Pora wrócić do tematu projektów kuchni. Jest to niewyczerpalne źródło nowych tematów, rozwiązań i inspiracji. Dzisiaj chciałabym się skupić na górnych szafkach kuchennych. A konkretniej, na kwestii wizualnej. Praktyczne kwestie mamy już wstępnie omówione, ale temat nie został wyczerpany, więc jeszcze do niego wrócę.

Kształt szafek kuchennych

Zanim wydasz worek pieniędzy na remont kuchni, znajdź design dla siebie. Rozliczne szafki wiszące mają różne proporcje i różnorako wypełniają i dzielą przestrzeń. Zastanów się, jaka kuchnia Ci się marzy. Klasyczna? A może jesteś fanką nowoczesnych mebli? W jakim stylu jest urządzone Twoje mieszkanie?

Wysokie i wąskie szafki z przeszkleniami świetnie wyglądają w klasycznych kuchniach. Tak jak pionowe pasy, wąskie i wysokie szafki wyciągną wnętrze w górę. Przeszklenia wyglądają dużo lżej, więc warto je stosować w niewielkich pomieszczeniach. Niestety musisz się liczyć z tym, że cała zawartość szafek będzie widoczna.

f2cdc727e94de0bcaf290ddfab50a593

klasyczna kuchnia

biała kuchnia z przeszkleniami

Jeśli lubisz proste rozwiązania, pomyśl o gładkich frontach bez zbędnych ozdobników. Jest to doskonałe rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz.

minimalistyczne, pionowe szafki kuchenne

Jeśli boisz się zbyt zimnego wnętrza, rozważ fronty drewniane. Zaletą mebli z drewna jest przede wszystkim ich naturalny, ciepły wygląd. We wnętrzu od razu robi się przytulnie.

Found-on-thedesignfiles.net-4

Jeśli nie lubisz szafek kuchennych wypełniających przestrzeń aż do sufitu, rozważ poziome fronty kuchenne. Świetnie pasują do nowoczesnych kuchni.

biała kuchnia z dywanem

i tych bardziej klasycznych:

Found-on-martinmoore.com-f

Możemy oczywiście wykorzystać różne szerokości i wysokości szafek tworząc wyjątkową kompozycję:

szafki o różnej wysokości

Można też rozważyć zastąpienie wiszących szafek zwykłymi półkami. Proste półki mają mniej kuchenny charakter i wizualnie nie zabierają tyle przestrzeni co zwykłe szafki. Pozwalają również znacznie obniżyć koszt remontu. Niestety trzeba regularnie dbać o porządek na takich półkach.

półki w kuchni

półki kuchenne

Drewniana kuchnia z marokańskimi kafelkami

Zastosowałam takie rozwiązanie w jednym ze swoich projektów wnętrz:

Projekt białej kuchni z drewnianym blatem

Innym sposobem na ukrycie górnych szafek, jest pomalowanie ich na kolor ściany:

Meble kuchenne w kolorze ściany

Fioletowo żółta kuchnia

A może bez szafek?

Nie wątpię, że znajdą się również szczęśliwcy, którym do przechowywania wystarczą tylko dolne szafki. Wtedy w otwartych pomieszczeniach kuchnia będzie się mniej rzucać w oczy a ściany bez górnych szafek dadzą pole do artystycznego popisu, ponieważ wolna przestrzeń wręcz prosi się o ozdobienie.

Marokańskie kafelki, szara kuchnia

Biała kuchnia z dużymi uchwytami

 via

Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku Instagramie.