Zauważyłam, że wpisy o projektach kuchni cieszą się dużym powodzeniem. Wydaje mi się że dla osób, które na co dzień nie zajmują się projektowaniem wnętrz, temat ten zawiera dużo ciekawostek. Dzisiaj przygotowałam wpis o płytach grzewczych, czyli elemencie który musi być praktycznie w każdej kuchni.

Płyta gazowa

Znana i sprawdzona przez pokolenia Polaków. Jedyny słuszny wybór prawdziwych kucharzy. Tylko jedzenie przygotowywane na kuchence gazowej posiada głębie smaku. Hm… Coś w tym jest. Za każdym razem, gdy odwiedzam restauracje z otwartą kuchnią, widzę same kuchenki gazowe. Przypadek? Nie sądzę.

Płyta gazowa na żółtym blacie

Z kuchenki gazowej może korzystać właściciel kuchni ze sprawnym przyłączem gazowym, wentylacją i przewodem kominowym.

Plusy

Płyty gazowe mają wiele zalet. Począwszy od ceny zakupu, choć są małe wyjątki o czym piszę niżej. Ich eksploatacja również jest stosunkowo tania. Ponadto płyta gazowa nie wymaga zakupu specjalnych naczyń. Wszyscy fani dań z woka mogą spać spokojnie.

Minusy

Nie ma produktów idealnych. Najważniejsze wady płyt gazowych, które mogą zniechęcić do ich zakupu.

Po pierwsze mycie takiej płyty jest czasochłonne. Oprócz samej powierzchni płyty, która często jest pełna zakamarków, trzeba dodatkowo dbać o czystość żeliwnego rusztu. Producenci postarali się zminimalizować problem dbania o czystość, tworząc płytę gazową osadzona w szklanej tafli. Rzeczywiście zakamarki prawie zniknęły, ale ruszt mimo wszystko trzeba będzie szorować. Ponadto taka nowoczesna płyta nie każdemu może się podobać. Znam osoby, które zdecydowały się na płyty gazowe, bo takie bardziej pasowały do stylu wnętrz. 

Inną wadą jest powstawanie nalotu na garnkach, które potem wymagają czyszczenia.

Przy użytkowaniu płyt gazowych teoretycznie istnieje niebezpieczeństwo poparzeń, ale bardziej to dotyczy ciekawskich dzieci. Na szczęście w nowych modelach jest blokada chroniąca przed przypadkowym uruchomieniem a wbudowany czujnik odetnie gaz w momencie, gdy zgaśnie ogień.

Jeśli dbasz o środowisko na pewno zasmuci Cię fakt, że podczas gotowania na gazie zużywamy ok. 40% wytworzonej energii. Takie straty to nie jest dobry wynik.

 

płyta gazowa ze szkła

kuchenka gazowa w zielonej kuchni

via

kuchenka gazowa i zielona kuchnia

stalowa kuchnia

Jeżeli lubisz elegancki styl retro, mam dobrą wiadomość. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie piękne, stylizowane kuchenki gazowe. Na początku wspominałam, że od atrakcyjnej ceny zakupu kuchenek gazowych są wyjątki. Właśnie to jest ten wyjątek.

Kuchenka stylizowana vintage

Smeg:

kuchenki Smeg Victoria

kuchnia z agd SMEG

Piekarnik Smeg

via

Na koniec miodzio. Falcon – Mercedes wśród kuchenek gazowych. Choć raczej powinnam porównać tą firmę do Bentleya. Brytyjskie korzenie do czegoś zobowiązują. Cena niższa niż samochodu, ale bez min 10.000 zł lepiej skupić się na innych producentach kuchenek.

Kuchenka gazowa falcon

kuchenka gazowa czarna firmy Falcon

Płyta elektryczna ceramiczna i indukcyjna

Płyty indukcyjne i ceramiczne mogą pasować do klasycznej zabudowy kuchennej. Najważniejszy jest dobry projekt wnętrz, który to uwzględni, tak że taka płyta ładnie wtopi się w tło:

płyta indukcyjna w klasycznej kuchni

via

Plusy

Wizualnie obie płyty są praktycznie nie do odróżnienia. Obie bardzo łatwo się czyści. Z tym że płytę indukcyjną można przetrzeć praktycznie od razu po gotowaniu, gdyż sama płyta nagrzewa się tylko wtórnie od garnka. Jeśli gotujesz krótko, po zdjęciu garnka spokojnie możesz dotknąć płyty. Brak stałego źródła ciepła powoduje, że temperatura otoczenia nie wzrasta gwałtownie jak w przypadku płyt gazowych. Płyta ceramiczna rozgrzewa się długo i po gotowaniu pozostaje gorąca przez długi czas. Dzięki przyciskom dotykowym płyty są łatwe w obsłudze i można precyzyjnie regulować ciepło. Dodatkowo mogą zawierać bajery takie jak zabezpieczenie przeciw dzieciom, timer a nawet czujniki smażenia. Jaką jeszcze przewagę ma indukcja? Tak jak już wspominałam, sama płyta się nie nagrzewa (więc jest bardzo bezpieczna) a czas gotowania został niewiarygodnie skrócony. Internet po raz kolejny mnie zaskoczył. Na youtube można znaleźć filmiki prezentujące czas gotowania wody na indukcji. Sama płyta ma niesamowitą wydajność energetyczną – aż 90% energii jest przenoszone bezpośrednio do naczynia.

Minusy

Przed zakupem indukcji lepiej się upewnij, czy Twoja instalacja podoła indukcji. Jednofazowe instalacje o relatywnie niedużej mocy przyłączeniowej nie powinny być przeciążane takimi mocnymi kuchniami. Choć zwykłe płyty ceramiczne można znaleźć w naprawdę okazyjnych cenach, niestety za indukcję trzeba więcej zapłacić. Na pewno będziemy też potrzebować nowego kompletu garnków przystosowanych do płyty indukcyjnej. Na szczęście na rynku jest spory wybór. Pamiętaj, że jeśli masz rozrusznik serca, płyta indukcyjna nie jest dla ciebie.

płyta indukcyjna w nowoczesnej kuchni

płyta elektryczna w nowoczesnej białej kuchni

Kuchnia w kolorze awokado

Wybór kuchenki zależy oczywiście od naszych preferencji, ale z tego co zauważyłam tradycja kuchenki gazowej w Polsce ciągle ma się dobrze.

Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku Instagramie.