Terrazzo, welur i roślinne tapety — rok 2019 przygotował mnóstwo materiałów do pracy architektów wnętrz. Niektóre z tych trendów ciągle są obecne i jeszcze długo się nie znudzą, ale część już mocno się przejadła. Lubię obserwować nowości i zawsze na przekór wszystkiemu staram się nie podążać za masami. Jeśli czegoś jest za dużo na rynku, traci to dla mnie swój urok. A co przygotował nam rok 2020? Zapraszam do lektury.

1. Meble i wnętrza bez kątów ostrych

Łuki i zaokrąglone narożniki już się pojawiły w projektach wnętrz w 2019, ale trend zaoblania zatacza coraz szersze kręgi! Wszystko się nam zaokrągla we wnętrzach, nie tylko meble, ale również ściany. Meble zaczną nabierać w 2020 roku miękkich, zaokrąglonych kształtów.

W 2019 roku zaprojektowałam kuchnię bez kątów prostych, wyłącznie z łagodną linią. Jest to jeden z moich ulubionych zeszłorocznych projektów wnętrz.

Apartament w kamienicyviazaokrąglony róg

ściana z drewna

projekt kuchni

2. Trend bio

Sytuacja na świecie coraz bardziej skłania nas do refleksji nad tym, z jakich materiałów korzystamy na co dzień. Naturalne tworzywa to nie tylko drewno, tak chętnie obecnie wykorzystywane w projektach wnętrz. Do grupy naturalnych, wnętrzarskich materiałów dołączyły m.in. trawy. Główne założenie: ograniczmy zużycie plastiku do minimum.

architekt wnętrz

projektant wnętrz

projektowanie wnętrz

aromas del campo

3. Stonowane kolory i camel

Uważnie śledzę propozycje palet kolorystycznych tworzonych przez znane marki. Oczywiście najbardziej popularnym kolorem roku na który każdy czeka jest ten wybierany przez instytut Pantone. Z moich obserwacji jednak wynika, że bardzo często kolory które mają zawojować rynek, są popularne tylko na kartach inspiracji w Pinterest. Chyba najlepszym przykładem jest Ultra Violet, kolor roku 2018, który przeszedł bez echa. W tym roku Pantone wybrał Classic Blue, nie do końca mój typ, ale świetnie się sprawdzi w dodatkach.

Według mnie, to co naprawdę jest trendy to kolory stonowane i nieagresywne, takie które ukoją nas po długim dniu pracy i w otoczeniu których się zrelaksujemy. Mogą to być kolory ciemne, ale nie mocno nasycone. Moim kolorem 2020 roku jest kolor camelowy,  czyli połączenie różnych odcieni ciepłego i złocistego beżu. Nazwa tej palety kolorów pochodzi od określenia skóry wielbłąda, z której od XIX wieku produkowano luksusowe płaszcze.

kolor camelowy

wnętrze sypialni

aranżacja salonu

architekura vintage

4. Tapety z motywem ptaków

Tapety inspirowane naturą rządziły przez ostatnie lata. Chyba nie ma projektanta wnętrz, który nie zaprojektowałaby wnętrza z roślinną tapetą. Teraz do motywu liści i dżungli dołączają ptaki. projekt łazienki warszawaviaTapeta ptaki

tapeta różowe ptaki

mural ptak

5. Mniej znaczy więcej 

Czy rzeczywiście musimy robić kolejne zakupy? Może lepiej wykorzystać dostępne już materiały? Silny trend w projektowaniu wnętrz na 2020 rok to minimalizm, rozumiany jako świadome zakupy. Co mnie bardzo zaskoczyło, to zmiana podejścia Ikei. Nawet ta marka, znana głównie z tanich, średniej jakości mebli zaczęła myśleć o środowisku i pod koniec zeszłego roku przygotowała kampanię zachęcającą do dbania o meble.

architektura wnetrz

via

Warto zastanowić się nad każdą rzeczą, o którą uzupełniamy wnętrze i czy faktycznie będzie nam ona potrzebna. Może zamiast nowych sprzętów lepiej się zaopatrzyć w wyposażenie vintage, które często jest lepszej jakości niż nowe meble.

modern vintage

architektura wnętrz

via

Najlepsi architekci wnętrz Warszawa wiedzą, że najistotniejsze jest to, żeby aranżując wnętrza nie kierować się jedynie modą, ale zastanowić nad naszymi potrzebami i dokonywać świadomych wyborów. Projekty wnętrz powinny być zgodne z naszym stylem, tylko wtedy będą korzystnie wpływać na nasze samopoczucie i z przyjemnością będziemy przebywać w domu.

Jeśli jesteście ciekawi efektów mojej pracy i chcecie być na bieżąco z informacjami o studiu projektowym Maszroom Warszawa to zapraszam Was do śledzenia maszroomowych profili na Facebooku Instagramie i oczywiście do śledzenia bloga. Na stronie dostępne jest również portfolio, które regularnie jest aktualizowane.