Trendy w projektowaniu łazienek

Tworząc projekty wnętrz staram się unikać najpopularniejszych trendów. A przynajmniej staram się stosować je po swojemu.  Zależy mi na tym, aby moje projekty wnętrz odzwierciedlały właścicieli konkretnych wnętrz a nie to co jest w danym momencie modne.

Jest tylko jedno ale. Na końcu tych zdań powinna być gwiazdka. Nawet jeśli nie zależy nam na trendach, to one i tak się wkradają do naszego życia. Jeśli pojawia się nowy ciekawy materiał lub nowa technologia, to zawsze jest szansa że staną się popularne. Jeśli są to lepsze rozwiązania niż te stosowane do tej pory, to nie będę na siłę szukać innych, byle by tylko nie podążać za tłumem.

Zastanówcie się teraz jak wyglądają projekty wnętrz obecnie uznawanych za klasyczne, a jak wyglądały 20 lat temu. Teoretycznie nie powinno być większych zmian, w końcu klasyka to klasyka, a jednak od razu można powiedzieć, które wnętrza są współczesne a które powstały wcześniej. Do czego zmierzam? Dobry architekt wnętrz śledzi trendy, sprawdza nowe rozwiązania i nie boi się wyjść ze swojej strefy komfortu ucząc się nowych rzeczy. Trendy warto znać, a to jak i czy je wykorzystamy to inna kwestia.

Targi wnętrz iSaloni 2022

Z takim podejściem  pojechałam w tym roku na najważniejsze targi dla architektów wnętrz – Salone del Mobile w Mediolanie. Największe targi wnętrzarskie na świecie. Ulubione wydarzenie miłośników designu, innowacji oraz jakości. Każdy liczący się producent z branży chce tam się wystawiać. Przez 6 dni event odwiedziło ponad 250 tysięcy uczestników ze 173 krajów. Najlepsi architekci wnętrz Warszawa odwiedzają te targi co roku. W tym roku była sześćdziesiąta, jubileuszowa edycja targów i jak zwykle się nie zawiodłam. Do Warszawy wróciłam z solidną dawką inspiracji. W tym wpisie postanowiłam skupić się tylko na aranżacjach łazienek. Stoisk prezentujących łazienkowe trendy było na tyle dużo, że mój dzisiejszy wpis spokojnie może się ograniczyć tylko do tego jednego działu.

Co zwróciło moją uwagę podczas targów?

1. Kolorowa ceramika

Od kilku lat obserwuję wzrost popularności kolorowej ceramiki w projektowaniu wnętrz. Jej popularność nie słabnie, wręcz przeciwnie. Na targach zauważyłam, że wprowadzanych jest coraz więcej kolorów. Naprawdę jest w czym wybierać. Królują przede wszystkim stonowane kolory. Intensywne barwy pojawiały się raczej sporadycznie. Niewątpliwie jest to jeden z tych trendów, który na długo będzie gościć w aranżacjach wnętrz.

architektura wnętrz

architektura wnętrzarchitektura wnętrzarchitektura wnętrz architektura wnętrzarchitektura wnętrz zielona umywalka

2. Mat

Osobną podkategorią była ceramika łazienkowa w matowych odcieniach. Do niedawna w projektach wnętrz podział na połysk i mat był domeną mebli. Ceramika o matowej powierzchni jest ciekawą alternatywą dla tradycyjnej ceramiki z połyskującą powierzchnią i na pewno będę z niej korzystać w moich projektach wnętrz Warszawa.architektura wnętrz

architektura wnętrzarchitektura wnętrz

3. Monokolorowe aranżacje

Przy tej ilości kolorów w jakich obecnie dostępna jest ceramika, zaprojektowanie jednokolorowego wnętrza łazienki przestaje być trudne. Kilku producentów postawiło na monokolor na swoich stoiskach. Efekt był naprawdę bardzo ładny. Jednokolorowe wnętrze prezentuje się nad wyraz spójnie a urządzając je, nie trzeba się martwić tym, czy sąsiadujące ze sobą kolory dobrze się skomponują czy też nie, co może być znacznym ułatwieniem dla osób niepewnych swoich kompozycyjnych umiejętności.

architektura wnętrzarchitektura wnętrzarchitektura wnętrz

4. Ciekawa armatura

Jeśli  myśleliście, że deszczownica jest jedynym rozwiązaniem, że może być tylko okrągła lub kwadratowa, to muszę wyprowadzić Was z błędu. Obecnie projektanci tworzą coraz bardziej designerską armaturę. Wybór kształtów jest przeogromny. Baterie na poniższych zdjęciach śmiało wykraczają poza klasyczne schematy.

architekt wnętrz

architekt wnętrz architekt wnętrzarchitekt wnętrz architekt wnętrz architekt wnętrz architekt wnętrzarchitekt wnętrz architekt wnętrz architekt wnętrz architekt wnętrz

Kolory

Tutaj również muszę wspomnieć o kolorach. Standardowy chrom, złoto i czerń były prezentowane, ale większość producentów rozwinęła swoją ofertę o dodatkowe warianty. Niektórzy oferowali nawet kilkanaście różnych kolorów, jak nie więcej. architekt wnętrz

architekt wnętrzarchitekt wnętrzarchitekt wnętrzarchitekt wnętrz

5. Tom Dixon dla VitrA

Na koniec chciałabym wyróżnić jednego producenta. Był to ciężki wybór, bo konkurencja była spora i pojawiło się dużo wyjątkowych rozwiązań. Z drugiej strony na wielu stoiskach widziałam podobne elementy, nie tyle że brzydkie, tylko po prostu wtórne. Po przekroczeniu kroku stoiska VitrA od razu czułam, że mam przed sobą nieszablonowe produkty. W końcu projektant tej kolekcji- niedościgniony Tom Dixon znany jest z niezrównanych projektów. Do tej pory było to głównie oświetlenie i akcesoria domowe, ale jak widać kreatywna osoba poradzi sobie w różnych tematach. A miłośnicy designu wiedzą, że Tom jest jednym z najlepszych projektantów na świecie. Liquid to pierwsza seria łazienkowa stworzona przez niego.

Tom zaprojektował linię łazienkową z charakterystyczną zaokrągloną estetyką i miękkimi formami.⁠ Od kilku lat obserwowałam kierunek w jakim zmierzały projekty armatury i ceramiki. Ranty umywalek stawały się coraz cieńsze, deski sedesowe delikatniejsze a baterie coraz bardziej minimalistyczne. Tom stworzył coś przeciwnego. Formy są obłe, wręcz grube a całe wykończenie cudownie miękkie.

projektant wnetrz

aranżacja łazienki

architektura wnętrz architektura wnętrz architektura wnętrz architektura aranżacja łazienki aranżacja łazienkiprojektant wnetrz

Dajcie znać jeśli byliście w tym roku na tych wnętrzarskich targach. Zastanawiam się, czy po obejrzeniu stoisk z łazienkami macie takie same przemyślenia jak ja.

 

Jeśli jesteście ciekawi efektów mojej pracy i chcecie być na bieżąco z informacjami o biurze projektowym Maszroom Warszawa to zapraszam Was do śledzenia maszroomowych profili na Facebooku Instagramie i oczywiście do śledzenia bloga. Na stronie dostępne jest również portfolio, które regularnie jest aktualizowane.