Styl gustawiański w projektowaniu wnętrz

3 marca, 2015

Był już wpis o stylu skandynawskim. Teraz pora na jego małą, daleką odnogę – styl gustawiański. Odnogę, bo to ciągle Skandynawia, daleką, bo stylowi temu bliżej do Ludwika XV lub XVI. Poza Skandynawią ten styl jest rzadko wykorzystywany, ale warto o nim wiedzieć. Jako projektantka wnętrz, ciągle poszerzam swoją wiedzę i lubię się dzielić różnego rodzaju ciekawostkami.

Zajmowanie się projektowaniem wnętrz, wymaga ciągłej nauki, zwłaszcza jeśli chodzi o wiedzę techniczną. Z każdym rokiem pojawia się coraz więcej nowych materiałów i technologii. Jak dla mnie, jest to olbrzymi plus tego zawodu. Lubię się uczyć nowych rzeczy i poznawać nowości. Nie chcę stać w miejscu i chcę dostarczać moim klientom jak najlepsze rozwiązania.

Jakie są korzenie stylu gustawiańskiego?

Jak sama nazwa wskazuje, styl gustawiański rozpoczął się podczas panowania króla Gustawa III, który po wizycie w Wersalu był pod takim wrażeniem, że postanowił stworzyć swój własny „Paryż północy”. Styl ma swoje początki w pałacu, ale wkrótce zdobył popularność wśród zwykłych obywateli.

Czym się charakteryzuje ten styl?

Styl gustawiański cechuje się użyciem delikatnych szarości, pasteli i dużą ilością różnych odcieni bieli.

Kremowe kolory

Gustawiańska jadalnia w szarościach

Salon w stylu gustawiańskim

Nogi krzeseł, stołów i sof posiadają charakterystyczne kanelowanie:

Charakterystyczne nogi sofy w stylu gustawiańskimDrewniane, wysokie nogi

Krzesło w stylu króla Gustawa

Wnętrza zdobią olbrzymie lustra, które maksymalizują dostęp światła podczas długich zim.

Zdobione lustroLustro gustawiańskie

Olbrzymie lustro

Zdobione lustro

via

Oczywiście we wnętrzach nie może zabraknąć olbrzymiego żyrandola z kryształów:

Kryształowy żyrandol

Kryształowy żyrandol

Jadalnia

Co pociąga architektów wnętrz w stylu gustawiańskim?

Klasyka jest zawsze w modzie, ale pojedyncze, gustawiańskie meble świetnie odnajdują się również w nowoczesnych wnętrzach.

żyrandol w kuchni

Surowa kuchnia

Kultowy zegar Mora, krzesła DSR, taboret Tolix – idealne połączenie:

Skandynawski zegar

Jak widać na poniższym zdjęciu, klasyczna sofa wygląda doskonale również w bardziej nowoczesnych, ciemnych wnętrzach:

sofa gustawiańska w ciemnych barwach

via

 Jeśli jesteście ciekawi efektów mojej pracy i chcecie być na bieżąco z informacjami o biurze projektowym Maszroom Warszawa to zapraszam Was do śledzenia maszroomowych profili na Facebooku Instagramie i oczywiście do śledzenia bloga. Na stronie dostępne jest również portfolio, które regularnie jest aktualizowane.

Masz pytania dotyczące naszej oferty? Napisz do nas [email protected] lub zadzwoń +48 791 846 613

Poproś O Bezpłatną Wycenę

Czytaj również

Untitled

Jak sprytnie rozwiązać problem nieestetycznych skrzynek teletechnicznych?

Zauważyłam, że w wielu mieszkaniach już od progu wita nas widok nieestetycznych skrzynek teletechnicznych. Wielu osobom to nie przeszkadza, ale ja w swoich projektach wnętrz lubię pochować wszystkie brzydkie elementy. Też tak macie? Chowanie kabli to osobna historia 😉 Dzisiaj chciałabym Wam opisać konkretny problem z jakim musiałam się zmierzyć w swojej pracy architekta wnętrz…
salon 4

Jakie nieruchomości można nazwać luksusowymi?

Czym są nieruchomości luksusowe? Nie wszystko złoto co się świeci. Nie każde duże mieszkanie to apartament. Przeglądaliście kiedyś polskie serwisy z ofertami nieruchomości na sprzedaż? Pewnie zauważyliście, że wiele ofert opisanych jest jako luksusowe, prestiżowe czy ekskluzywne. Zapewne widząc zdjęcia tych nieruchomości, zaczęliście się zastanawiać, czy na pewno mamy taką samą definicję luksusu jak ich…
instagram

Tapety Graham & Brown

Jakiś czas temu zachęcałam Was do stosowania tapet. Nie zmieniłam zdania, tapety są świetnym sposobem na nadanie charakteru wnętrzom i sama je regulanie stosuję w swoich projektach wnętrz. Mam nadzieję, że udało mi się przekonać choć część opornych. Dzisiaj chciałabym pokazać Wam moje nowe znaleziska. Jakiej tapety szukałam? Do jednego z projektów nad którymi pracuję…