Zaprojektowanie pięknej kuchni, która dodatkowo byłaby wygodna i funkcjonalna wymaga pewnej wprawy. Kuchnia jest centrum dowodzenia domem i nie ma tutaj miejsca na błędy. Sam zawód projektanta wnętrz w sporej mierze przeznaczonych jest dla osób o ponadprzeciętnej wyobraźni… którą czasami lepiej trzymać na wodzy i stosować się do ustalonych zasad projektowania. Jest kilka wytycznych, których warto przestrzegać, jedną z nich jest wysokość blatu roboczego. Jest tylko kilka 'ale’ 😉

czarne meble kuchenne

via

Wysokość blatów w projektowaniu kuchni

Przez lata obowiązywała zasada, że blat w kuchni powinien znajdować się wysokości 85 cm. Każdy architekt wnętrz na pewno kojarzy Podręcznik Projektowania Architektonicznego Ernsta Neuferta. W wydaniu z lat siedemdziesiątych wysokość blatu wygląda tak:

Nufert - projekt kuchni

I problem byłby z głowy, gdyby nie to że od tego czasu średni wzrost przeciętnego Europejczyka znacznie wzrósł. W wydaniu z połowy lat dziewięćdziesiątych wysokość blatu w tym podręczniku została zmieniona i obecnie waha się w przedziale 85  a 92 cm, czyli nie mamy jednoznacznej odpowiedzi.

kuchnia z marmurowym blatem

Najlepiej dobrać wysokość blatu do wzrostu, ale często są duże różnice pomiędzy poszczególnymi domownikami. Skończyły się czasy, gdy kuchnię projektowało się tylko dla pani domu.

Jaką wysokość blatu stosuję w swoich projektach wnętrz?

O ile moi klienci nie wzrostu Shaquilla O’Neala lub Dannego DeVito to projektuję blat na wysokości 90 cm. Jest to moim zdaniem najlepsza wysokość. Wyższe stojące szafki to również większa powierzchnia przechowywania. Wygodniej wyciąga się talerze z dolnych szafek a nie tych wiszących.

Ciekawostka 1

Posiadam w swoich zbiorach jedno z pierwszych wydań Podręcznika:

neufert stary podręcznik

Jest to oryginalne, niemieckie wydanie z roku 1943:

Podręcznik projektowania wnętrz

Jakby ktoś pytał: nie, nie znam niemieckiego, ale mam sentyment do tej książki. W każdym razie w tym wydaniu blat jest na wysokości 80 cm!

wysokość blatu

Ciekawostka 2

Przyjrzycie się uważnie temu zdjęciu ze starego wydania 'Neuferta’ z lat 70:

Stary projekt kuchni

Gdzie jest haczyk? Od lat siedemdziesiątych zaszło sporo zmian i w nowych wydaniach książki opis tego zdjęcia wygląda tak: Przekrój poprzeczny kuchni w której mogą pracować dwie osoby.

Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku Instagramie.