Znalezienie swojego stylu wnętrzarskiego to proces eksploracji i odkrywania. Co najbardziej nam się podoba? Co najlepiej odpowiada naszym potrzebom i oczekiwaniom? W jakim wnętrzu będę się dobrze czuć? Jednym z podstawowych zadań architekta wnętrz jest pomoc klientom w określeniu ich rzeczywistych upodobań i stylu.

Na co dzień jesteśmy bombardowani zdjęciami wnętrz w różnych estetykach. Do tego dochodzą bieżące trendy wnętrzarskie. Naprawdę łatwo się w tym pogubić. Nierzadko podoba nam się tyle rozwiązań, że nie jesteśmy w stanie określić, co w rzeczywistości jest dla nas najlepsze. To, że w danym momencie jest moda na dany stylu lub zestaw kolorów, nie oznacza automatycznie, że jest to rozwiązanie pasujące do nas.

Jak to robię w swoich projektach wnętrz?

Zanim zaczynam pracę nad danym projektem wnętrz, zawsze przeprowadzam szczegółowy wywiad z moimi klientami. Często zdarza się, że przychodzą do mnie z konkretną wizją swoich wnętrz, w jasno sprecyzowanym stylu. Czasami wybrany przez moich klientów styl jest akurat tym najbardziej popularnym, wybranym z automatu na podstawie tego, na co najczęściej trafiamy w internecie. Jednak dłuższa rozmowa zawsze pozwala mi odkryć, jaki w rzeczywistości styl we wnętrzach im pasuje.

Jak znaleźć swój wnętrzarski styl?

No więc skąd masz wiedzieć, jaki jest twój styl? Znalezienie swojego stylu wcale nie jest łatwe. Warto poświęcić chwilę, aby mieć pewność, że będziemy mieszkać w swoim wymarzonym wnętrzu. Przygotowałam zestawienie kilku kroków, które pomogą w znalezieniu swojego stylu we wnętrzach. Może to być też sposób na lepsze przygotowanie się do pierwszej rozmowy z architektem wnętrz.

1. Zbierz inspiracje

Zacznij zbierać zdjęcia i obrazki, które ci się podobają i które mogą cię zainspirować. Możesz też zajrzeć do katalogów wnętrzarskich, kolorowych magazynów i na strony internetowe poświęcone wnętrzom. Swoim klientom polecam Instagram i Pinterest. Moim zdaniem są to najwygodniejsze rozwiązania, które pomagają usystematyzować inspiracje. W Pinterest można stworzyć odrębne katalogi, posegregowane np. wg. pomieszczeń. Może się też okazać, że po tygodniu, dwóch, ostatecznie odrzucimy część zdjęć wcześniej wybranych. I jest to jak najbardziej ok.

Po stworzeniu takich katalogów można przystąpić do analizy. Zastanów się, jakie są elementy wspólne wybranych zdjęć? Co najczęściej się na nich powtarza? Czy są to kolory, styl a może konkretne materiały? Przykładowo, w przypadku łazienki może to być wielkoformatowy gres o wyglądzie piaskowca, czarne baterie i ciemne szafki umywalkowe z zaoblonymi krawędziami.

Zrób listę tych rzeczy. Wypisane wszystkiego zawsze pomaga wyciągnąć konkretne wnioski.

2. Co na pewno odpada

Zachęcam również do stworzenia folderu ze zdjęciami wnętrz, które nam się nie podobają. Taki folder będzie pomocny w procesie odkrywania swojego stylu wnętrzarskiego. Warto zastanowić się, dlaczego dane wnętrza nam się nie podobają i co nas w nich drażni. Pomoże to w wyeliminowaniu rozwiązań, które na pewno nie będą dla nas odpowiednie, i skupić się na tych, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom i preferencjom. W ten sposób możemy lepiej zdefiniować swój styl i uniknąć błędów podczas aranżacji wnętrz.

kuchnia w rezydencji

via

3. Sprawdź czym się otaczasz

Zastanów się, co lubisz i co Ci się podoba. I nie chodzi tu o same wnętrza. Czy wolisz klasyczny, elegancki styl, czy może bardziej nowoczesny i surowy? Czy wolisz jasne, stonowane kolory, czy może bardziej żywe i intensywne?

Zwróć uwagę, w jakich miejscach czujesz się najlepiej. Może to być ulubiona restauracja, kawiarnia lub hotel. Co sprawia, że czujesz się tam dobrze? Możesz też robić zdjęcia, które później wykorzystasz przy podejmowaniu decyzji odnośnie swojego wnętrza.

Czasami pomocne może być też zajrzenie do swojej szafy. Bardzo często nasz styl ubierania przekłada się na styl wnętrz, choć oczywiście nie musi. Styl wnętrz może być odzwierciedleniem naszej osobowości i charakteru. Wiele osób lubi, aby ich styl ubierania się i styl wnętrz były spójne i tworzyły spójną całość. Inni natomiast lubią eksperymentować i łączyć różne style i estetyki. 

Przeanalizuj też, jak obecnie mieszkasz. Co się sprawdza, a co jest do wymiany. Zwróć uwagę na wzory, kształty i faktury. Które elementy wywołują u Ciebie pozytywne emocje a na które nie możesz już patrzeć. Wszystko to spisz. Obecne wnętrze może być cenną bazą wiedzy.

4. Nie zapominaj o funkcjonalności

Zastanów się, jakie są Twoje potrzeby i oczekiwania wobec wnętrza. Aranżacja i styl wnętrz powinny wzajemnie się uzupełniać.  Zadbaj o potrzeby swoje i domowników.

Singiel, para i rodzina z dzieckiem będą różnie organizować swoją przestrzeń, skupiając się na różnych aspektach. Im więcej osób będzie mieszkać w danym miejscu, tym bardziej skomplikowane staje się planowanie wystroju.

Bądź kreatywny. Masz kota, ale marzy Ci się tapeta z tkaniny? Nie jest to najlepszy pomysł, ale może zamiast tego wybierzesz rolety z ładnego materiału? A może wystarczy, aby tapeta została umieszczona nie na pełnej wysokości ściany?

W trakcie intensywnego poszukiwania atrakcyjnych mebli i dodatków zwróć uwagę na to, żeby przede wszystkim służyły one swojemu celowi. Wybieraj rozwiązania, które umożliwią zachowanie wybranej estetyki, jednocześnie będąc praktyczne. Stawiaj na pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

5. Eksperymentuj i testuj

Jak odnaleźć swój własny styl we wnętrzu? Nie bójcie się eksperymentować i próbować różnych rozwiązań. Można zmieniać drobne elementy, takie jak dodatki czy dekoracje, aby sprawdzić, jak wpływają one na ogólny wygląd pomieszczenia. Projektowania wnętrz nie powinno traktować się zero-jedynkowo. Odmian każdego stylu jest całe mnóstwo i nie trzeba sztywno trzymać się reguł.

Dobry architekt wnętrz

Dalej masz wątpliwości? Jeśli samodzielne znalezienie odpowiedniego stylu, sprawia ci trudności, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty. Dobry projektant wnętrz ma doświadczenie w określaniu stylu wnętrz swoich klientów, więc bez problemu pomoże w doborze rozwiązań, które będą odpowiadać twoim potrzebom i preferencjom.

Obserwując niektóre programy telewizyjne poświęcone projektowaniu wnętrz, można odnieść wrażenie, że projektowanie to zabawa w wybieranie kolorów, mebli i lamp. Następnie ekipa remontowa pracuje dzień i noc, a po kilku dniach zadowoleni klienci przychodzą do odnowionego pomieszczenia. W rzeczywistości jednak sytuacja wygląda inaczej.

Styl wnętrz to nie wszystko

Dobór stylu jest tylko jedną z wielu składowych projektu wnętrz. Olbrzymie znaczenie mają kwestie techniczne, które najbardziej wpływają na możliwości aranżacyjne. To nie tylko funkcjonalne rozmieszczenie mebli czy punktów wod-kan. Dobry architekt wnętrz nie zapomni o warstwowym rozmieszczeniu oświetlenia, przeliczeniu liczby lumenów, czy doborze odpowiedniej temperatury barwowej.

Niezależnie od tego, czy będziesz szukać swojego stylu wnętrz samodzielnie, czy z pomocą projektanta wnętrz, pamiętaj, że twój dom to nie tylko miejsce zamieszkania, ale też przestrzeń do wyrażania siebie.

Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku Instagramie.

Masz pytania dotyczące naszej oferty? Napisz do nas [email protected] lub zadzwoń +48 791 846 613

Poproś O Bezpłatną Wycenę