Jeżeli w najbliższym czasie planujecie remont, na pewno stoicie przed dylematem co wybrać do łazienki – wannę czy prysznic? Projektując wnętrza zauważyłam, że wybór między prysznicem a wanną urasta czasem niemal do strategicznej decyzji w zakresie wykończenia mieszkania. Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Jeżeli dysponujecie większym metrażem a o swojej łazience spokojnie możecie mówić salon kąpielowy to nie ma problemu, jest miejsce na jedno i drugie. Natomiast mała łazienka potrafi być sporym wyzwaniem dla architekta wnętrz.

Podpowiadam jak sprawnie podjąć decyzję, aby potem nie żałować.

Biało zielona łazienka z drewnianą podłogą

Jakie są potrzeby domowników?

Pierwszym krokiem do stworzenia funkcjonalnego projektu łazienki jest określenie potrzeb wszystkich domowników i uwzględnienie ich trybu życia. Ergonomia górą! Łazienka musi być komfortowa i dostosowana do wymagań konkretnych użytkowników.

Prysznic zajmie zdecydowanie mniej miejsca. Jest to idealne rozwiązanie dla osób aktywnych, które nie chcą tracić czasu na długie kąpiele. Sprawdzi się też doskonale dla osób starszych i niepełnosprawnych, dla których samo wejście i wyjście z wanny często jest niemożliwe.

Masz małe dzieci? Wanna nie tylko ułatwi codzienne kąpiele, ale umożliwi również zabawy w pianie. Dla dorosłych jest świetnym sposobem na relaks po pracy. Trudno nie docenić jej właściwości odprężających. Wanna umożliwia również poddanie się domowym zabiegom SPA, za jej pośrednictwem możemy sprawić sobie kąpiel upiększającą bądź leczniczą. Za sprawą dodatków takich jak olejki czy zioła, możemy złagodzić bóle reumatyczne a także dolegliwości skórne. Na podstawie mojego doświadczenia w projektowaniu wnętrz muszę przyznać, że ku prysznicowi skłaniają się zazwyczaj single lub pary bez dzieci.

łazienka

Jaka jest wielkość łazienki?

Niewielki metraż lub niestandardowy kształt łazienki może uniemożliwiać zainstalowanie wanny. Co prawda na rynku są dostępne niewielkie modele wanien, ale nie wyobrażam sobie relaksującej kąpieli z podkurczonymi nogami. Zasadniczo wanny zajmują większą powierzchnię od kabin prysznicowych. Przy wyborze miejsca na ich lokalizację trzeba uwzględnić dodatek na bezpieczną odległość od mebli czy innych elementów wyposażenia łazienki. Zwłaszcza wanny wolnostojące zajmują dużą powierzchnię, gdyż z każdej strony powinien być zapewniony do nich dostęp. Mimo że wanny przyścienne wymagają wygospodarowania mniejszej powierzchni, ale i tak jest ona większa w porównaniu do powierzchni zajmowanej przez kabinę z brodzikiem lub bez niego. O różnicach pomiędzy prysznicem z brodzikiem a bez pisałam tutaj.

Łazienka w marmurach

Gdy wymiary pomieszczenia lub trudne do zaaranżowania powierzchnie nie pozwalają na wybór wanny jedynym rozwiązaniem może być prysznic. Jeśli moim klientom zależy na odprężeniu podczas prysznica, w takim przypadku zawsze doradzam zakup deszczownicy i dysz masujących, które zapewnią zupełnie inny komfort a zwykłą kąpiel pod prysznicem zamienią w zabieg, który ma dobroczynny wpływ na nasze ciało i umysł.

projekt apartamentu

Czy kwestie ekologii są istotne w Twoim życiu?

Polacy są coraz bardziej świadomi ekologicznie. Prysznic pozwala ograniczyć zużycie wody i choć różnica może wydawać się niewielka, wystarczy ją przemnożyć przez ilość dni w roku i liczbę domowników. Nie można też nie wspomnieć o pieniądzach, które zostają w naszej kieszeni. Prysznic jest bardzo przydatny również latem, kiedy lubimy szybko się odświeżyć kilka razy w ciągu dnia, bez konieczności napełniania wanny. Może do miłośników kąpieli w wannie ten argument nie przemówi, ale prysznic zajmuje o wiele mniej czasu i jest idealny dla osób które nie lubią tracić czasu na długą kąpiel.

projekt apartamentu w warszawie

A może rozwiązanie typu 2 w 1?

Gdy nie chcesz rezygnować z żadnej opcji, najlepszym wyjściem będzie pójście na kompromis. Wanna z parawanem świetnie sprawdzi się, gdy nie możemy się zdecydować. Parawan pozwala na nadanie wannie funkcji prysznica i ochroni łazienkę przed zachlapaniem. Gdy wybieram parawany do moich projektów wnętrz, zawsze zwracam uwagę aby były wykonane z przeziernego szła, gdyż wówczas nie pomniejszają optycznie powierzchni łazienki. Plastikowe odpowiedniki wyglądają kiepsko i są bardziej toporne. Równie ważne są dla mnie zawiasy użyte w parawanach, które według mnie powinny być delikatne wizualnie. Uważam, że parawany nie są ozdobą i powinny być jak najbardziej nie rzucające się w oczy.

Łazienka z drewnemZ wyjątkiem może celowych, industrialnych nawiązań jak w tym prysznicu:łazienka powiśle

Co wybrać?

Ostateczną decyzję na co się decydujemy trzeba dokładnie przemyśleć. Późniejsze zmiany przysporzą sporo dodatkowych problemów. Modyfikacje na etapie projektowania łazienki będą wymagały zmian w projekcie i korekty listy zakupów, natomiast na etapie wykańczania bądź remontu będą konieczne przeróbki instalacji, bądź przearanżowanie całej łazienki. Wiąże się to nie tylko ze stratą czasu, sporą ilością niepotrzebnych nerwów, ale przede wszystkim ze znacznymi wydatkami. projekt apartamentu na powiśleWszystkie zdjęcia we wpisie pochodzą z maszroomowego portfolio.

Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku Instagramie.


Masz pytania dotyczące naszej oferty? Napisz do nas [email protected] lub zadzwoń +48 791 846 613

Poproś O Bezpłatną Wycenę