Przygotowując projekty mieszkań, jednym z moich zadań jest przygotowanie projektu szaf. Nie chodzi tu tylko o dobór frontów, ale również o praktyczne rozplanowanie wnętrza. I tutaj mogę opowiedzieć małą anegdotkę 🙂

Planowanie wnętrza szaf rozpoczynam od rozmowy z klientami, podczas której wypytuję ich o rzeczy jakie planują przechowywać w szafach. Jest to bardzo ważne, bo czasami okazuje się że pół szafy zajmą buty, a czasami najważniejsze jest miejsce na garnitury. Tak było tym razem. Pan domu pracuje w korporacji ze sztywnym dress codem, więc zaprojektowałam dodatkowe drążki, które miały pomieścić wszystkie wieszaki z koszulami i marynarkami. Zaprojektowałam też piękne fronty w kolorze ścian.

Klienci korzystali z usług swojego, podobno dobrego i sprawdzonego stolarza. I w sumie co do jakości mebli nie mam zastrzeżeń, więc stolarz teoretycznie był „dobry”, natomiast gdy zajrzałam do wnętrza szafy, cały układ jej był inny… Ani widu, ani słychu po dodatkowych drążkach, gdzieś się zapodziały również szuflady. Myślałam, że klienci zwyczajnie zmienili zdanie i bali się przyznać swojej projektantce wnętrz. Nieśmiało więc zapytałam, skąd tak drastyczna metamorfoza. Fronty co prawda też były odrobinę inne, ale przynajmniej kolor się zgadzał 😉

Okazało się, że wyjaśnienie jest proste. Stolarz zrobił szafę po swojemu. Jak widać wie lepiej ile koszul noszą moi klienci i nie musiał się z nimi w tej kwestii konsultować. Nie dopytywałam się, czy jakieś konsekwencję spotkały go za tą samowolę, bo wyczułam że był to dość drażliwy temat. Nie prowadziłam nadzoru autorskiego nad tym projektem wnętrz, bo gdyby tak było, szafa byłaby do przeróbki. Takie zachowanie stolarza jest dla mnie nieakceptowalne i świadczy o braku szacunku nie tylko do mnie, ale przede wszystkich do klientów którzy zamówili szafę. Jeśli stolarz miał uwagi do projektu, mógł śmiało zadawać pytania lub wnosić swoje sugestie przed rozpoczęciem prac. Sama nie mam problemu z konstruktywnymi uwagami i propozycjami zmian. Wychodzę z założenia, że zawsze mogę się czegoś dowiedzieć lub nauczyć.

Chciałabym tylko uprzedzić wszystkich, jakie niespodzianki mogą nas spotkać w trakcie remontu, nawet gdy macie kompleksowy projekt wnętrz od architekta. Ale do meritum.

Projekt szafy o nietypowych gabarytach

Pracując na projektem wnętrz mieszkania na warszawskim Wierzbnie zastałam w sypialni taką szafę:

aranżacja mieszkania w warszawieDość standardowa z wyjątkiem wąskiego, lewego słupka. Poprzedni właściciele mieszkania mieli w tym miejscu szuflady i zwykłe półki ukryte za rozwieranym frontem. Szuflady były jak najbardziej w porządku, natomiast głębokie i wąskie półki były bez sensu. Przy danych wymiarach widać było tylko rzeczy z przodu, natomiast to co było w tyle, gdzieś ginęło, więc zaproponowałam bardziej praktyczne rozwiązanie, które nie jest standardowe. Najlepsi architekci wnętrz wychodzą poza schemat i zawsze szukają najlepszych rozwiązań.

Jak zaprojektować wygodną szafę

Zanim zaprezentuję mój pomysł, jeszcze kilka zdjęć sprzed remontu:projekt mieszkania przed remontemTeż się załapałam na sesję. Oczywiście z miernikiem w ręku!mieszkanie warszawa

I główny bohater, szafa w trakcie montażu:

Mieszkanie w trakcie remontu

Wnętrze sypialni po remoncie widać na zdjęciu poniżej. Bardzo eleganckie i klasyczne wnętrze. Zwróćcie uwagę na listwy przypodłogowe, które idealnie przechodzą ze ściany na cokół szafy.

apartament na mokotowieA teraz pewnie zadajecie sobie pytanie, gdzie jest to specjalne rozwiązanie o którym miałam napisać?

[one_half]

[/one_half]

[one_half] [/one_half]

Wszystko widać na filmie. Co sprawiło, że szafa jest dobrze zorganizowana? Zamiast zwykłych półek zaproponowałam wysokie cargo. Zadziałała magia ergonomii. Dostęp do wnętrza jest z boku a dzięki takiemu układowi, ubrania mieszczą się w dwóch rzędach i do każdego można wygodnie sięgać. Powierzchnia została wykorzystana w stu procentach. Tak więc rozwiązanie, które zwykle stosuje się w projektach kuchni, idealnie odnalazło się w zwykłej szafie.

Co myślicie o takim sposobie zagospodarowania wnętrza szafy? Jeśli mieliście jakieś przygody ze stolarzami, dajcie znać w komentarzach.

Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku Instagramie.