Nie istnieje coś takiego jak określona liczba gniazdek w przeliczeniu na powierzchnię wnętrza. Szkoda, bo jedno proste wyliczenie rozwiałoby wszystkie wątpliwości. W swoich projektach wnętrz, liczbę gniazdek zawsze dopasowuję do potrzeb klientów i urządzeń z jakich korzystają w łazience. Generalnie najlepiej znaleźć złoty środek pomiędzy kosztem instalacji elektrycznej a luksusem posiadania wielu gniazdek, jednak z doświadczenia wiem, że lepiej mieć jedno gniazdko za dużo niż za mało. Pamiętajmy, że z gniazdek będziemy korzystać latami, więc warto zadbać, aby były odpowiednio rozmieszczone.

Pierwszy etap to profesjonalny projekt wnętrz

Zanim zdecydujemy się na konkretną ilość gniazdek w łazience i zanim w ogóle przejdziemy do prac wykończeniowych, musimy widzieć w jakim miejscu będą się znajdować wszystkie sprzęty i armatura. Umiejscowienie gniazdek nie może być niedopasowane do rozkładu wnętrza. Dodatkowo przestrzegam, że źle umiejscowione gniazdka w łazience potrafią być groźne dla użytkowników. Należy pamiętać, że prąd elektryczny i woda stanowią niebezpieczne połączenie, dlatego przestrzeganie zasad prawidłowego projektowania wnętrz powinno mieć pierwszoplanowe znaczenie. Gdy przygotowuję projekt wnętrz dla moich klientów, zawsze zaczynam od ergonomicznego rozplanowania przestrzeni. Warto wiedzieć, że projektowanie wnętrz to wieloetapowy, złożony proces. Dopiero, gdy wiem dokładnie, gdzie będą stały konkretne sprzęty i jakie będą miały wymiary, zabieram się za przygotowanie projektu elektryki.

Jaka ilość gniazdek jest optymalna w danym projekcie wnętrz?

Bezproblemowe korzystanie z łazienki wymaga instalacji minimum trzech gniazdek. Często jednak potrzebujemy więcej. Z jakich urządzeń korzystamy na co dzień w łazience? Przy lustrze warto mieć gniazdko na suszarkę, gniazdko do ładowania szczoteczki elektrycznej, do golarki i najlepiej jedno zapasowe. Przeważnie z tych urządzeń korzystamy zamiennie, więc 2-3 gniazdka przy lusterku w wystarczą. Jeżeli w łazience jest pralka, jedno gniazdko instalujemy jako odrębny obwód do jej przyłączenia. Gniazdko pralki zajęte jest ciągle, więc nie podłączymy do niego suszarki. W swoich projektach wnętrz najczęściej wydzielam oddzielne pomieszczenie na pralnię lub tak zwane pomieszczenie gospodarcze.

pralka i suszarka

Gdzie umieścić gniazdka w aranżacji wnętrz?

Jeśli chodzi o ich umiejscowienie to powinniśmy wziąć pod uwagę polską normę PN-IEC 60364-7-701, która mówi o strefach ochronnych w łazience. Chodzi przede wszystkim o odległości między źródłem prądu a źródłem wody. Gniazdka łazienkowe powinny się znaleźć nad szafkami, a więc na wysokości około 1,2 m. Należy pamiętać, aby znajdowały się minimum 60 cm od strefy mokrej, czyli umywalki, wanny lub prysznica.

gniazdko w łazience

Jakie gniazdka wybrać do projektu łazienki?

W łazience, z uwagi na bliskość wody, osprzęt elektryczny podlega bardziej restrykcyjnym wymaganiom niż w pozostałych pomieszczeniach. Łazienka jest pomieszczeniem narażonym na wilgoć, dlatego wszystkie montowane gniazdka powinny być uziemione. Są to gniazdka posiadające tak zwany bolec. Każde gniazdo powinno być możliwie hermetyczne i oczywiście bryzgoszczelne (IP44), tj. niewrażliwe na chlapnięcia wodą.

gniazdka w szafce

via

Starannie przygotowany projekt wnętrz sprawi, że nasza łazienka stanie się funkcjonalnym pomieszczeniem na lata. Ważne: pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa i prace instalacyjne zlecaj wyłącznie wykwalifikowanym elektrykom.

Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku Instagramie.