Najczęstsze pytania do architekta wnętrz

Postanowiłam stworzyć jedno miejsce, w którym znajdziecie odpowiedzi na najczęściej poruszane tematy. Zebrałam wszystkie pytania do architekta wnętrz i udzieliłam na nie odpowiedzi, abyście nie musieli dzwonić lub pisać maili, jeśli nie macie na to akurat ochoty. Wystarczy, że przeczytacie poniższy wpis.

Jednak jeśli mimo tego nie znajdziecie potrzebnych informacji, to nie ma problemu! Wystarczy, że napiszecie do nas maila na [email protected], a postaramy się jak najszybciej udzielić Wam odpowiedzi. Nasz zespół jest gotowy do pomocy i chętnie rozwieje wszelkie wątpliwości, jakie mogą się pojawić.

Pytania zostały podzielone na kilka grup według tematyki:

I Ogólne pytania

II Kwestie techniczne

III Pytania przed rozpoczęciem współpracy

IV Pytania dotyczące przebiegu współpracy

luksusowe wnętrza

I Ogólne pytania do architekta wnętrz wraz z odpowiedziami

1. Czy mogę zlecić wykonanie projektu wnętrz pojedynczego pomieszczenia?

Priorytetem jest dla nas zadowolenie naszych klientów. Rozumiemy, że nie wszyscy klienci mają potrzebę wykańczania wszystkich pomieszczeń. Jednak ze względu na duże zainteresowanie naszymi projektami musieliśmy wprowadzić ograniczenie. Przyjmujemy zlecenia na minimum 40m2, niezależnie od tego, czy chodzi o jedno duże pomieszczenie czy małe mieszkanie w apartamentowcu.

2. Czy jest możliwość wykonania projektu wnętrz poza Warszawą?

Tak, nasza działalność obejmuje projektowanie wnętrz na terenie całej Polski. Jednakże, jeśli chodzi o bezpłatne inwentaryzacje, ograniczamy je obecnie do obszaru Warszawy i najbliższych okolic. Jeśli klient jest zainteresowany inwentaryzacją i wizytami na budowie poza wymienionym wyżej obszarem, wówczas przygotowujemy dodatkową wycenę.

3. Czy jest możliwość wykonania projektu za granicą?

Oczywiście, taka forma współpracy jest dla nas możliwa. W takiej sytuacji prosimy o przesłanie rzutów i fotografii wnętrza, które są niezbędne do rozpoczęcia projektu. Dzięki nim będziemy mogli lepiej zrozumieć przestrzeń i dostosować nasze projekty do indywidualnych potrzeb i preferencji.

4. W jaki sposób przebiega współpraca z klientami spoza Polski?

Z klientami zagranicznymi współpracujemy zdalnie, za pomocą maili i wideokonferencji. Mamy w tym doświadczenie. Na początku decydujemy na jakich produktach będziemy pracować. Są dwie opcje. Projekt możemy oprzeć na materiałach dostępnych lokalnie lub dostępnych na rynku polskim i wówczas je sprowadzać na miejsce inwestycji. Wariant oparty na zagranicznym rynku wiąże się z wyższymi kosztami ze względu na konieczność zapoznania się z lokalnymi uwarunkowaniami. Projekt dla klientów zagranicznych jest tworzony w języku polskim lub angielskim, zarówno opisy oraz rysunki wykonawcze.

5. Czy oferujecie usługi projektowe dla klientów zagranicznych, którzy nie posługują się językiem polskim?

Jeśli klient nie mówi po polsku, ale posługuje się językiem angielskim, to oczywiście jesteśmy otwarci na współpracę projektową. W takim przypadku możemy komunikować się w języku angielskim, co umożliwia pełne zrozumienie i przygotowanie projektu. Nasz zespół jest przygotowany do obsługi klientów zagranicznych i podejmuje wszelkie kroki, aby zapewnić im wysoką jakość usług projektowych.

6. W jakich stylach projektujecie?

Projektujemy wnętrza w różnych stylistykach. Punktem wyjścia jest zawsze rozmowa z klientem i poznanie jego oczekiwań. Natomiast każdy styl w którym projektujemy jest przepuszczany przez filtr naszego gustu i doświadczeń. Nie przyjmujemy każdego zlecenia. Jeśli masz wątpliwości, czy zaprojektujemy wnętrze w wybranej przez Ciebie stylistyce, po prostu prześlij nam kilka inspiracji tego, co Ci się podoba. Wtedy będziemy mogli ocenić, czy podejmiemy się projektu, czy też może inny architekt będzie lepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

7. Czy jesteście w stanie kontynuować projekt rozpoczęty przez innego architekta wnętrz?

Nie, wszystkie nasze koncepcje projektowe tworzone są na zamówienie i od podstaw. Nie korzystamy z gotowych szablonów ani wcześniej przygotowanych rozwiązań. Dla nas każdy projekt jest unikalny i stawiamy sobie za priorytet zapewnienie najwyższej jakości od samego początku.

Niezależnie od tego, czy pracujemy nad projektem mieszkania, domu czy innego wnętrza, angażujemy się w każdy etap procesu projektowego. Nasz zespół skrupulatnie analizuje potrzeby, preferencje i oczekiwania klienta, aby stworzyć projekt, który idealnie odpowiada ich indywidualnym wymaganiom. Jest dla nas niezwykle istotne, aby dopracować każdy szczegół i zapewnić pełne zadowolenie klienta. Dlatego poza stworzeniem koncepcji projektowej, jesteśmy gotowi towarzyszyć naszym klientom w kolejnych etapach realizacji, dostarczając wsparcie i doradztwo.

8. Czy zajmujecie się dekorowaniem już urządzonych wnętrz?

W naszej działalności nie specjalizujemy się w dekorowaniu już w pełni urządzonych wnętrz. Nasza główna faza pracy koncentruje się na projektowaniu i aranżacji przestrzeni od samego początku, uwzględniając wszystkie aspekty, takie jak układ funkcjonalny, dobór kolorów, mebli i materiałów. Oferujemy kompleksowe usługi projektowe, które obejmują stworzenie wizji i koncepcji wnętrza oraz ich realizację.

9. Czy istnieje możliwość zorganizowania spotkania w celu oględzin domu/mieszkania przed podpisaniem umowy?

Nie praktykujemy oględzin przed formalnym rozpoczęciem współpracy. W początkowej fazie wystarczające są zdjęcia i materiały dostarczone przez dewelopera, aby uzyskać ogólny obraz przestrzeni. W przypadku podjęcia współpracy, będziemy mieli możliwość bliższego zapoznania się z domem/mieszkaniem podczas procesu projektowania i realizacji.

10. Kim są wasi klienci?

Nasi Klienci są to osoby o dobrym guście i wysokim poczuciu estetyki, ale często brakuje im czasu i doświadczenia potrzebnego do samodzielnego zaprojektowania wnętrz. Dzielą z nami wiele wartości, takich jak pragnienie pięknej i starannie zaprojektowanej przestrzeni. Razem stawiamy na kreatywność, innowacyjność oraz wyjątkowe rozwiązania projektowe. Wspólnie dążymy do stworzenia wnętrz, które spełniają ich oczekiwania i odzwierciedlają ich estetykę. Dzięki temu w Maszroom tworzymy niepowtarzalne wnętrza, które wyróżniają się na tle innych projektów.

11. Czy dobieracie sztukę do wnętrz?

W naszym przekonaniu, sztuka stanowi nieodzowne uzupełnienie każdego projektu wnętrz. Dlatego oferujemy naszym klientom pomoc w doborze dzieł sztuki, które idealnie pasują do estetyki ich wnętrz. Regularnie odwiedzamy galerie i śledzimy rynek sztuki, aby być na bieżąco i móc zaproponować odpowiednie rozwiązania. Naszym celem jest stworzenie harmonijnej i kompleksowej przestrzeni, w której sztuka ma swoją rolę.

projekt mieszkania

II Kwestie techniczne

1. Co to jest projekt kompleksowy?

Projekt kompleksowy to pełne opracowanie danego wnętrza, uwzględniające wszystkie elementy składowe usługi architekta wnętrz. W ramach projektu kompleksowego tworzony jest projekt koncepcyjny, dokumentacja techniczna oraz kosztorys.

Projekt koncepcyjny pozwala zwizualizować finalny efekt aranżacji. Dzięki fotorealistycznym wizualizacjom klient będzie mógł zobaczyć jak pomieszczenia będą prezentować się po zrealizowaniu projektu. Dokładna dokumentacja techniczna będzie służyła jako podstawa dla wszystkich wykonawców a szczegółowe zestawienie materiałów i elementów wyposażenia, wraz z kosztorysem, pozwoli klientowi na planowanie budżetu. Projekt kompleksowy gwarantuje kompletną i profesjonalną usługę, która obejmuje wszystkie etapy i elementy projektowania wnętrz.

Dodatkowo nasz zespół architektów wnętrz zapewnia również nadzór autorski nad realizacją projektu, monitorując postępy prac i współpracując z wykonawcami, aby upewnić się, że wszystko jest zgodne z projektem i spełnia oczekiwania klienta.

2. Jak wyglądają rysunki wykonawcze?

Rysunki wykonawcze zwane są również dokumentacją techniczną. Są to szczegółowe i precyzyjne rysunki, tworzone w programie graficznym, które przedstawiają projekt wnętrza, przeważnie w skali 1:20 lub 1:50. Każda strona dokumentacji jest starannie opisana, zwymiarowana i odzwierciedla projekt wnętrza w każdym szczególe.

Rysunki wykonawcze są niezwykle pomocne dla wykonawców, ponieważ precyzyjnie określają wszystkie elementy projektu, co minimalizuje ryzyko pomyłek i zapewnia dokładne wykonanie. Pozwala to oszczędzić sporo czasu, bo nie musimy odpowiadać na liczne pytania, które mogą pojawić się ze strony ekipy remontowej. Na rzutach wszystkie elementy projektu są jasno zdefiniowane. Dlatego też, posiadanie rysunków wykonawczych to ważny element kompleksowej usługi projektowej, który zapewnia skuteczne i precyzyjne realizowanie projektu wnętrza.

3. Co to jest rzut z góry i czym się różni od przekroju?

Rysunek techniczny, zwany również planem lub rzutem z góry, ukazuje przestrzeń wnętrza, mieszkania lub całego piętra budynku z perspektywy widoku równoległego do podłogi. Jest precyzyjnie wykonany w odpowiedniej skali i prezentuje szczegółowe informacje dotyczące układu i rozkładu elementów w danym obszarze.

Przekrój na rzutach technicznych to rysunek, który przedstawia wycinek przestrzeni wnętrza wzdłuż pionowej linii cięcia. Przekroje zawierają takie informacje jak np. wysokość pomieszczenia, wysokość okien, czy rozmieszczenie sztukaterii na ścianach i pozwalają lepiej zrozumieć budowę i organizację wnętrza oraz są pomocne w procesie projektowym i wykonawczym.

4. Na czym polegają wizualizacje fotorealistyczne i czym różnią się od widoków JPG w modelu 3D?

Wizualizacje fotorealistyczne są niezwykle precyzyjnymi i szczegółowymi przedstawieniami wnętrz, które dają realistyczny wgląd w to, jak będą wyglądać w rzeczywistości. Wizualizacje te są tworzone z dbałością o najdrobniejsze detale, uwzględniające oświetlenie, cienie, tekstury i faktury, aby jak najwierniej oddać atmosferę i charakter projektowanego wnętrza.

Proces tworzenia fotorealistycznych wizualizacji jest bardziej czasochłonny, ponieważ wymaga użycia specjalistycznego oprogramowania do renderowania trójwymiarowych obrazów. Projektanci wnętrz starannie modelują poszczególne elementy, takie jak meble, oświetlenie, tekstylia i dodatki, a następnie nadają im odpowiednie materiały, tekstury i kolory. Kolejnym krokiem jest ustawienie oświetlenia, aby uzyskać odpowiednie efekty świetlne i cieniowania.

Renderowanie wizualizacji fotorealistycznych może wymagać sporo czasu, ale efekt końcowy jest imponujący i bliski rzeczywistości. Wizualizacje pozwalają Inwestorom zobaczyć wnętrza w pełnym kształcie i odczuć ich atmosferę jeszcze przed rozpoczęciem prac wykończeniowych. Dzięki nim można ocenić kompozycję, kolorystykę, proporcje i całościowe wrażenie, co jest niezwykle pomocne przy podejmowaniu decyzji projektowych.

Jest to niezastąpione narzędzie w procesie projektowania wnętrz, umożliwiające inwestorom lepsze zrozumienie i wyobrażenie sobie finalnego efektu. Dają pełniejsze pojęcie o przestrzeni, jej aranżacji i wrażeniu wizualnym, co przekłada się na większą pewność i satysfakcję z wyborów projektowych.

Natomiast widoki JPG w modelu 3D to statyczne obrazy w formacie JPG przedstawiające perspektywiczne widoki wnętrza lub obiektu z różnych punktów widzenia. Są to jednorazowe ujęcia, które ukazują ogólny wygląd i kompozycję projektu. Widoki JPG są przydatne do prezentacji wizualnej projektu, ale nie uwzględniają detali, faktur ani efektów oświetleniowych. Mogą być wykorzystywane w prezentacjach, raportach, na stronach internetowych itp.

5. Co to jest inwentaryzacja?

Inwentaryzacja wnętrza to proces dokładnego pomiaru i dokumentowania wszystkich istotnych elementów i wymiarów danego lokalu. Polega na zbieraniu informacji dotyczących punktów instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacji oraz wszelkich mebli i elementów, które mają zostać uwzględnione w aranżacji wnętrza. Podczas inwentaryzacji przeprowadza się precyzyjne pomiary wszystkich istotnych elementów, takich jak długości ścian, szerokości drzwi i okien oraz wysokości sufitów.

Następnie zebrane dane są nanoszone na rysunki techniczne, które są tworzone przy użyciu specjalistycznego oprogramowania do dokumentacji technicznej. Wszystkie wymiary są dokładnie odwzorowywane na rysunkach, co pozwala na precyzyjne przedstawienie rzeczywistej przestrzeni. Rysunki inwentaryzacyjne stanowią podstawę do dalszego projektowania i planowania wnętrza, umożliwiając architektowi wnętrz dokładne odwzorowanie istniejących warunków oraz odpowiednie dopasowanie mebli i elementów do przestrzeni.

6. Jeśli posiadamy rzut od dewelopera, to czy potrzebna jest inwentaryzacja?

Mając na uwadze nasze priorytety dotyczące dokładności i precyzji projektowania wnętrz, zawsze wykonujemy inwentaryzację, nawet jeśli mamy dostęp do rzutu od dewelopera. Pomimo że rzuty od dewelopera mogą zawierać ogólne informacje dotyczące układu pomieszczeń, nie zawsze są one wystarczająco dokładne, aby bezbłędnie odzwierciedlić wszystkie niuanse i detale przestrzeni.

Wykonanie inwentaryzacji pozwala nam uzyskać dokładne i precyzyjne wymiary oraz szczegóły istniejącej przestrzeni. Dzięki temu możemy lepiej dopasować projekt do rzeczywistych warunków, uwzględniając każdy centymetr. Rysunki inwentaryzacyjne zapewniają nam solidną podstawę do projektowania, umożliwiając precyzyjne umiejscowienie mebli, elementów wyposażenia i instalacji.

Wyjątkiem są projekty zdalne za granicą lub w Polsce, gdy nie mamy możliwości zrobienia inwentaryzacji. Rzut z góry zawierający dokładne wymiary jest niezbędny do wykonania projektu, ale przydatny może być również przekrój pionowy, który dostarcza informacji dotyczących wysokości pomieszczeń, okien itd. W sytuacji, gdy nie przeprowadzamy inwentaryzacji prosimy naszych klientów o przesłanie następujących informacji dotyczących pomieszczeń:

 1. Wysokość pomieszczeń.
 2. Wymiary okien.
 3. Wysokość od podłogi do dolnej krawędzi okna.
 4. Grubość parapetów.
 5. Wymiary otworów drzwiowych.
 6. Wielkość kratek wentylacyjnych oraz ich rozmieszczenie.
 7. Wymiary przyłączy wody i kanalizacji mierzone do osi.
 8. Grubość stropu.

7. Co to jest nadzór autorski w projektowaniu wnętrz?

Nadzór autorski to usługa, która polega na monitorowaniu i kontrolowaniu realizacji projektu przez autora lub zespół projektowy. Ma na celu zapewnienie zgodności wykonania z założeniami projektowymi oraz dbałość o jakość i estetykę wnętrza.

Podczas nadzoru autorskiego projektant wnętrz regularnie odwiedza miejsce realizacji projektu, współpracuje z wykonawcami, nadzoruje postęp prac oraz dba o przestrzeganie ustalonych specyfikacji, materiałów i szczegółów projektowych.

Nadzór autorski ma kluczowe znaczenie w zapewnieniu, że projekt jest wdrażany zgodnie z zamierzeniami oraz pozwala na wprowadzenie ewentualnych korekt i dostosowań w trakcie realizacji. W rezultacie, nadzór autorski pomaga w osiągnięciu wysokiej jakości wykonania projektu wnętrza oraz zapewnia, że ostateczny efekt odpowiada wizji projektowej.

8. Czym się różni nadzór autorski projektanta wnętrz od nadzoru budowlanego?

Nadzór autorski projektanta wnętrz i nadzór budowlany to dwie odrębne sfery działań, choć obie są związane z procesem realizacji projektu.

Nadzór autorski projektanta wnętrz skupia się głównie na aspektach estetycznych, funkcjonalnych i projektowych wnętrza. Projektant wnętrz, jako autor projektu, monitoruje i kontroluje wykonanie zgodnie z jego założeniami, dbając o zachowanie oryginalnego koncepcyjnego charakteru projektu. Nadzór autorski projektanta wnętrz ma na celu zapewnienie, że projekt jest wdrażany zgodnie z zamierzeniami autora, a ostateczny efekt odzwierciedla wizję projektową i oczekiwania klienta.

Nadzór budowlany skupia się na aspektach technicznych, konstrukcyjnych i przestrzennych budynku lub pomieszczenia. Nadzór budowlany jest prowadzony przez odpowiedniego inspektora budowlanego lub architekta, który kontroluje zgodność prac wykonawczych z obowiązującymi przepisami budowlanymi, normami technicznymi oraz zatwierdzonymi projektami. Nadzór budowlany obejmuje sprawdzenie jakości materiałów, przestrzeganie terminów, zgodność z przepisami bezpieczeństwa oraz poprawność realizacji konstrukcji.

Podsumowując, nadzór autorski projektanta wnętrz koncentruje się na estetyce, funkcjonalności i zgodności z projektem, podczas gdy nadzór budowlany skupia się na aspektach technicznych i przestrzennych całego budynku lub pomieszczenia. Oba rodzaje nadzoru są istotne i współdziałają, aby zapewnić kompleksową i satysfakcjonującą realizację projektu wnętrza.

9. Co to jest realizacja pod klucz?

Realizacja pod klucz jest najwyższą formą kompleksowego nadzoru inwestorskiego, szczególnie przydatną w przypadku, gdy inwestor przebywa w innym województwie lub kraju i nie może osobiście monitorować postępu budowy lub gdy po prostu nie ma czasu lub chęci się tym zajmować. Usługa pod klucz polega na koordynowaniu wszystkich aspektów realizacji, nadzorowaniu pracy wykonawców, zamawianiu materiałów i produktów oraz dbaniu o logistykę.

Realizacja pod klucz obejmuje również finalne etapy projektu, takie jak np. zawieszanie zasłon. Jej celem jest doprowadzenie mieszkania lub domu do stanu, w którym Klient może natychmiast wprowadzić się i cieszyć się gotowym projektem. Realizacja pod klucz zapewnia kompleksowy nadzór nad całością projektu, aż do jego pełnego zakończenia. Oczywiście jej zakres może być dostosowany do indywidualnych potrzeb i ustaleń pomiędzy klientem a architektem wnętrz.

10. Co to są pakiety wykończeniowe?

Są to zestawy gotowych rozwiązań, które obejmują wszystkie podstawowe elementy potrzebne do kompletnego wykończenia danego pomieszczenia lub całego mieszkania. Pakiety wykończeniowe zazwyczaj obejmują takie elementy jak podłogi, zabudowy kuchenne, drzwi, oświetlenie, ceramikę i armaturę. Korzystając z pakietu wykończeniowego, klient ma możliwość skorzystania z gotowych propozycji.

W biurze projektowania wnętrz Maszroom wierzymy, że każdy projekt powinien być wyjątkowy i odzwierciedlać gusta konkretnego inwestora. Z tego względu nie oferujemy pakietów wykończeniowych a każdy projekt wnętrz tworzymy od podstaw zgodnie z indywidualnymi wytycznymi naszych Klientów.

Dzięki naszemu podejściu opartemu na indywidualności i niestandardowych rozwiązaniach, każde wnętrze, które projektujemy, jest unikalne i niepowtarzalne. Stawiamy na kreatywność, innowacyjność i staranność wykonania, aby zapewnić naszym Klientom pełne zadowolenie i satysfakcję z efektu końcowego. Jesteśmy przekonani, że indywidualne podejście do projektowania wnętrz pozwala nam stworzyć nie tylko funkcjonalne i estetyczne przestrzenie, ale także miejsca, które są pełne charakteru i odzwierciedlają unikalną osobowość i styl życia naszych Klientów.

11. Czy projektant wnętrz pracuje na budżecie?

Określenie wstępnego budżetu jest kluczowe dla udanego projektu wnętrz. Stanowi on podstawę i wytyczne, które umożliwiają projektantowi stworzenie optymalnej koncepcji, dopasowanej do dostępnych środków finansowych.

Przy ustalaniu wstępnego budżetu, ważne jest uwzględnienie wszystkich kosztów związanych z realizacją projektu wnętrz. Należy uwzględnić nie tylko koszty samego projektowania i aranżacji, ale także wydatki związane z zakupem mebli, materiałów wykończeniowych, oświetlenia i wszelkich innych elementów, które są planowane w projekcie.

Dobry projektant wnętrz jest w stanie dostosować swoje pomysły i propozycje do ustalonego budżetu, szukając najbardziej efektywnych rozwiązań i oferując alternatywy w przypadku przekroczenia kosztów. Wiedza o wstępnym budżecie pozwala na wybór odpowiednich materiałów, mebli i dodatków, które spełniają oczekiwania estetyczne, funkcjonalne i finansowe inwestora.

Ustalenie wstępnego budżetu pomaga uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek i zaplanować realizację projektu w sposób zgodny z możliwościami finansowymi. Dzięki temu projekt może być skutecznie kontrolowany pod względem kosztów, co zapobiega przekroczeniu ustalonej puli finansowej.

projekt wnętrz apartamentu

III Pytania zadawane przed współpracą z projektantem wnętrz

1. Ile kosztuje wycena projektu wnętrz?

Przygotowanie wyceny projektu wnętrz to usługa, którą oferujemy bezpłatnie naszym potencjalnym klientom. Jeśli jesteś zainteresowany współpracą z naszą pracownią, zapraszamy do kontaktu, gdzie chętnie przedstawimy Ci nasze propozycje i możliwości. Aby uzyskać wycenę projektu wnętrz, prosimy o przedstawienia krótkiego opisu nieruchomości, którą chcesz urządzić. Pozwoli to dokładnie wycenić projekt wnętrza. Potrzebujemy następujących informacji:

 1. Metraż inwestycji: Jeżeli projekt nie będzie obejmował całego mieszkania/domu, prosimy o informacje, które pomieszczenia wykluczyć z wyceny.
 2. Rzut mieszkania/domu: Prosimy o przesłanie rzutu planowanego do zaaranżowania wnętrza. Rzut ten pozwoli nam lepiej zrozumieć układ pomieszczeń.
 3. Terminy: Ważne jest, abyśmy znali termin oddania nieruchomości przez dewelopera lub termin, w którym potrzebny będzie gotowy projekt. Dzięki temu możemy dostosować nasze działania do Twoich oczekiwań i zapewnić terminową realizację projektu.
 4. Stan nieruchomości: Informacja na temat stanu nieruchomości jest istotna dla opracowania projektu. Czy jest to stan deweloperski, dom w trakcie budowy czy wnętrza zamieszkałe wymagające remontu?
 5. Lokalizacja nieruchomości: Znajomość lokalizacji jest istotna, abyśmy mogli ustalić, czy wymagany jest projekt zdalny czy standardowy.
 6. Preferowana stylistyka wnętrz: Mile widziane jest przesłanie kilku inspiracji lub linków do stron, na których można znaleźć przykłady wnętrz odpowiadających Twoim gustom.

2. Ile kosztuje projekt wnętrz?

Cena projektu wnętrza jest ustalana na podstawie kilku czynników, takich jak wymagania Klienta, charakterystyka wnętrza, powierzchnia oraz liczba pomieszczeń. Nasz cennik za projekt wnętrza jest określany w polskich złotych za metr kwadratowy projektowanej powierzchni. W zależności od tych czynników, cena projektu wnętrza może się różnić. Należy jednak pamiętać, że większa powierzchnia do projektowania może skutkować atrakcyjniejszą ceną dla Klienta.

3. Ile czasu trwa wykonanie projektu?

Każdy etap projektu jest poddawany akceptacji klienta, dlatego efektywna współpraca między klientem a architektem ma istotny wpływ na czas realizacji projektu. Podczas tego czasu architekt wnętrz pracuje nad różnymi aspektami projektu, takimi jak koncepcja, wizualizacje, plany techniczne, dobór materiałów i wyposażenia. W międzyczasie klient ma możliwość udzielania opinii, zgłaszania uwag i wprowadzania zmian, które są uwzględniane przez architekta. Ta interakcja i feedback między klientem a architektem są kluczowe dla osiągnięcia ostatecznego rezultatu zgodnego z oczekiwaniami klienta.

Warto jednak zaznaczyć, że czas trwania projektu może się różnić w zależności od skali, złożoności projektu i dostępności potrzebnych informacji. Również indywidualne preferencje i tempo podejmowania decyzji przez klienta mogą wpływać na czas realizacji projektu. Dlatego ważne jest, aby klient i architekt wnętrz utrzymywali regularny kontakt i współpracowali harmonijnie, aby zakończyć projekt w ustalonym terminie i osiągnąć satysfakcjonujące efekty.

Szacunkowy, średni czas trwania kompleksowego projektu wnętrza 50 m2 wynosi około 10 tygodni, domu lub apartamentu o powierzchni 100 m2 wynosi około 5 miesięcy, a domu o powierzchni powyżej 200 m2 od 7 miesięcy w górę.

4. Kiedy najlepiej zgłosić się do projektanta wnętrz?

Należy pamiętać, że proces tworzenia projektu wnętrz wymaga czasu na dogłębne omówienie potrzeb, preferencji i oczekiwań klienta. W związku z tym, choć architekt może być elastyczny i skoncentrować się na Twoim projekcie, niezbędne jest odpowiednie zaangażowanie i porozumienie między obiema stronami. Ważne jest, aby zarezerwować odpowiednią ilość czasu na projekt wnętrz. Często architekci mają ustalone harmonogramy pracy i kolejki klientów, dlatego warto zacząć poszukiwania odpowiedniego architekta wnętrz odpowiednio wcześnie.

Czas oczekiwania na rozpoczęcie prac projektowych jest uzależniony od obecnej kolejki klientów. Zazwyczaj wynosi on od 3 miesięcy do roku. Zalecamy zgłaszanie się z wyprzedzeniem, aby mieć zapewniony termin. Do Maszroom regularnie trafiają klienci, którzy chcą mieć pewność, że nie będzie problemów z rezerwacja terminu i zgłaszają się z rocznym wyprzedzeniem.

Jeżeli masz plany remontowe lub budowlane, warto skonsultować się z architektem jak najwcześniej. W przypadku zakupu mieszkania, warto skontaktować się z architektem zaraz po zakupie. W przypadku budowy domu są dwie opcje, możesz skonsultować się z architektem po otrzymaniu pozwolenia na budowę lub gdy dom jest w stanie surowym.

Przy pierwszej opcji, projekt wnętrz domu będzie przygotowywany bez inwentaryzacji, ale za to będzie gotowy przed zakończeniem prac budowlanych. Trzeba pamiętać, że różnice w wymiarach w wybudowanych domach a tym co jest na rzutach mogą być na tyle istotne, że wymagane będą poprawki do projektu wnętrz, np. trzeba będzie przeprojektować meble na zamówienie. W przypadku drugiej opcji projektu wnętrz domu, projekt jest tworzony na podstawie inwentaryzacji, więc mamy pewność, że nic się nie zmieni, ale musimy liczyć się z tym że przeprowadzka może opóźnić się o kilka miesięcy.

5. Jak można zarezerwować termin?

Aby zagwarantować 100% rezerwację terminu na nasze usługi, wymagamy podpisania umowy na projekt. Zdecydowaliśmy się na tę praktykę ze względu na duże zainteresowanie naszą pracownią i aby uniknąć nieporozumień i zamieszania w naszym kalendarzu.

Podpisanie umowy stanowi zabezpieczenie zarówno dla nas, jak i dla klienta, i daje pewność, że termin zostanie zastrzeżony wyłącznie dla projektu, nad którym będziemy pracować. Dzięki temu podejściu możemy skutecznie planować nasze projekty i zapewnić naszym klientom najlepszą obsługę.

6. Jak wygląda umowa na projekt wnętrz?

Umowę zawsze wysyłamy z wyprzedzeniem, aby klient mógł się na spokojnie z nią zapoznać. Nasza umowa uwzględnia wszelkie istotne aspekty projektu, takie jak zakres prac, terminy, warunki płatności oraz prawa i obowiązki obu stron. Jest to ważny dokument, który zapewnia jasność i transparentność w naszej współpracy.

lazienka master orzech

Pytania zadawane dotyczące przebiegu współpracy

1. Czy współpracujecie z ekipami remontowymi?

Tak, współpracujemy ze sprawdzonymi ekipami i stolarzami. Dążymy do zapewnienia najwyższej jakości wykonania projektów wnętrz, dlatego współpracujemy tylko z profesjonalnymi i doświadczonymi wykonawcami. Dzięki wieloletniej działalności i realizacji projektów udało nam się nawiązać solidne relacje z profesjonalnymi ekipami remontowymi, stolarzami, ślusarzami i zakładami szklarskimi.

Mamy również pewną liczbę polecanych wykonawców i stolarzy, którzy działają w innych częściach kraju. Te polecenia często pochodzą od naszych zadowolonych klientów lub innych architektów, którzy mieli okazję współpracować z nimi. Jeśli jesteś zainteresowany naszymi usługami, ale znajdujesz się w innej części Polski, warto zapytać nas już na początku o nasze możliwości w Twoim mieście.

2. Czy architekt pomaga w doborze materiałów?

Dokonujemy wyboru wszystkich materiałów wykończeniowych, mebli i dodatków potrzebnych do realizacji projektu. Jest to jedno z ważniejszych zadań architekta wnętrz, ponieważ odpowiedni dobór materiałów ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia pożądanego efektu wizualnego i funkcjonalnego wnętrza.

Podczas tworzenia wizualizacji wnętrza, korzystamy z konkretnych produktów dostępnych w sklepach. Oznacza to, że konkretne elementy, takie jak podłogi, tapety, meble czy dodatki, są reprezentowane w wizualizacjach za pomocą rzeczywistych produktów dostępnych na rynku. Dzięki temu, zarówno architekt wnętrz, jak i klient, mają pełną kontrolę nad estetyką i jakością elementów, które będą ostatecznie użyte w projekcie.

Wykorzystanie konkretnych produktów z konkretnych sklepów ma również istotne znaczenie dla kontroli budżetu. Architekt wnętrz ma świadomość cen poszczególnych materiałów i mebli oraz jest w stanie dostosować projekt do określonego budżetu klienta. Dzięki temu, klient wie dokładnie, ile będą kosztować poszczególne elementy i jakie będą ostateczne koszty realizacji projektu.

3. Czy projektant wnętrz robi zakupy materiałów w imieniu klienta?

Jeśli klient wyrazi takie życzenie, możemy również zapewnić nadzór nad projektem wraz z zamawianiem produktów w imieniu klienta. Jest to dodatkowo płatna usługa, która polega na koordynowaniu procesu zakupu, sprawdzaniu dostępności produktów, zamawianiu ich i dbaniu o to, aby wszystkie elementy były dostarczone zgodnie z harmonogramem. Produkty zamawiane są w imieniu klienta i na jego dane, nie oferujemy usługi refakturowania.

Pierwsza rozmowa z projektantem wnetrz

Mam nadzieję, że ten zestaw pytań i odpowiedzi pozwoli wam jak najlepiej przygotować się do rozmowy z architektem wnętrz.