Pierwsze kroki przy współpracy z architektem wnętrz

12 maja, 2021

W poprzednich wpisach opisywałam, po czym poznać dobrego projektanta wnętrz oraz proces współpracy z architektem wnętrz. Tym razem chciałabym skupić się na pierwszych krokach, przez które przechodzi każdy klient w momencie gdy chce nawiązać współpracę z biurem projektowym.

Kiedy najlepiej zgłosić się do projektanta wnętrz?

Poszukiwanie architekta wnętrz najlepiej rozpocząć już na etapie budowy domu lub w momencie podpisania umowy z deweloperem. Sam projekt wnętrz w zależności od metrażu może potrwać 3-4 miesiące lub dłużej. Do tego trzeba doliczyć czas oczekiwania na materiały. Należy liczyć się z tym, iż najlepsi architekci wnętrz Warszawa mają wypełnione kalendarze na kilka miesięcy do przodu, więc jeżeli zależy Wam na konkretnym architekcie wnętrz to najlepiej nie zgłaszać się w ostatniej chwili.

wnętrze w kamienicy

via

Co powinien zawierać pierwszy mail?

Jeżeli jesteście już po etapie poszukiwań i wybraliście architekta wnętrz, który spełnia Wasze oczekiwania, pora na kontakt. Oczywiście pierwszym krokiem jest wysłanie zapytania o ofertę. W mailu należy podać metraż nieruchomości i najlepiej od razu dołączyć plany. Zdarza się, że moi klienci wykluczają pomieszczenia gospodarcze lub pokoje, które jeszcze nie mają konkretnego przeznaczenia. Jeśli nie jesteś zainteresowany projektem wszystkich wnętrz, zaznacz te, które Cię interesują. Pozwoli to lepiej określić cenę za projekt wnętrz.

Ważna jest informacja czy to nowo budowany obiekt, czy remont istniejącego. Jeżeli zapytanie dotyczy remontu istniejącej nieruchomości, pamiętaj o przesłaniu zdjęć.

Pamiętajcie o podaniu swojego numeru telefonu, jest to ważne, bo często mam dodatkowe pytania i najłatwiej jest wszystko wyjaśnić od ręki.

Na stronie Maszroom istnieje możliwość wysłania zapytania poprzez wypełnienie formularza tutaj. W odpowiedzi na takie zapytanie przesyłam ofertę z podziałem na dwie opcje – projekt kompleksowy i nadzór autorski.

Wycena, którą przesyłam, jest ważna tylko przez określoną ilość dni. Jeśli dostanę żadnej odpowiedzi np. przez miesiąc, to cena zapewne się nie zmieni, ale sugerowany termin rozpoczęcia prac projektowych na pewno się przesunie.

projekt wnętrz domu pod Warszawą

Czy spotkanie jest konieczne?

Po akceptacji wyceny umawiamy się na spotkanie. Zależy mi na tym, aby się poznać i aby obie strony przez cały proces czuły się komfortowo. Pamiętajcie, że prace nad projektem potrafią trwać nawet kilka miesięcy, dobrze więc współpracować z architektem, którego nie tylko polubimy, ale do którego mamy zaufanie.

W trakcie:

  • opowiadam o procesie projektowym a klienci się dowiadują jakiej pomocy mogą oczekiwać z mojej strony
  • poznaję potrzeby i oczekiwania klientów
  • potwierdzam zakres projektu wnętrz
  • omawiamy budżet
  • wyjaśniam ewentualne wątpliwości

Pracą domową moich klientów jest przygotowanie zdjęć z wnętrzarskimi inspiracjami. Może to być też link do tablicy na Pinterest. Kolejne spotkanie to moment podpisania umowy i szczegółowego omówienia funkcji oraz estetyki projektu wnętrz. W dniu podpisania umowy wystawiam i przesyłam fakturę zaliczkową na poczet prac projektowych. Oczywiście wcześniej jest to wyszczególnione w umowie.

Jak wygląda inwentaryzacja wnętrz?

Gdy mamy dogadane szczegóły i podpisaną umowę kolejnym krokiem jest inwentaryzacja nieruchomości. Rysunek Inwentaryzacyjny, pokazuje istniejący stan obiektu. Jeżeli klient decyduje się na projekt wnętrz ’pod klucz, spotkanie inwentaryzacyjne jest często momentem przekazania kluczy do mieszkania. Dokładnie przeprowadzona inwentaryzacja, może zająć trochę czasu. W zależności od metrażu inwentaryzacja trwa 1-2 godziny lub dłużej. 

Po wykonaniu inwentaryzacji przechodzę do etapu projektu koncepcyjnego i wykonawczego. Jest to najdłuższy etap mojej pracy, który przedstawię w innym wpisie.

Przedstawiona kolejność jest oczywiście ogólnym schematem, od którego czasami stosuję niewielkie odstępstwa, w zależności od potrzeb klientów. Staram się jednak pilnować tego procesu, aby każdy wiedział, czego się może spodziewać. Oczywiście każdy projekt wnętrz jest inny, jeden dotyczy całego domu, inny remontu mieszkania, dlatego trwają one odpowiednio dłużej lub krócej. Ale pewne etapy są niezmienne, zwłaszcza te początkowe.

*Wszystkie zdjęcia we wpisie, przedstawiają projekty wnętrz studia Maszroom


Jeśli jesteście ciekawi efektów mojej pracy i chcecie być na bieżąco z informacjami o biurze projektowym Maszroom Warszawa to zapraszam Was do śledzenia maszroomowych profili na Facebooku Instagramie i oczywiście do śledzenia bloga. Na stronie dostępne jest również portfolio, które regularnie jest aktualizowane.

Czytaj również

bert scaled 1

Luksusowe lampy Bert Frank

Bardzo często w ramach poszukiwania inspiracji do projektów wnętrz, przeglądam różnego rodzaju wnętrzarskie strony, blogi i oczywiście Pinterest. Jakiś czas temu szukając końca internetu, udało mi się trafić na przepiękne mosiężne lampy. Okazało się, że to lampy mało znanego w Polsce brytyjskiego producenta oświetlenia – Bert Frank. Oryginalna lampa może być bardzo atrakcyjnym elementem wyposażenia salonu,…
fc688f32f103401b81675206def97822

Lampy w kształcie kuli

Do napisania dzisiejszego wpisu zainspirował mnie projekt wnętrz nad którym właśnie pracuję. Przygotowuję aranżację apartamentu na osiedlu Green Mokotów Premium Apartments: via Nietuzinkowa inwestycja, kameralny, dwupiętrowy budynek. Apartament moich klientów ma 105 m2, dwa tarasy i co najbardziej mnie cieszy – ponad 3 metry wysokości! Podczas rozmowy z klientami, okazało się, że oboje są fanami…
projekt sypialni

Case study – Projekt wnętrz mieszkania wakacyjnego

Przeważnie, gdy myślimy o apartamencie wakacyjnym to mamy przed oczami jedną z nadmorskich miejscowości lub przytulne gniazdko gdzieś w górach. W przypadku tego mieszkania, jest zupełnie odwrotnie. 20 piętrowy blok na skraju Żoliborza z widokiem na coraz okazalszą panoramę nowoczesnej Warszawy. Najlepsze miejsce do prowadzenia wielkomiejskiego życia. To okolica lubiana przez warszawiaków  – jest bezpiecznie, zielono…
miniforms sedia claretta

Nietypowe meble – Miniforms

Projektując wnętrza na co dzień, bardzo zależy mi na świeżym efekcie. Do każdego projektu zawsze staram się dodać jakiś charakterystyczny element. Jest jedna marka, która bardzo ułatwia stworzenie spektakularnych efektów. Jesteś miłośnikiem wnętrzarskich szaleństw? Znalazłam meble dla Ciebie. Miniforms! Historia firmy Marka Miniforms narodziła się na początku lat 70 ubiegłego wieku w ojczyźnie światowego designu, we…