Po czym poznać dobrego projektanta wnętrz?

Po czym poznać dobrego projektanta wnętrz?

Coraz więcej osób decydujących się na remont mieszkania postanawia skorzystać z pomocy architektów wnętrz. Wynika to częściowo z mody (bardzo zresztą rozsądnej), ale przede wszystkim ze względu na zwiększone zwracanie uwagi na połączenie wyglądu wnętrza z jego ergonomią. Wybór dobrego projektanta nie powinien być jednak podejmowany pochopnie. Dobrze jest najpierw zapoznać się z tym po czym rozpoznać profesjonalnego projektanta.

Projekt salonu z kanapą

Na tropie dobrego projektanta wnętrz

Projektowanie wnętrz wbrew pozorom nie należy do łatwych zadań. Mylą się Ci, który myślą że głównym zadaniem projektanta jest dobór kolorów i szybkie ‚wstawienie’ mebli. Dobry projektant powinien wykazywać się odpowiednim zestawem cech, można wręcz sparafrazować Liama Neesona z Taken But what I do have are a very particular set of skills, skills I have acquired over a very long career, skills that make me a nightmare for people like you. Tylko należy zastąpić słowo nightmare czymś przyjemnym ;)

Łączenie umiejętności

Chodzi mi konkretnie o umiejętność połączenia w pracy cech umysłu ścisłego i humanistycznego. Codzienna praca projektanta wnętrz opiera się przede wszystkim na tworzeniu wielu rysunków układu wnętrz, analizowaniu dostępnych opcji i rozważaniu nad mądrym zagospodarowaniem oraz umeblowaniem. Uwierzcie mi, że w trakcie opracowywania rzutów technicznych jest wiele momentów w których łatwo o pomyłkę. Nie jest to praca dla roztargnionych wizjonerów. Odpowiednie opracowanie ergonomii pomieszczeń i wiedza techniczna są podstawą. Rolą architekta wnętrz jest nie tylko rozsądne i zgodne z zasadami ergonomii wyposażenie mieszkań, ale też dopasowanie aranżacji do możliwości metrażowych i finansowych konkretnego inwestora. Bo przecież po co klientowi projekt, którego nie zrealizuje, bo najzwyczajniej go nie stać. Dobry projektant, tworząc oryginalny i niepowtarzalny koncept, musi pamiętać o potrzebach swoich klientów, funkcjonalności i estetyce wykończenia mieszkania, nad którym pracuje.

Skąd nacisk na słowo oryginalny? Teraz przechodzimy do części humanistycznej z którą utożsamiam kreatywność i nieszablonowe myślenie. Czy można się nauczyć kreatywności? Pewnie w jakimś stopniu tak. Jest pełno kursów o tej tematyce, więc zawsze można spróbować, ale nikt nie chce skierować się do profesjonalisty po to, aby mieć urządzone mieszkanie na wzór jednego z jego wcześniejszych projektów. Pół biedy jeśli projektant kopiuje samego siebie (nie mylić z własnym stylem), gorzej jeśli ściąga od konkurencji.

Istotne jest również, aby architekt wnętrz miał na uwadze prośby klienta. Kontakt z klientami wymaga nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim licznych umiejętności miękkich, jak zdolności komunikacyjne czy inteligencja emocjonalna. Umiejętność dostosowania się do nowych sytuacji, zdolności językowe, komunikacyjne i interpersonalne to podstawa.

Te wszystkie obszary które wymieniłam przenikają się i uzupełniają.

Projekt mieszkania w stylu modern classic

Portfolio

Tak jak kwestie z poprzedniego paragrafu wychodzą w trakcie spotkania z projektantem lub dopiero podczas tworzenia projektu, tak portfolio możemy zobaczyć jeszcze przed podjęciem decyzji o współpracy. Dobry projektant ma na swojej stronie internetowej lub w mediach społecznościowych portfolio, do którego klient w każdym momencie może zajrzeć i ocenić jego prace. Ważne, by nie podejmować decyzji w ciemno. Warto wybrać profesjonalistę, którego prace są podobne do stylu w jakim chcemy urządzić swoje mieszkanie.

W swoim portfolio mam wnętrza w różnych konwencjach, nie boję się wyzwań i potrafię poruszać się po różnorodnych stylach, tworząc spójną całość. Mimo to, to co proponuję moim klientom zawsze będzie ograniczone przez to co mi się podoba, co uważam za stylowe i estetyczne. Innymi słowy każdy projektant będzie inaczej interpretował styl industrialny czy eklektyczny. I bardzo dobrze, bo nie jesteśmy klonami i zasługujemy na zindywidualizowane wnętrza.

Rezydencja Łazienki Park

Good vibes only

Większość moich klientów trafia do mnie z polecenia swoich bliskich. Jeżeli z jakimś klientem współpraca układała się dobrze, jest duża szansa że jego znajomi będą mieli podobne odczucia. Powiedz mi z kim się zadajesz, a powiem ci kim jesteś. Prace nad projektem potrafią trwać nawet kilka miesięcy, dobrze więc współpracować z projektantem którego nie tylko polubimy, ale z którym mamy dobry kontakt i który nas rozumie. Gdy współpraca dobrze się układa, architekt wnętrz trafnie stworzy propozycję dla klienta, biorąc przy tym pod uwagę ogólne wskazówki odnośnie tego, co klient koniecznie chciałby mieć w swoich pomieszczeniach, a czego wolałby uniknąć. Oczywiście nie każdy musi szczegółowo wiedzieć, jak ma wyglądać jego przyszły dom pod względem estetycznym, w końcu od tego są specjaliści.

Projekt mieszkania Urysnów

Wybór odpowiedniego biura projektowego

Jeśli już zdecydujesz się na zlecenie zaprojektowania wnętrza nie szczędź swojego czasu na szczerą rozmowę z architektem o swoich oczekiwaniach, upodobaniach, a nawet planach na przyszłość. Znajomość stylu życia klienta pozwoli projektantowi lepiej dostosować do niego aranżację wnętrz.

Życzę Wam owocnych poszukiwań i pięknego efektu końcowego. Powodzenia!

 

 


Karolina

Nazywam się Karolina Pogorzelska i zajmuję się projektowaniem wnętrz. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy napisz lub zadzwoń do mnie. Bardzo chętnie pomogę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Szukasz projektanta wnętrz? Masz pytania?