Projekt sypialni ułatwiającej zasypianie
Chyba nie ma osoby, którą choć raz nie dotknął problem bezsenności. Jeśli są to jednorazowe przypadki, to nie widzę większego problemu. Gorzej, gdy problemy z zaśnięciem stają się normą. Nie chcę wchodzić w kompetencje lekarzy, ani tym bardziej polecać żadnych leków na bezsenność, ale chciałabym zwrócić uwagę, że to w jaki sposób jest urządzona Wasza sypialnia również ma wpływ to czy łatwo zasypiacie. Z własnego doświadczenia mogę polecić kilka prostych rozwiązań, których wprowadzenie w życie może znacząco podnieść jakość Waszego snu.
Kolor w projektowaniu sypialni
Odpowiedni kolor jest bazą każdego projektu wnętrz. Nic tak nie psuje relaksu jak męczące kolory. I nie wmawiajcie sobie, że to bez znaczenia, bo przecież jak zasypiacie to wszystkie światła są wyłączone. No chyba, że po 20.00 chodzicie po domu zamkniętymi oczami. Kolor ścian ma olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie. Na jaki się zdecydować w sypialni? Po pierwsze ograniczcie wybór do chłodnych odcieni, które obniżają puls, ciśnienie krwi, spowalniają oddech i rozszerzają naczynia krwionośne. Zimne kolory czyli m.in. niebieski, zielony, fiolet i szary. Jak już wybierzecie swojego faworyta niech to będzie stonowany odcień. Wśród odcieni niebieskiego znaleźć można zarówno intensywny kobalt, jak i pastelowy błękit. Oczywiście pastele lepiej się sprawdzą. Także trudno mi sobie wyobrazić relaksujący wieczór w towarzystwie nasyconego filetu Wykorzystaj chłodne barwy nie tylko na ścianach, ale również w dodatkach, na narzucie i dywanie.
Również stonowany beż, choć bardziej jest ciepły niż zimny będzie działał odprężająco.
Dobór oświetlenia
Każdy architekt wnętrz wie, jak ważny jest dobry projekt oświetlenia. Jeśli męczy Cię bezsenność, to już na 2-3 godziny przed snem warto przygasić światła. Sama również rygorystycznie się do tego stosuję. Jako zastępstwo dla górnego oświetlenia dobrze sprawdzi się klasyczna lampka nocna, która również jest ciekawym elementem dekoracyjnym. Żeby było bardziej nastrojowo, możesz kupić żarówkę o mniejszej mocy i ciepłej barwie. Odradzam świetlówki, niestety nawet te, które teoretycznie powinny mieć ciepłe światło, będą za zimne i nie sprawdzą się w sypialni.
Jeśli lubisz czytać w łóżku, od typowej lampki nocnej lepiej się sprawdzi punktowa lampka biurkowa. Będziesz mogła nakierować strumień światła bezpośrednio na lekturę, bez niepotrzebnego oświetlenia całego pokoju. Lampy podłogowe z regulowanym kloszem również doskonale się sprawdzą przy łóżku. Pamiętaj, że czytanie książki na tablecie lub komórce na pewno nie pomoże w zaśnięciu.
Przesłona okien
Jeśli zależy Ci na dobrym śnie, wszystkie okna powinny być starannie przesłonięte, zwłaszcza jeśli wpada przez nie światło np. latarni ulicznej. W jaki sposób to zrobisz już zależy od Twoich preferencji i stylu w jakim urządzona jest sypialnia. Żeby uzyskać efekt idealnej ciemności polecam tkaniny zaciemniające typu „blackout”, które nie przepuszczają światła.
Wydzielone miejsce do przechowywania
Wyposaż swoją sypialnię w odpowiednią ilość miejsca do przechowywania. Rozłożone dokumenty i ubrania na pewno nie pomogą Ci odpocząć. Wszystkie zbędne przedmioty powinny być schowane. Jeśli cierpisz na brak miejsca zaopatrz się w stolik nocny z szufladą.
Jeśli jesteś typem zbieracza lub potrzebujesz trochę więcej miejsca zamiast typowego stolika nocnego rozważ komódkę.
Ściąga
Przygotowałam małą ściągę w której rozłożyłam jeden z projektów sypialni Maszroom na czynniki pierwsze.
Sypialnia ułatwiająca zasypianie
Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku i Instagramie.