Ostatni weekend maja spędziłam w Mediolanie. Nie chcę pisać o muzeach i zabytkowych kościołach, bo moim zdaniem jest to taka baza każdego wyjazdu i informacje o takich miejscach są we wszystkich przewodnikach. Jak wiecie Mediolan jest stolicą mody, ale też designu i architektury, czyli wszystkiego co kocham! Jest jedno miejsce, które zrobiło na mnie niesamowite wrażenie i chce się nim z Wami podzielić.

Luksusowa willa Villa Necchi Campiglio

Jeden z najciekawszych budynków w mieście. Moim zdaniem jedno z najważniejszych miejsc na mapie Mediolanu. Willa z lat 30 XX wieku w stylu Art Deco projektu słynnego architekta Piero Portaluppi dla bogatej rodziny przemysłowców Necchi Campiglio. Dom został wzniesiony dla sióstr Giginy i Neddy Necchi. Willa stanowi przykład włoskiego racjonalizmu w architekturze, czyli fuzji neoklasycyzmu i modernizmu. Gdy 2001 roku zmarła Gigina Necchi, willa została przekazana na rzecz miasta. Po starannej renowacji w 2008 r willa została otwarta dla publiczności jako muzeum. Jeżeli nie planujecie wyprawy do Mediolanu w najbliższym czasie, to koniecznie zobaczcie film „Jestem miłością” (reż. Luca Guadagnino). Cudowna opowieść o samotności głównej bohaterki Emmy, zagranej przez utalentowaną Tildę Swinton. Choć właściwie to willa „gra” tam główną rolę.

lusksusowa willa

Co jest w niej takie wyjątkowe?

Willa Necchi jest miejscem gdzie jak sztuka, design i architektura bajecznie ze sobą współgrają.

sztuka

Zielony pokój na zdjęciu poniżej jest moim ulubionym w całej willi. Olbrzymie okna dają wrażenie jakby ogród przenikał do środka.

luksusowe meble

Portaluppi był projektantem nie tylko budynku, ale również wnętrz. Właściciele dali mu wolną rękę w kwestiach finansowych, dzięki czemu we wszystkich wnętrzach willi możemy podziwiać drogocenne materiały, np. skórę na ścianach jadalni.

Luksusowa willa

via

W latach 50 zmieniono wystrój części pomieszczeń willi. Modernizm zastąpił modny wówczas neoklasycyzm.

detal sztukateria

W większości łazienek w willi dominuje marmur.

pokój kąpielowy

Choć nie we wszystkich.

IMG 20170526 140924 HDR

Część podłóg pokrywa parkiet z drewna orzechu.

modernistyczna sypialnia

W pozostałych miejscach można zobaczyć piękne połączenie szlachetnych kamieni, m.in. trawertynu i marmuru.

desingerskie meble

Całości dopełniają ciężkie, przesuwane drzwi, nawiązujące do stylu art déco, które oddają atmosferę niezwykłości. Willa wręcz ocieka niebywałym luksusem.

Masywne drzwi w stylu art deco

W willi nie ma dwóch takich samych pomieszczeń, każde urządzone jest w unikatowym stylu. Całość została wykończona z niezwykłą dbałością o każdy detal, począwszy od klamek a skończywszy na przesłonach grzejników.

luksusowa klatka schodowa

Willa otwarta jest od środy do niedzieli. Wstęp kosztuje 10 EUR. Naprawdę warto.

Jeśli masz więcej pytań, zapraszam do kontaktu. Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku Instagramie.