Coraz więcej osób decydujących się na remont mieszkania postanawia skorzystać z pomocy architektów wnętrz. Wynika to częściowo z mody (bardzo zresztą rozsądnej), ale przede wszystkim ze względu na zwiększone zwracanie uwagi na połączenie wyglądu wnętrza z jego ergonomią. Wybór dobrego projektanta wnętrz nie powinien być jednak podejmowany pochopnie. Dobrze jest najpierw zapoznać się z tym, po czym można rozpoznać profesjonalnego projektanta.

projekt kuchni drewno

Najlepszy projektant wnętrz Warszawa

Projektowanie wnętrz wbrew pozorom nie należy do łatwych zadań. Mylą się ci, który myślą, że głównym zadaniem projektanta jest dobór kolorów i szybkie 'wstawienie’ mebli. Dobry projektant wnętrz powinien wykazywać się odpowiednim zestawem cech, można wręcz sparafrazować Liama Neesona z Taken. But what I do have are a very particular set of skills, skills I have acquired over a very long career, skills that make me a nightmare for people like you. Tylko należy zastąpić słowo nightmare czymś przyjemnym 😉

Łączenie umiejętności w projektowaniu wnętrz

Chodzi mi konkretnie o umiejętność połączenia w pracy cech umysłu ścisłego i humanistycznego. Codzienna praca projektanta wnętrz opiera się przede wszystkim na tworzeniu wielu rysunków, układów wnętrz, analizowaniu dostępnych opcji i rozważaniu nad mądrym zagospodarowaniem oraz umeblowaniem. Uwierzcie mi, że w trakcie opracowywania rzutów technicznych jest wiele momentów, w których łatwo o pomyłkę. Nie jest to praca dla roztargnionych wizjonerów. Odpowiednie opracowanie ergonomii pomieszczeń i wiedza techniczna są podstawą.

Rolą architekta wnętrz jest nie tylko rozsądne i zgodne z zasadami ergonomii wyposażenie mieszkań, ale też dopasowanie aranżacji do możliwości metrażowych i finansowych konkretnego inwestora. Bo przecież, po co klientowi projekt, którego nie zrealizuje, bo najzwyczajniej go nie stać. Dobry projektant wnętrz, tworząc oryginalny i niepowtarzalny koncept, musi pamiętać o potrzebach swoich klientów, funkcjonalności i estetyce wykończenia mieszkania, nad którym pracuje.

Czy architekt wnętrz ma umysł ścisły?

Skąd nacisk na słowo oryginalny? Teraz przechodzimy do części humanistycznej, z którą utożsamiam kreatywność i nieszablonowe myślenie. Czy można się nauczyć kreatywności? Pewnie w jakimś stopniu tak. Jest pełno kursów o tej tematyce, więc zawsze można spróbować, ale nikt nie chce skierować się do profesjonalisty po to, aby mieć urządzone mieszkanie na wzór jednego z jego wcześniejszych projektów. Pół biedy jeśli projektant kopiuje samego siebie (nie mylić z własnym stylem), gorzej jeśli ściąga od konkurencji.

Istotne jest również, aby architekt wnętrz miał na uwadze prośby klienta. Kontakt z klientami wymaga nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim licznych umiejętności miękkich, jak zdolności komunikacyjne czy inteligencja emocjonalna. Umiejętność dostosowania się do nowych sytuacji, zdolności językowe, komunikacyjne i interpersonalne to podstawa.

Te wszystkie obszary, które wymieniłam, przenikają się i uzupełniają.

po czym poznac dobrego architekta wnetrz

Portfolio architekta wnętrz

Tak jak kwestie z poprzedniego paragrafu wychodzą w trakcie spotkania z projektantem lub dopiero podczas tworzenia projektu, tak portfolio możemy zobaczyć jeszcze przed podjęciem decyzji o współpracy. Dobry projektant ma na swojej stronie internetowej lub w mediach społecznościowych portfolio, do którego klient w każdym momencie może zajrzeć i ocenić jego prace. Ważne, by nie podejmować decyzji w ciemno. Warto wybrać profesjonalistę, którego projekty wnętrz są podobne do stylu, w jakim chcemy urządzić swoje mieszkanie.

W swoim portfolio mam wnętrza w różnych konwencjach, nie boję się wyzwań i potrafię poruszać się po różnorodnych stylach, tworząc spójną całość. Mimo to, to co proponuję moim klientom zawsze będzie ograniczone przez to co mi się podoba, co uważam za stylowe i estetyczne. Innymi słowy, każdy projektant będzie inaczej interpretował styl industrialny czy eklektyczny. I bardzo dobrze, bo nie jesteśmy klonami i zasługujemy na zindywidualizowane wnętrza.

Projektowanie wnętrz warszawa

Dobry kontakt z projektantem wnętrz

Większość moich klientów trafia do mnie z polecenia swoich bliskich. Jeżeli z jakimś klientem współpraca układała się dobrze, jest duża szansa, że jego znajomi będą mieli podobne odczucia. Oczywiście nie ma na to gwarancji. Ważny jest pierwszy kontakt, nawet przez telefon. Często wystarczy jedna rozmowa, aby zdecydować, czy jest to osoba, z którą chcę pracować.

Prace nad projektem potrafią trwać nawet kilka miesięcy, dobrze więc współpracować, z którego projektantem nie tylko polubimy, ale z którym mamy dobry kontakt i który nas rozumie. Tylko zaznaczam, musi być spełniony warunek z poprzedniego paragrafu. Zanim skorzystamy z polecenia, musimy sprawdzić, czy portfolio projektanta wnętrz trafia w nasz gust.

Zaufanie do projektanta wnętrz

Gdy współpraca dobrze się układa, architekt wnętrz trafnie stworzy propozycję dla klienta, biorąc przy tym pod uwagę ogólne wskazówki odnośnie tego, co klient koniecznie chciałby mieć w swoich pomieszczeniach, a czego wolałby uniknąć. Oczywiście nie każdy, musi szczegółowo wiedzieć, jak ma wyglądać jego przyszły dom pod względem estetycznym, w końcu od tego są specjaliści.

Projekt wnętrz Warszawa

Wybór odpowiedniego biura projektowego

Jeśli już zdecydujesz się na zlecenie zaprojektowania wnętrza, nie szczędź swojego czasu na szczerą rozmowę z architektem wnętrz o swoich oczekiwaniach, upodobaniach, a nawet planach na przyszłość. Znajomość stylu życia klienta pozwoli projektantowi lepiej dostosować do niego aranżację wnętrz.

Życzę Wam owocnych poszukiwań i pięknego efektu końcowego. Powodzenia!

*Wszystkie zdjęcia we wpisie, przedstawiają projekty studia Maszroom.

Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, może Cię zainteresować również jak wygląda współpraca z architektem wnętrz pierwsze kroki przy współpracy z architektem wnętrz. 

Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku Instagramie.