Brzmi groźnie? I dobrze. A o co chodzi? O rozkład wnętrz. Nie będę się rozpisywać na temat rynku mieszkaniowego w Polsce, bo nie o tym jest wpis. Chciałabym się skupić na tym jaki układ funkcjonalny wnętrz proponują deweloperzy i dlaczego trzeba tego pilnować.

Rozwój rynku mieszkaniowego w Polsce wiąże się nieodłącznie z zaangażowaniem deweloperów. Ich rola w tworzeniu nowych mieszkań jest nieoceniona, ale jednocześnie powinna być poddana odpowiedniej kontroli. Dlatego też warto przyjrzeć się bliżej temu, jaki układ funkcjonalny wnętrz proponują deweloperzy oraz dlaczego należy zwracać na to szczególną uwagę.

Deweloperzy, jako profesjonaliści w dziedzinie budownictwa i nieruchomości, mają kluczowe znaczenie dla kształtowania przestrzeni mieszkalnych. Ich zadaniem jest tworzenie kompleksów mieszkaniowych, które nie tylko spełniają wymogi estetyczne, ale również zapewniają mieszkańcom wygodę i funkcjonalność.

Ważne jest, aby deweloperzy projektując układ funkcjonalny wnętrz uwzględniali różnorodne potrzeby mieszkańców. Odpowiednio rozplanowane przestrzenie, takie jak otwarte kuchnie, przestronne salony, czy wygodne sypialnie, pozwalają na efektywne wykorzystanie dostępnej powierzchni. Dodatkowo, istotne jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania, na przykład poprzez szafy wnękowe lub pomieszczenia gospodarcze.

Wnętrza zaprojektowane przez deweloperów powinny również uwzględniać aspekty ergonomii i komfortu użytkowania. Optymalne rozmieszczenie pomieszczeń, łazienek, korytarzy czy schodów, pozwoli na swobodne poruszanie się po mieszkaniu, co ma ogromne znaczenie dla codziennego życia jego mieszkańców.

Rozkład mieszkania – o czym pamiętać?

Jak lubiła powtarzać moja koleżanka ze studiów: Umiesz liczyć? Licz na siebie. Dokładnie tak wygląda to w przypadku propozycji deweloperów. Po kilku dobrych latach w branży muszę stwierdzić, że jeszcze mi się nie zdarzyło projektować wnętrz mieszkania od dewelopera, którego nie trzeba by było przeprojektowywać. Kilka rzutów mieszkań przed i po umieściłam na stronie tutaj. W większości przypadków nie jest to wyraz złej woli deweloperów. Po prostu trudno zaproponować mieszkanie pasujące dla wszystkich, ale czasami bzdury jakie widzę przyprawiają mnie o zawroty głowy.

Mój ulubiony przykład to rozkład numer 2. Co architekt miał na myśli wstawiają ściankę na przeciwko drzwi do łazienki? Czy aż tak trzeba chronić użytkowników łazienki przed wścibskim wzrokiem wchodzących do mieszkania, że w 70 metrowym mieszkaniu jesteśmy w stanie poświęcić 3 metry kwadratowe korytarza na zbudowanie przepierzenia? Czy naprawdę wygodnie jest urządzać slalom żeby się dostać do łazienki? Moja klientka się o tym nie dowie, bo od razu zlikwidowałam tą bzdurę. Co zamiast tego otrzymała? Pojemną garderobę połączoną z pralnią w której cała rodzina może trzymać swoje rzeczy. Do tej pory jestem w kontakcie z klientką i wiem, że jest zachwycona tym rozwiązaniem.

Co robić, gdy rozkład mieszkania jest niefunkcjonalny?

A więc umiesz liczyć? Licz na siebie i …architekta wnętrz Warszawa . Chciałabym pokazać na przykładzie mojego ostatniego projektu jak wiele daje przemyślane przestawienie ścian.

Ostatnio miałam przyjemność projektować wnętrza mieszkania zlokalizowanego w Warszawie na osiedlu Ostoja Wilanów. Budynek z zewnątrz prezentuje się tak:

ostoja-wilanow Widok budynku

Moimi klientami było małżeństwo w wieku przedemerytalnym. Miałam za zadanie przygotować projekt wnętrz mieszkania o powierzchni 43 m2, zlokalizowanego na parterze. Dużym plusem mieszkania był spory ogródek.

ogródek w mieszkaniu parterowym

Rozkład funkcjonalny wnętrz, który zaproponował deweloper wyglądał jak poniżej:

rzut mieszkania przed remontem

Zdecydowane nie było to to, czego oczekiwali moi klienci. Ścianki przy wejściu były tak niefunkcjonalnie rozmieszczone, że mieszkanie już od progu wyglądało na dużo mniejsze niż w rzeczywistości.

ścianki działowe przy wejściu do mieszkania

Największym problemem była bardzo mała kuchnia. Moi klienci przeważnie gotują w domu, więc mają sporo naczyń i akcesoriów kuchennych. Zależało im na kuchni, w której można byłoby wygodnie przygotowywać posiłki. Nie było też miejsca na zmywarkę.

Kolejnym problemem był projekt szaf. Zasugerowane miejsce na szafy po pierwsze nie było wystarczające a po drugie wszystkie szafy były porozrzucane po całym mieszkaniu. Miałam za zadanie również wydzielić miejsce na biurko do pracy zdalnej. Na szczęście wszystkie ściany w mieszkaniu to ściany działowe, więc miałam duże pole do popisu.

Jak wygląda projekt wnętrz po zmianach?

plan mieszkania po wprowadzeniu zmain

Tworząc nowy układ funkcjonalny wnętrz usunęłam zbędne ściany przy wejściu, dzięki czemu zrobiło się przestronniej. Z dwóch szaf, które zaproponował deweloper udało mi się wydzielić małą garderobę, po prostu przeniosłam drzwi do łazienki. Powierzchnia przechowywania znacząco wzrosła, wszystkie rzeczy są pod ręką w jednym miejscu a nic nie tracimy na metrażu. Można było jeszcze pokombinować i np. zmienić proporcje garderoby w stosunku do łazienki, ale klienci zamiast większej szafy preferowali oddzielny prysznic.

Ucięłam również lekko sypialnię w miejscu, gdzie pierwotnie była planowana płytka szafa. Powstała w ten sposób pralnia z miejscem na pełnowymiarową pralkę i suszarkę. Takie pomieszczenie gospodarcze jest bardzo praktyczne, ponieważ oddzielamy ubrania, które mają swoje miejsce w garderobie od mopów, odkurzaczy i innego sprzętu.

Suszarka do prania jest świetnym rozwiązaniem w małych mieszkaniach. Latem można suszyć pranie na balkonie, ale co robić jesienią i zimą? Co z tego, że mieszkanie jest piękne, kiedy na środku salonu stoi suszarka do prania a w sypialni jest prasowalnia.

W nowym projekcie wnętrz kuchnia nie zajmuje dużo więcej miejsca w porównaniu z projektem funkcjonalnym dewelopera. Po usunięciu ścianki przy wejściu po prostu zrobiło się miejsce na przestawienie stołu. Dokładne zmiany w kuchni opiszę w kolejnym poście w którym również zaprezentuję wizualizacje mieszkania. Na wizualizacjach będzie również widać propozycję zabudowy w sypialni.

Minusy nowego rozkładu mieszkania

Przy projektowaniu wnętrz małych mieszkań czasami trzeba pójść na kompromis. Prezentowane zmiany zostały przygotowane zgodnie z wytycznymi moich klientów. Nowy układ mieszkania bardzo się im spodobał a wprowadzone poprawki bardzo poprawiły funkcjonalność pomieszczeń. Minusem są drzwi przesuwne, które gorzej izolują akustycznie. Uprzedziłam o tym moich klientów, którzy mieli tego świadomość. W przypadku małego mieszkania, gdzie liczy się każdy centymetr drzwi przesuwne były najlepszym rozwiązaniem. Zaproponowałam drzwi w kasecie w ścianie. Pomiędzy zwykłymi drzwiami naściennymi a ścianą zawsze będzie kilkumilimetrowa szpara, przez co wyciszenie nie będzie tak dobre jak przy drzwiach przesuwnych montowanych w ścianie. Skrzydło takich drzwi po otwarciu całkowicie chowa się w ścianie i nie zajmuje zbędnego miejsca. Takie drzwi wymagają jednak wczesnych decyzji i dlatego zostały przewidziane już na etapie projektu, przed przesunięciem ścian działowych.

Czy warto inwestować w przestawianie ścian?

Moim zdaniem zdecydowanie tak. Mam nadzieję, że przykład projektu wnętrz tego warszawskiego mieszkania pokazuje jak dużo można osiągnąć na małym metrażu. Oczywiście zaprezentowany tutaj nowy układ funkcjonalny to nie jedyna opcja. Jestem pewna, że gdybym projektowała wnętrza tego mieszkania dla innych klientów, moje propozycje wyglądałyby zupełnie inaczej. Dajcie znać w komentarzach, jeżeli zmieniliście układ wnętrz zaproponowany przez dewelopera i napiszcie czy jesteście zadowoleni ze zmian. Jestem bardzo ciekawa Waszych historii.

Dbanie o własne interesy

Pilnowanie proponowanego przez deweloperów układu funkcjonalnego wnętrz jest kluczowe, ponieważ wpływa na późniejszą jakość życia mieszkańców. Mieszkanie powinno być miejscem, w którym czujemy się komfortowo i które dostosowane jest do naszych potrzeb. Niedopasowany układ funkcjonalny może prowadzić do utrudnień w codziennych czynnościach, a nawet negatywnie wpływać na nasze samopoczucie.

Dlatego też, przeglądając oferty deweloperów, warto zwrócić uwagę na plany mieszkań, układ pomieszczeń oraz ich funkcjonalność. Dodatkowo, warto śledzić opinie innych mieszkańców kompleksów mieszkaniowych, które zostały już zrealizowane przez danego dewelopera, aby poznać ich doświadczenia i oceny jakości projektowanych wnętrz.

Podsumowując, rola deweloperów w kreowaniu układu funkcjonalnego wnętrz jest niezwykle istotna. Przywiązanie uwagi do detali projektu mieszkania, elastyczność w dostosowywaniu się do różnych potrzeb oraz dbałość o ergonomiczne i komfortowe rozwiązania przestrzenne, to cechy, które powinny cechować profesjonalnych deweloperów. Wybierając nowe mieszkanie, warto być świadomym tych kwestii i wybierać deweloperów, którzy dbają o jakość i funkcjonalność oferowanych przez siebie wnętrz.

Pozostałe posty dotyczącego projektu wnętrz tego mieszkania znajdziecie w innych wpisach: projekt salonu, projekt łazienki, projekt sypialni.


Jeśli jesteście ciekawi efektów mojej pracy i chcecie być na bieżąco z informacjami o biurze projektowym Maszroom Warszawa to zapraszam Was do śledzenia maszroomowych profili na Facebooku Instagramie i oczywiście do śledzenia bloga. Na stronie dostępne jest również portfolio, które regularnie jest aktualizowane.

Masz pytania dotyczące naszej oferty? Napisz do nas [email protected] lub zadzwoń +48 791 846 613

Poproś O Bezpłatną Wycenę