Wizualizacje a rzeczywistość w projektach wnętrz

18 stycznia, 2016

Czasami w czasie rozmowy przedprojektowej, podczas której chcę poznać oczekiwania moich klientów, słyszę pytanie o sens robienia wizualizacji. Nie wystarczy „zwykły” projekt wnętrz? Może wystarczy, ale trzeba mieć naprawdę potężną wyobraźnie, aby na podstawie próbek i moodboardów 'widzieć’ efekt końcowy projektu. Dlatego postanowiłam dzisiaj wyjaśnić, dlaczego wizualizacje w projektowaniu wnętrz są ważne.

Czym są wizualizacje wnętrz?

Jest to wygenerowany na podstawie trójwymiarowych modeli, realistyczny obraz projektowanego pomieszczenia, odzwierciedlającego planowany efekt końcowy. Wizualizacja komputerowa wnętrza jest to jeden z etapów projektowania. Rolą architekta wnętrz jest zapewnienie klientowi projektu pomieszczenia i zaprezentowanie go w taki sposób, aby był jak najbardziej czytelny i przejrzysty. Nic nie sprawdza się tak dobrze jak właśnie wizualizacja.

Wizualizacje a wyobraźnia

Niewiele osób jest w stanie sobie wyobrazić docelowy wygląd wnętrza bazując jedynie na technicznym jego zarysie i np. próbkach materiałów. Można powiedzieć, że na obrazie 3D dokładnie widać czy projektant wnętrz miał rację mówiąc, że głęboki granat ścian doskonale wydobędzie kolor podłogi. Czyli jest to przedstawienie wizji projektanta wnętrz w taki sposób, żeby klient był w stanie ocenić czy jest to wnętrze w jakim chciałby zamieszkać, czy może niezbędne jest wprowadzenie poprawek. Proces tworzenia wizualizacji rozpoczyna się od budowania od podstaw podłóg i ścian wraz z umieszczeniem w nich otworów okiennych oraz drzwiowych. Oczywiście wszystkie wymiary i odległości odzwierciedlają stan rzeczywisty.

Projekt wnętrz wizualizacje

Czy jest sens robienia wizualizacji?

Wizualizacje wnętrz to idealny sposób na pokazanie docelowego wyglądu mieszkania bez konieczności przeprowadzania remontu. Wizualizacje można traktować jako metodę prób i błędów. Największą zaletą wizualizacji, jest możliwość dokonywania zmian jeszcze na etapie projektu wnętrz. Nie jesteś przekonana czy wybrany, zielony kolor sypialni jest dobrym pomysłem? Dzięki wizualizacji wszystko się wyjaśni.

W zeszłym miesiącu prezentowałam Wam zdjęcia gotowej łazienki którą ostatnio projektowałam. Natomiast wszystkie wizualizacje w trzech różnych wersjach kolorystycznych prezentowałam w tym wpisie. Sami możecie ocenić jak się ma wizualizacja do ostatecznego efektu i czy jest pomocna.

Klientka nie była pewna czy pierwsza, granatowa wersja jest szczytem możliwości, dlatego poprosiła mnie o przygotowanie alternatyw. Jak się okazało słusznie, bo właśnie w trzeciej szaro-drewnianej wersji się zakochała. Wizualizacje były niezastąpione i bardzo pomogły w podjęciu ostatecznej decyzji. Podejrzewam, że bez wizualizacji klientka nie zgodziłaby się na przeniesienie umywalki pod okno. Na rzucie poziomym takie rozwiązanie wydawało się wręcz abstrakcyjne, dopiero wizualizacje pokazały wszystkie zalety takiej zmiany z której klientka ostatecznie jest bardzo zadowolona.

Jakie są minusy wizualizacji wnętrz?

Czy są jakieś wady tego rozwiązania? Tak. Nie wszyscy producenci udostępniają modele 3d swoich mebli czy opraw oświetleniowych, więc nie zawsze da się pokazać na wizualizacji np. krzesło które wymarzył sobie klient. Oczywiście zawsze staram się dobrać model, który przynajmniej będzie zbliżony kształtem i rozmiarem do wybranego oryginalnego mebla.

Wracając do pytania z początku wpisu, czy warto prosić projektanta wnętrz o wizualizacje? Jeśli masz doskonałą wyobraźnie i jesteś skłonny zaryzykować, że uzyskany efekt będzie odbiegał od Twoich wyobrażeń, to możesz zrezygnować z tego etapu, natomiast w każdym innym przypadku wizualizacja powinna być podstawą projektu wnętrz.


Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku Instagramie.

Czytaj również

mjakmieszkanie

Publikacja projektu wnętrz w M jak mieszkanie

Jeśli interesujecie się architekturą wnętrz, to na pewno kojarzycie magazyn wnętrzarski M jak mieszkanie.  W najnowszym, sierpniowym numerze znalazła się obszerna publikacja maszroomowego projektu kuchni w mieszkaniu na osiedlu Żoliborz Artystyczny Warszawa. Jestem tym bardziej szczęśliwa, bo sesja wyszła naprawdę pięknie. Najlepsi architekci wnętrz mają w swoim portfolio wiele różnych publikacji. Jeśli jesteście ciekawi efektów mojej pracy, na stronach…
minimal

Ciekawy trend w projektowaniu łazienek

Nie, nie będzie to wpis o lastryko 😉 Co prawda jest teraz na nie szał, ale wybrałam dla Was inny, mniej (jeszcze) znany szerszemu gronu trend, którym sama się zachwycam. Chodzi o kolorową ceramikę łazienkową. Oczywiście kolorowe umywalki i wanny dostępne są na rynku już od dłuższego czasu. Nie jest to produkt nowy, nie wiem…
ver 12

Projekt wnętrz pokoju dziecięcego

Na przykładzie jednej z moich realizacji, chciałabym opowiedzieć jak prosto urządzić ładny i funkcjonalny pokój dziecka. Moim klientem był mały Jaś, który jest fanem kosmosu i rakiet. Tak więc wybór motywu przewodniego przebiegł sprawnie. Wyzwania przy projektowaniu wnętrz Pokój Jasia jest malutki, bo ma tylko 8,4 m2. Zaaranżowanie pokoju o takim metrażu wymaga dokładnego przemyślenia…
projekt sypialni

Case study – Projekt wnętrz mieszkania wakacyjnego

Przeważnie, gdy myślimy o apartamencie wakacyjnym to mamy przed oczami jedną z nadmorskich miejscowości lub przytulne gniazdko gdzieś w górach. W przypadku tego mieszkania, jest zupełnie odwrotnie. 20 piętrowy blok na skraju Żoliborza z widokiem na coraz okazalszą panoramę nowoczesnej Warszawy. Najlepsze miejsce do prowadzenia wielkomiejskiego życia. To okolica lubiana przez warszawiaków  – jest bezpiecznie, zielono…