Na rynku nieruchomości w najlepsze trwa boom. Mieszkania rozchodzą się jak ciepłe bułeczki i deweloperzy mogą zacierać ręce. Rynek napędzają nie tylko rosnące pensje i zdolność kredytowa, ale i niskie stopy procentowe. Musimy też pamiętać, że średnia powierzchnia mieszkania na jednego obywatela wciąż to tylko nieco ponad 28 m2. Gorzej jest tylko w 3 krajach Unii. W Polsce mamy deficyt mieszkań i nie widać szans na jego szybkie zaspokojenie. Pieniądze wycofywane z depozytów bankowych szukają lepszego miejsca i trafiają na rynek nieruchomości. Podobno co drugie mieszkanie kupowane jest z myślą o wynajmie. Jeżeli też w ten sposób planujecie inwestować, warto się do tego dobrze przygotować. Moim zadaniem jako projektanta wnętrz, jest takie zaprojektowanie wnętrz, aby nieruchomość wynajęła się jak najszybciej i z jak największym zyskiem. Dzisiaj Wam podpowiem jak w 5 krokach sprawić, że wynajem będzie szybki, prosty i bezproblemowy. Cały proces opiszę na konkretnym przykładzie. Jest to trzecie mieszkanie, które projektuję na wynajem dla tego samego klienta. Poprzednie wynajęły się na pniu.

sypialnia z tapetą na suficie

1. Zastanów się kim jest najemca

Pierwsze pytanie jakie trzeba sobie zadać przed rozpoczęciem projektu wnętrz. Kto będzie w tym mieszkaniu mieszkał? Od odpowiedzi na nie będzie zależał szereg późniejszych decyzji. Zupełnie inaczej projektuje się mieszkania dla studentów, a inaczej dla pary. Każda z tych osób będzie miała inne oczekiwania w stosunku do swojego mieszkania. Przekłada się to nie tylko na budżet, ale również na rozkład wnętrz. Zbadaj potencjał swojego mieszkania i zastanów się, w jakich najemców możesz celować i jaki standard możesz osiągnąć. W ten sposób łatwiej będzie Ci wyobrazić sobie ich potrzeby i zaplanować aranżację poszczególnych pokojów. Jeśli przygotowujesz mieszkanie dla studentów, ale przeszarżujesz z kosztami remontu, możesz znaleźć się w ślepej uliczce. Od studenckiej kieszeni nie będziemy w stanie zażądać dość, żeby uczynić zbyt wygórowaną inwestycję opłacalną.

Co zdecydował mój klient?

Projektowane mieszkanie znajduje się bliskim sąsiedztwie biurowców, więc najrozsądniejszym rozwiązaniem było przygotowanie mieszkania pod wynajem dla pracownika korporacji. Ponadto układ mieszkania: salon z aneksem kuchennym oraz oddzielna sypialnia dużo lepiej sprawdzi się w przypadku pracowników firm niż studentów, dla których najważniejsze jest aby każdy z pokoi był połączeniem komfortowej sypialni i przestrzeni dziennej.

Projekt salonu z aneksem kuchennym

2. Ustal budżet na remont

Wyliczenia stopy zwrotu z inwestycji zostawiam moim klientom, ale zawsze informuję ile będzie kosztować wyposażenie mieszkania o wcześniej ustalonym standardzie. Koszty będą oczywiście miały wpływ na przyszłą cenę mieszkania, dlatego powinno się dopasowywać wydatki do możliwości określonego najemcy.  Niedoszacowany budżet jest to jeden z podstawowych błędów jakie popełniają początkujący inwestorzy. Czasem jest to efekt niewiedzy, innym razem brak fachowego wsparcia.

Jak było w przypadku prezentowanego mieszkania?

Mój klient jest doświadczonym inwestorem i miał z góry ustalony budżet na remont całości, którym mogłam swobodnie dysponować. Swobodnie, czyli mogłam decydować ile przeznaczyć na materiały a ile na np. stolarza, tak aby osiągnąć najlepszy efekt.

3. Przemyśl czy warto zmieniać rozkład wnętrz

Funkcjonalny rozkład wnętrz jest ważniejszy niż wyszukane detale czy gadżety. Nie oznacza to, że musimy od razu przestawiać wszystkie ściany, ale bazowanie na rozkładzie zaproponowanym przez dewelopera często sprawia, że nie jesteśmy w stanie w pełni wykorzystać potencjału mieszkania. Zerknijcie na rozkład poniżej:

Rozkład wnętrz z zaznaczonymi szafami

Deweloper przewidział tylko dwie szafy. O ile nasz najemca nie jest totalnym minimalistą, to jest to zdecydowanie zbyt mała powierzchnia do przechowywania. Postawcie się w roli najemcy. Gdybyście mieli dwa podobne mieszkania do wyboru, jedno z wygodną przestrzenią do przechowywania a drugie bez, to co byście wybrali?

W tym wypadku wystarczyło przeniesienie drzwi do sypialni i zyskaliśmy przestrzeń na dwie dodatkowe szafy oraz małą szafę (szafeczkę 😉 wnękową w łazience.

Plan wnetrz z zaznaczonymi szafami

Oddzielną kwestią jest propozycja dewelopera, aby w tej niewielkiej łazience ustawić pralkę obok sedesu. Na rzucie może to ma sens, ale biorąc pod uwagę rzeczywiste rozmiary sprzętów, pralka musiałaby mieć 20 cm szerokości aby się tam zmieścić…

4. Uwzględnij praktyczne rozwiązania

Zakup mieszkania jest inwestycją na lata i zakładam, że moi klienci pragną czerpać zyski z wynajmu przez długi czas. Rozsądne decyzje na wstępnym etapie mogą jednak znacznie obniżyć częstotliwość koniecznych napraw i wymian. Mieszkanie musi być sprawne i bezpieczne. Dobierając materiały do wykończenia wnętrza mieszkania pod wynajem, stawiam na trwałe materiały, które przez lata będą mogły służyć kolejnym najemcom. Oczywiście przy zachowaniu rozsądku. Niewielu jest najemców, którzy będą chcieli dopłacić za blat kuchenny ze spieku oraz mozaikę Bisazzy. Oczywiście z wyjątkiem najemców z sektora premium, ale jest to stosunkowo niewielka grupa i jest to temat na oddzielny wpis, bo apartamenty rządzą się innymi prawami.

Urządzając mieszkania przede wszystkim uwzględniam różne praktyczne potrzeby przyszłych najemców takie jak:

 • łatwe w utrzymaniu posadzki,
 • gładkie ściany,
 • wspominana wyżej powierzchnia do przechowywania,
 • szafki w łazience
 • nowe sprzęty gwarantujące bezpieczeństwo,
 • blaty łatwe w czyszczeniu,
 • pełnowymiarowa lodówka,
 • zmywarka,
 • wygodne łóżko (które nie jest rozkładaną kanapą wciśniętą w kąt),
 • i kilka innych udogodnień, które widać na zdjęciach.

aranżacja wnętrz salonu

5. Zastanów się czym się wyróżnić?

Pamiętaj, że oglądający nie chcą wynająć jakiejkolwiek nieruchomości. A gdyby tak było, to wówczas jedynym wyznacznikiem byłaby cena. Najemcy też chcą mieszkać w przyjemnym miejscu. Aby mogli dostrzec potencjał w Twoim mieszkaniu musisz się postarać. Mieszkanie musi wyróżnić się wśród setek konkurencyjnych ofert. Nie zapomnijcie o charakterystycznych elementach wystroju odróżniających je od innych.

ŁA2

W projektowanym przeze mnie mieszkaniu akcent postawiony jest na kilka elementów, ale przede wszystkim zależało mi na tym, aby wnętrza były przytulne i zachęcające do wypoczynku.  Taka nieruchomość z pewnością odpowie na potrzeby wielu różnych najemców:

 • podłoga wyłożona jest praktycznym, wysokiej jakości gresem, który niestety jest zimny w odbiorze, więc żeby ocieplić wnętrze dodałam sporo drewna w innych miejscach, między innymi w zabudowie kuchennej oraz na frontach szaf,
 • spokojna kolorystyka, wszystkie kolory są przyjemne a stonowana zieleń w sypialni zachęca do relaksu,
 • tapeta na suficie w sypialni, która jest nie tylko wyjątkowa, ale jest też stosunkowo praktyczną dekoracją (najemca musiałby się bardzo postarać, żeby ją zniszczyć);

Natomiast powyższe zabiegi zdadzą się na nic, jeżeli  w mieszkaniu nie będzie zrobiona porządna sesja fotograficzna. Wysokiej jakości zdjęcia do ogłoszeń znacznie przyśpieszają wynajem lub sprzedaż nieruchomości. Wnętrze powinno prezentować się możliwie najkorzystniej. Odpowiedni nastrój można stworzyć za pomocą poduszek, kompozycji ze świeżych kwiatów lub innych dekoracji. Wszystko to włączy emocjonalną wyobraźnię i pozwoli zakochać się w Twoim wnętrzu. Podstawowa zasada: zielona roślina zawsze jest dobrym pomysłem.

Do dzieła

Jeśli uwzględnicie powyższe punkty, nie będziecie mieć problemu z szybkim wynajmem. Przygotowując mieszkanie pod wynajem poszukujcie korzystnych, ale prostych i dogodnych rozwiązań, które zrealizują cel. Zapomnijcie o własnych upodobaniach. Wszelakie udziwnienia rzadko przekładają się na miarodajne zyski.

Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku Instagramie.