Jak zapewne już wiecie, obecnie tryumfy świecą białe listwy przypodłogowe. Bardzo się cieszę, bo sama uważam, że wyglądają ładnie i elegancko i bardzo często je wykorzystuję w projektach wnętrz Warszawa. Jeśli jednak szukacie czegoś innego zachęcam Was do rozważenia listew w kolorze. Kolorowe cokoły naprawdę potrafią wyglądać zachwycająco.

czarna listwa przypodłogowa

czarna listwa i zielona ściana

Miętowa listwa przypodłogowa

niebieski cokół

Cokoły w kolorze ściany

W ostatnim czasie coraz popularniejsze stają się wnętrza monochromatyczne, czyli utrzymane w jednym kolorze. Sama jestem wielką fanką takiego rozwiązania, pod warunkiem, że wybrane kolory są stonowane. Przebywanie we wnętrzach pomalowanych na mocno nasycone kolory, na dłuższa metę może być męczące. Pamiętam jak na studiach wynajmowałam pokój, który był pomalowany na kolor intensywnej limonki. Po godzinie miałam ochotę wyjść na ulice, rzucać kamieniami w witryny sklepów i kraść telewizory… No dobra, nie mogłam się na niczym skupić i byłam rozdrażniona. Problemy z zasypianiem w takim pokoju to odrębna kwestia, ale w jednym z poprzednich postów pisałam jak się przed tym bronić. Jeśli mój dawny landlord jakimś cudem czyta ten wpis, to mam krótki apel – nie niszcz psychiki młodych, niewinnych studentów!

Listwy w kolorze ściany

Nie uważacie, że takie monochromatyczne wnętrza wyglądają bardzo elegancko? Żeby osiągnąć taki efekt jak na zdjęciach, nie zapomnijcie również o kolorowych cokołach, które jeśli są w kolorze ściany, wyglądają bardzo estetycznie i ponadczasowo. Listwy w wybranym kolorze można zamówić bezpośrednio u producenta a jeśli nie planujecie większego remontu i ich wymiany, wówczas możecie samodzielnie pomalować stare listwy. Tylko pamiętajcie o dobrej farbie i podkładzie, gdyż jest to miejsce szczególnie narażone na uszkodzenia. Wystarczy gwałtownie odsunąć krzesło, żeby zadrapać słabą farbę.

cokół i ściana

Jeszcze mam jedną uwagę dla wszystkich fanów monochromatycznych wnętrz i ciemnych kolorów. Wbrew pozorom takie kolory wcale nie muszą zmniejszać wnętrz. Jeśli ściany, podłoga i sufit pomalowane są na ten sam kolor, łatwo oszukać ludzkie oko, które nie może odnaleźć punktów styku i nie wie, gdzie się kończy ściana a zaczyna sufit. A skoro widzi jedną spójną płaszczyznę to odbiera pomieszczenie jako wyższe.

szary gabinet

Kolorowe listwy w projektach pokoi dziecięcych

Jeśli jeszcze nie jesteście wystarczająco zachęceni na kolorowe listwy w „dorosłej” części mieszkania, może skusicie się na wymianę cokołów w pokojach dzieci? Jest to prosty  sposób na szybką metamorfozę pokoju malucha i nadanie mu charakteru. Efekt będzie jeszcze bardziej oryginalny, jeżeli pozostałe pomieszczenia mają białe lub drewniane listwy. Jestem pewna, że dzieci będą zachwycone taką transformacją.

zielona listwa w pokoju dziecięcym

różowy cokół

http://www.decorpad.com/photo.htm?photoId=116547&index=7

zielona listwa przypodłogowa

via

W jednym z moich ostatnich projektów wnętrz zaproponowałam właśnie takie rozwiązanie. Dopasowałam kolor cokołów i angielskiej boazerii do zielonej tapety w liście.

Zielona tapeta w liście

Pokój chłopca i dziewczynki

Pokój rodzeństwa w zieleni

Pokój rodzeństwa

A może ktoś z Was już się skusił na takie rozwiązanie? Jestem bardzo ciekawa efektów.

Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku i Instagramie.