Prezentowane mieszkanie zlokalizowane jest na warszawskim Mokotowie, bardzo blisko stacji metra. Okolica oferuje mieszkańcom dobrze rozwiniętą miejską infrastrukturę, jaki i zielone parki do wypoczywania. Jak się okazało, inwestorzy postanowili przeznaczyć mieszkanie pod wynajem krótkoterminowy, więc poprosili o nieszablonową aranżację wnętrza, dzięki której nie będą mieli problemów ze znalezieniem lokatorów.

W przypadku mieszkań pod wynajem zaprojektowanie wnętrz jest zawsze niemałym wyzwaniem, ponieważ nie wiadomo jest, kim będą mieszkańcy a projektowanie  mieszkań pod wynajem krótkoterminowy jest oddzielną kategorią. Prace nad koncepcją wnętrz przeznaczonych na wynajem krótkookresowy bardziej przypominają tworzenie zarysu wnętrz w hotelu butikowym niż w typowym mieszkaniu na wynajem. Wynika to z kilku względów:

Konkurencja

Główną konkurencją mieszkań na najem krótkoterminowy są hotele, hostele i pensjonaty a nie mieszkania na wynajem długoterminowy. Goście, którzy są zainteresowani najmem, takich ofert będą szukać na Booking lub Airbnb a nie na stronach agencji nieruchomości czy portalach typu Domiporta.

Oczekiwania

Przyjezdni często są znudzeni bezosobowymi hotelowymi standardami, więc szukają innych rozwiązań. Najistotniejszą przewagą mieszkań jest dostęp do kuchni i brak innych gości, co za tym idzie większe poczucie prywatności. Najemcy wybierają wygodę i konkurencyjne ceny takiego rozwiązania.

Standard i wyposażenie

Tego typu nieruchomości są zazwyczaj starannie wyposażone i urządzone w przemyślany sposób. Goście zamieszkujący w takich mieszkaniach nie mają ze sobą wielu rzeczy, ale równocześnie szukają komfortu oraz kameralności. Mieszkanie krótkoterminowe daje namiastkę domu.

Styl wnętrz

Projekt wnętrz ma za zadanie przyciągać wzrok i wyróżniać dane mieszkanie wśród innych ofert. Nieruchomości oferowane pod najem krótkoterminowy różnią się od mieszkań na wynajem długoterminowy zupełnie innym charakterem aranżacji przestrzeni.

Jaki jest pierwszy etap projektu wnętrz?

Przy standardowych projektach wnętrz, czyli takich w których inwestor będzie jednocześnie mieszkańcem danej nieruchomości, pierwsze pytanie jakie sobie zadaję, to kim konkretnie jest mój klient? Jaki styl lubi? W jakich kolorach czuje się dobrze? Jaki styl życia prowadzi? Oczywiście odpowiedzi na te pytania dostaję bezpośrednio od inwestora. Gdy myślę o projekcie mieszkania na najem krótkoterminowy, najpierw się zastanawiam, co przyciągnie do niego najemców? Czym takie mieszkanie będzie się wyróżniać na tle konkurencji?

Styl życia użytkownika jest mniej istotny, ponieważ nie będzie to jedna osoba/rodzina, ale stosunkowo często zmieniający się najemcy z różnych grup. Trzeba oczywiście uwzględnić kwestie praktyczne, istotne dla najemców jak np. miejsce na odstawienie walizki, ale sam profil najemcy będzie bardziej ogólny.

Czym się różni styl mieszkań na najem krótkookresowy od takich na najem długoterminowy?

Najprostsza odpowiedź? Mieszkania na najem krótkoterminowy mogą być mniej neutralne i bardziej odważne. Nie musimy się zastanawiać czy najemca będzie siebie widział w danym mieszkaniu przez najbliższe miesiące lub lata.

Jakie są ogólne założenia projektowanego mieszkania?

Przed przystąpieniem do tworzenia koncepcji projektu wnętrz, przejrzałam wiele konkurencyjnych mieszkań w danej okolicy. Większość z nich urządzona jest w podobnym stylu z użyciem bezpiecznych bieli, beży i szarości. Na szczęście moi klienci byli otwarci na nieszablonowe rozwiązania. Było to też drugie mieszkanie, które im projektowałam. Przy poprzednim projekcie wnętrz bardzo szybko złapaliśmy wspólny język, więc Inwestorzy mieli do mnie zaufanie i wiedzieli że ich nie zawiodę.

Architektura wnętrz Mokotów

Od samego początku wiadomo było, że wnętrze będzie urządzone z wykorzystaniem mebli w stylu retro, do których tłem miały być różnorodne barwy. W salonie padło na błękit (zasłony) w połączeniu z różem (aneks kuchenny) oraz bardzo ciemną zielenią. Dodatek drewna ociepla całość, a akcenty bieli i czerni, a także kuchnia ze stali nierdzewnej sprawiają, że całość nabiera charakteru. Zależało mi na pokazaniu czegoś innego, wykorzystaniu kolorów, które są rzadko używane w projektowaniu wnętrz. A przynajmniej sporadycznie w pomieszczeniach dla dorosłych. Błękit i delikatny róż zwykle królują w pokojach dla dzieci a nie w salonach.

Projekt wnętrz

Bardzo ciemna, stonowana zieleń w aneksie kuchennym może wydawać się dość śmiałym ruchem aranżacyjnym, jednak w połączeniu z jasnymi odcieniami tekstyliów i ścian, drewnianymi meblami mięknie i kreuje spokojny, przytulny klimat, zachowując jednocześnie swój designerski wygląd.

Projekt wnętrza WarszawaProjekt salonu

Całkiem przyjemnie i przytulnie prezentuje się także sypialnia z geometryczną ramą łóżka i miękkim dywanem.

architekt wnętrz warszawa

W łazience uwagę zwraca podział pomieszczenia na strefę mokrą oraz suchą. Prysznic jest wyraźnie oddzielony nie tylko za pomocą kolorów, podział wyznacza przejście w kształcie łuku. Całość dopełniają płytki podłogowe ułożone w niebiesko-białą szachownicę.

Aranżacja łazienkiWnętrze jest urządzone bardzo prosto, jedyną ozdobę stanowi plakat, reprodukcja obrazu Paula Gauguina. Powstało wnętrze na pierwszy rzut oka oszczędne w formie, ale bogate w dyskretne, interesujące detale. Architektura wnętrz łazienki

Architektura wnętrz

Projekt wnętrz

Projekt wnętrz

Jak najlepiej podsumować ten projekt wnętrz? Zaaranżowane wnętrze jest nowoczesne, oszczędne w formie i ze szczyptą finezji. Zachwyca zestawieniem kolorów i kształtów ze szczyptą nowoczesnego retro.

Jeśli jesteście ciekawi efektów mojej pracy i chcecie być na bieżąco z informacjami o biurze projektowym Maszroom Warszawa to zapraszam Was do śledzenia maszroomowych profili na Facebooku Instagramie i oczywiście do śledzenia bloga. Na stronie dostępne jest również portfolio, które regularnie jest aktualizowane.