W związku z wykonywanym zawodem projektanta wnętrz, regularnie odwiedzam nowe osiedla mieszkaniowe. Oczywiście nie chodzi o kontrolę prac deweloperów. Po prostu rozpoczynając prace nad projektem wnętrz, jestem zobligowana do przeprowadzenia szczegółowej inwentaryzacji. Daje mi to wyjątkową możliwość porównania nie tylko samej architektury osiedli, ale również jakości wykończenia mieszkań, części wspólnych i wszelkiego rodzaju detali. Nikt nie będzie zdziwiony jeśli powiem, że pomiędzy poziomem wykonania poszczególnych nieruchomości jest głęboka przepaść. Nie chcę wskazywać palcem konkretnych deweloperów, bo przeważenie niższa jakość wykończenia idzie w parze z niższą ceną mieszkań. Ponadto zdarzyło mi się projektować wnętrza mieszkań w rozlicznych inwestycjach tych samych deweloperów, które również bardzo się różniły pod kątem jakości.

Deweloperzy muszą brać pod uwagę oczekiwania klientów, bo to oni ostatecznie zadecydują o powodzeniu inwestycji. Te oczekiwania są różne, ale to one determinują decyzję dewelopera. Bardzo leży mi na sercu wygląd polskich miast i niestety dopóki głównym kryterium przy wyborze mieszkań będzie tylko cena, tak długo deweloperzy nie będą zmotywowani do myślenia o otoczeniu i architekturze a przecież stawiając nowe budynki kreują obraz miast na długie lata, nie tylko dla mieszkańców, ale również turystów. Należy mieć świadomość że deweloperka jest branżą, w której tworzy się dla wszystkich, jej efekty są długotrwałe i wpływają na otoczenie w wielu aspektach. Oblicze miasta zależy w dużej mierze od przestrzeni publicznej, architektury i troski deweloperów o estetyczne rozwiązania. To bardzo duża odpowiedzialność, ale my jako klienci deweloperów, poprzez stawianie wymagań również możemy mieć pośredni wpływ na wygląd naszego miasta.

Co było istotne przy tworzeniu zestawienia?

Przede wszystkim architektura. W zestawieniu które przygotowywałam, skoncentrowałam się przede wszystkim na jakości i estetyce budynków oraz całego osiedla. Oczywiście jest to moja subiektywna ocena. Przy sporządzaniu listy nie brałam pod uwagę cen mieszkań. Zebrałam tutaj projekty i realizacje budowlane, osiedla, na których sama z chęcią bym zamieszkała, choć nie wszystko w nich odpowiada mi w stu procentach. Wielu deweloperów niestety mocno oszczędza na wyglądzie osiedli wychodząc z założenia, że niezależnie od tego czy budynek jest ładny czy nie, to mieszkania i tak się sprzedadzą. Może i tak, ale później takie architektoniczne koszmarki będą straszyć latami a ja nie jestem w stanie tego zaakceptować.

Kolejnym wyznacznikiem była wielkość osiedla, gęstość zabudowy i wysokość budynków. Nie jestem fanką kolosów, chociażby z tego względu, że wg. badań ludzie są szczęśliwsi w niewielkich wspólnotach a mniejsza anonimowość pozytywnie wpływa na dbanie o dobro wspólne jakim w tym wypadku jest nasze najbliższe otoczenie.

Odrzuciłam również budynki zlokalizowane w dużej odległości od centrum Warszawy. Na jakość naszego życia wpływa czas dojazdu do pracy, odległość od zabytków, galerii i różnego rodzaju atrakcji kulturalnych, których generalnie najwięcej jest w śródmieściu. Uznałam, że lokalizacja bliżej centrum jest bardziej pożądana.

Oto moja subiektywna lista najlepszych nowych, bądź budowanych osiedli.

1. Apartamenty Dobra 32

apartamenty powiślevia

Wyrazisty budynek zlokalizowany w samym centrum Powiśla, które jest obecnie najpopularniejszym i najmodniejszym rejonem Warszawy. Budynek charakteryzuje się stonowaną kolorystyką, współgrającą z sąsiednimi budynkami biurowymi oraz subtelnością detali. Wysokość elewacji od strony ulicy Zajęczej i Dobrej została dopasowana do budynków w bezpośrednim sąsiedztwie oraz wpisuje się w architektoniczny krajobraz Powiśla. Nowoczesna elewacja przyciąga uwagę ażurowymi panelami w kolorze grafitu. Część z nich będzie można samodzielnie przesuwać, inne składać niczym harmonijkę. Dzięki temu każdy z lokatorów będzie miał możliwość dostosować ich pozycje do indywidualnych potrzeb, a fasada uzyska żywy, zmieniający się w zależności od pory dnia czy pogody wygląd.

2. Angorska 13A

apartament saska kępa

via

Niewielki budynek zlokalizowany na Saskiej Kępie, pełnym zieleni, kameralnym osiedlu z lat 20 i 30 XX w. Tutejsza zabudowa przetrwała wojnę w zasadzie bez uszczerbku. Odnaleźć tu można ważne dzieła modernizmu, o których studenci uczą się w podręcznikach do architektury. Wybrałam ten budynek ze względu na wyjątkowe poszanowanie otoczenia. Architektura budynku doskonale wpisuje się w modernistyczny charakter Saskiej Kępy.

3. Villa Fiano

willa Mokotów

via

Villa Fiano to dwa kameralne czterokondygnacyjne budynki w stylu modern art deco. Budynek powstaje na Starym Mokotowie, przy ul. Krasickiego. Okolicę charakteryzuje niska zabudowa. To co wyróżnia ten projekt, to elegancka, zgeometryzowana dekoracja elewacji.

4. Nova Dolna

apartamentowiec mokotów

Budynek o prostej, modernistycznej formie położony na Mokotowie przy ulicy Piaseczyńskiej 51. W najbliższej okolicy znajdują się same parki – Park Morskie Oko, Park Szustrów, Park Promenada, Park Sielecki oraz Park Arkadia. Każdy chce mieszkać w projekcie wyjątkowym, blisko miejskiej infrastruktury i jednocześnie z wygodnym dostępem do terenów zielonych. Ciekawostką jest, że deweloper zobowiązał się również zadbać o przestrzeń dookoła budynku, inwestując w wyrównanie chodnika oraz rewitalizację otoczenia poprzez zielone nasadzenia.

5. Praska Moderna

apartamenty_praga

Praska Moderna to neomodernistyczny, elegancki budynek zlokalizowany w coraz modniejszej dzielnicy, na Pradze Północ. Prosta bryła budynku zgrabnie wpisuje się w zabytkową tkankę dzielnicy. Praskie klimaty masowo przyciągają mieszkańców innych dzielnic stolicy, głównie artystów i projektantów poszukujących kontaktu z oryginalną miejską kulturą. Praga wykorzystuje swoje naturalne atuty — przede wszystkim ocalałą przedwojenną architekturę.

Nieruchomości w Warszawie

Chciałabym, aby nabywcy nieruchomości byli świadomymi klientami. Przed ostatecznym podpisaniem umowy warto sprawdzić historię dotychczasowych realizacji dewelopera, przede wszystkim pod kątem tego, jak się starzeją. Jeżeli układ wnętrz nie do końca spełnia wasze oczekiwania, warto wcześniej zasięgnąć opinii architekta wnętrz Warszawa. Moim klientom zazwyczaj przygotowuję od dwóch do czterech propozycji funkcjonalnych wnętrza. Układ koncepcyjny ma formę rzutu poziomego, na którym znajduje się rozkład pomieszczeń wraz z sugerowanymi zmianami, wyrysowanymi meblami oraz urządzeniami. Takie koncepty powstają w oparciu o zasady ergonomii wraz z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb klienta. Tworzenie nowego rozkładu wnętrz jest pierwszym etapem kompleksowego projektu wnętrz.

Czy dorzucilibyście coś jeszcze do mojego zestawienia? A może któryś projekt nie powinien się tu znaleźć?

 

Jeśli jesteście ciekawi efektów mojej pracy i chcecie być na bieżąco z informacjami o studiu projektowym Maszroom Warszawa to zapraszam Was do śledzenia maszroomowych profili na Facebooku Instagramie i oczywiście do śledzenia bloga. Na stronie dostępne jest również portfolio, które regularnie jest aktualizowane.