dzisiejszego zestawienia wybrałam sofę Fold. Przyjrzycie się tylko, jak tkanina lekko otula bryłę sofy. Twórcą Fold jest Vincenzo de Cotiis. Najlepsi architekci wnętrz bardzo często wykorzystują sofy Baxter w swoich projektach wnętrz.
3. Up – B&B Italia
Zapewne kojarzycie fotel Up5_6 (znany również pod nazwą „Big Mama” i „Blow Up„) – ikona modernizmu i metafora uwięzionej figury kobiecej:
Jest to część kolekcji Serie up 2000 zaprojektowanej przez wybitnego projektanta Gaetano Pesce w której znajduje się również sofa:
Rok produkcji może zaskakiwać – 1969. Zdecydowanie meble te wyprzedzały swoje czasy. Wyraziste, obłe kształty w które aż chce się zatopić.
Sofa występuje tylko w wersji dwuosobowej. Nie wiem czy wiecie, ale tego typu sofy po angielsku nazywają się loveseat. Uwielbiam tę nazwę.
4. Floating – Comforty
Każda z przedstawionych na tej liście kanap charakteryzuje się czymś wyjątkowym. I nawet w tak doborowym towarzystwie sofa Floating potrafi się wyróżnić. Wydaje mi się, że jest tak nietypowa iż może wzbudzić skrajne emocje. Nazwa nie jest przypadkowa. Cechą charakterystyczną jest zewnętrzna konstrukcja, dzięki której siedzisko jakby „unosi się” w powietrzu. Autorem projektu jest Francuz Philippe Nigro, który tworzy dla słynnych marek, takich jak Olivetti, Poltrona Frau, Ligne Roset, Foscarini.
via
5. New York Suite – Saba Italia
Ponadczasowa sofa New York autorstwa Sergio Bicego. Pikowania nawiązują do szykownego stylu retro, ale całość jest bardzo współczesna. Zwróćcie uwagę na nietypowy, sześciokątny kształt sofy. Wsparta na smukłych, wysokich płozach z prętów stalowych wygląda lekko i zgrabnie, nawet w większym rozmiarze. Sofa sprawdzi się idealnie m.in. w projektach wnętrz w stylu glamour.
6. Cloud Sofa – Moooi
Zaprojektowana przez najjaśniejszą gwiazdę współczesnego designu Marcela Wandersa, Cloud Sofa składa się z kompozycji zaokrąglonych, puchatych kształtów. Nazwa nie mogła być bardziej trafiona. Do sofy można dodać białe poduszki – chmurki.
7. Platform Sofa – De La Espada
Współczesna wersja łóżka do opium. Projektantów Neri & Hu ten klasyczny chiński mebel zainspirował do stworzenia sofy o prostym, minimalistycznym profilu. Zamiast zwykłych podłokietników mamy drewniane półki oraz wnęki idealne na książki lub drobiazgi.
Zobaczcie jak pięknie prezentuje się ta sofa we wnętrzach apartamentu w kamienicy:
8. Belt – Moroso
Jak na Patricie Urquiole przystało, sofa Belt jest projektem śmiałym. Gdy wydawało się, że w kwestii kanap już wszystko zostało powiedziane, pojawia się Patricia i wychodzi poza schemat.
9. Lua – Noti
Lua to elegancka kolekcja mebli, w której skład wchodzą fotel oraz sofy. Tym co wyróżnia te meble to oryginalne akcesoria – drewniany stolik oraz lampka z abażurem. Akcesoria montowane są do konstrukcji mebla stanowiąc jego naturalne przedłużenie. Autorami projektu są utalentowani projektanci Pawlak&Stawarski.
10. Tiki – Fogia
W zestawieniu królują meble włoskie, ale jest też reprezentant Szwecji. Tiki to prosta wizualnie sofa wyglądająca na lekką jak piórko. Prawdziwa ikona Fogia została zaprojektowana przez Andreasa Engesvika.
Jak Wam się podoba moje zestawienie? Jeżeli chcielibyście do niego dodać jakąś sofę, dajcie znać w komentarzach.
Jeśli jesteście ciekawi efektów mojej pracy i chcecie być na bieżąco z informacjami o biurze projektowym Maszroom Warszawa to zapraszam Was do śledzenia maszroomowych profili na Facebooku i Instagramie i oczywiście do śledzenia bloga. Na stronie dostępne jest również portfolio, które regularnie jest aktualizowane.