Styl gustawiański w projektowaniu wnętrz

3 marca, 2015

Był już wpis o stylu skandynawskim. Teraz pora na jego małą, daleką odnogę – styl gustawiański. Odnogę, bo to ciągle Skandynawia, daleką, bo stylowi temu bliżej do Ludwika XV lub XVI. Poza Skandynawią ten styl jest rzadko wykorzystywany, ale warto o nim wiedzieć. Jako projektantka wnętrz, ciągle poszerzam swoją wiedzę i lubię się dzielić różnego rodzaju ciekawostkami.

Zajmowanie się projektowaniem wnętrz, wymaga ciągłej nauki, zwłaszcza jeśli chodzi o wiedzę techniczną. Z każdym rokiem pojawia się coraz więcej nowych materiałów i technologii. Jak dla mnie, jest to olbrzymi plus tego zawodu. Lubię się uczyć nowych rzeczy i poznawać nowości. Nie chcę stać w miejscu i chcę dostarczać moim klientom jak najlepsze rozwiązania.

Jakie są korzenie stylu gustawiańskiego?

Jak sama nazwa wskazuje, styl gustawiański rozpoczął się podczas panowania króla Gustawa III, który po wizycie w Wersalu był pod takim wrażeniem, że postanowił stworzyć swój własny „Paryż północy”. Styl ma swoje początki w pałacu, ale wkrótce zdobył popularność wśród zwykłych obywateli.

Czym się charakteryzuje ten styl?

Styl gustawiański cechuje się użyciem delikatnych szarości, pasteli i dużą ilością różnych odcieni bieli.

Kremowe kolory

Gustawiańska jadalnia w szarościach

Salon w stylu gustawiańskim

Nogi krzeseł, stołów i sof posiadają charakterystyczne kanelowanie:

Charakterystyczne nogi sofy w stylu gustawiańskimDrewniane, wysokie nogi

Krzesło w stylu króla Gustawa

Wnętrza zdobią olbrzymie lustra, które maksymalizują dostęp światła podczas długich zim.

Zdobione lustroLustro gustawiańskie

Olbrzymie lustro

Zdobione lustro

via

Oczywiście we wnętrzach nie może zabraknąć olbrzymiego żyrandola z kryształów:

Kryształowy żyrandol

Kryształowy żyrandol

Jadalnia

Co pociąga architektów wnętrz w stylu gustawiańskim?

Klasyka jest zawsze w modzie, ale pojedyncze, gustawiańskie meble świetnie odnajdują się również w nowoczesnych wnętrzach.

żyrandol w kuchni

Surowa kuchnia

Kultowy zegar Mora, krzesła DSR, taboret Tolix – idealne połączenie:

Skandynawski zegar

Jak widać na poniższym zdjęciu, klasyczna sofa wygląda doskonale również w bardziej nowoczesnych, ciemnych wnętrzach:

sofa gustawiańska w ciemnych barwach

via

 Jeśli jesteście ciekawi efektów mojej pracy i chcecie być na bieżąco z informacjami o biurze projektowym Maszroom Warszawa to zapraszam Was do śledzenia maszroomowych profili na Facebooku Instagramie i oczywiście do śledzenia bloga. Na stronie dostępne jest również portfolio, które regularnie jest aktualizowane.

Masz pytania dotyczące naszej oferty? Napisz do nas [email protected] lub zadzwoń +48 791 846 613

Poproś O Bezpłatną Wycenę

Czytaj również

kafle maroko scaled 1

Życzenia na Nowy Rok 2016

Jak powiadają, od przybytku głowa nie boli, więc w Nowym Roku życzę Wam obfitości, samych równych płytek i szybkich remontów. A projektantom wnętrz, projektów które same się tworzą. Wszystkiego pięknego! Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku i Instagramie.
luksusowe wnetrze apartamentu

Rozkładane sofy w stylu retro

Znalezienie dobrej sofy to nie przelewki. Zwłaszcza jeśli ma spełniać KAŻDY z warunków: rozkładana, wygodna, ładna, w dobrej cenie. Przy moim ostatnim projekcie wnętrz doszedł dodatkowy warunek. Ma być w stylu retro. I oczywiście najlepiej, aby była na drewnianych nóżkach, dzięki czemu będzie wyglądać lekko i zgrabnie. Niewykonalne? Gdzie szukać dobrej sofy? Zwykle swoje poszukiwania mebli…
ver 12

Projekt wnętrz pokoju dziecięcego

Na przykładzie jednej z moich realizacji, chciałabym opowiedzieć jak prosto urządzić ładny i funkcjonalny pokój dziecka. Moim klientem był mały Jaś, który jest fanem kosmosu i rakiet. Tak więc wybór motywu przewodniego przebiegł sprawnie. Wyzwania przy projektowaniu wnętrz Pokój Jasia jest malutki, bo ma tylko 8,4 m2. Zaaranżowanie pokoju o takim metrażu wymaga dokładnego przemyślenia…
luksusowa garderoba

Jaka jest minimalna szerokość garderoby? O czym trzeba pamiętać podczas projektowania wnętrz

Garderoba na wymiar jest świetną sprawą. Naprawdę warto ją rozważyć jako alternatywę dla szaf. W projektach wnętrz dużych apartamentów i domów bardzo często wydzielam oddzielne pomieszczenie do przechowywania ubrań. W mniejszych wnętrzach sprawa trochę bardziej się komplikuje. Moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak minimalna wielkość mieszkania w której można sobie pozwolić na garderobę (no…