Współpraca z architektem. W ostatnim czasie bardzo popularny temat. Jesteśmy coraz bardziej świadomym społeczeństwem i coraz więcej osób powierza remont profesjonalistom. Chcemy, aby nasze mieszkania były urządzone ze smakiem, żeby były funkcjonalne. Postaram się najlepiej jak potrafię przybliżyć Wam kwestię współpracy z architektem wnętrz. Nie mylić z architektem krajobrazu i architektem kubaturowym. Zdarzało się, że dostawałam zapytania o projekty ogrodów. Mogę dobrać rośliny do mieszkania, ale projekt ogrodu to zdecydowanie nie moja działka.

Kim jest architekt wnętrz i czym tak właściwie się zajmuje?

Jest to przede wszystkim osoba, która wymyśla to, co ma się pojawić w danym wnętrzu.  To do pracy architekta wnętrz należy przystosowanie wnętrza do potrzeb klientów, tak, aby wnętrze było ergonomiczne, ale i odpowiadało na potrzeby ich mieszkańców. Architekt wnętrz jest nie tylko samym projektantem, ale jednocześnie kosztorysantem, organizatorem i oczywiście ekspertem.

Duży wpływ na spopularyzowaniu zawodu projektanta wnętrz miały programy telewizyjne, zwłaszcza powstanie kanału Domo a następnie HGTV. Cieszę się, że ten zawód zyskał na popularności, natomiast rzeczywistość projektanta ma się nijak do tej prezentowanej w telewizji. Remont nie trwa kilku dni a sam architekt wnętrz nie uczestniczy w pracach remontowych. Owszem, prowadzę nadzory, pilnuję aby prace przebiegały zgodnie z projektem wnętrz, ale nie zdarzyło mi się jeszcze wieszać zasłon ani tym bardziej układać płytek 😉

Podstawowe narzędzia pracy projektanta wnętrz

Podstawą są programy komputerowe do przygotowywania wizualizacji oraz dokumentacji technicznej a do planowania budżetu niezastąpiony jest stary dobry Excel. Jako dopełnienie wizualizacji prezentuję próbki materiałów. Wiele wzorników i katalogów przechowuję w swojej pracowni, ale ze względu na ogrom produktów które są na rynku, jest to niemożliwe abym dysponowała wszystkim. A już na pewno nie chciałabym się ograniczać w procesie twórczym tylko do tych rzeczy, które akurat mam pod ręką. Wówczas umawiam się z klientami w sprawdzonych warszawskich showroomach, lub po prostu zamawiam próbki materiałów. Przed pandemią regularnie uczestniczyłam w targach wyposażenia wnętrz, gdzie najłatwiej obejrzeć nowości. Obecnie wiele firm organizuje szkolenia online. Nie jest to to samo co oglądanie produktu na żywo, ale w danym momencie jest to najlepsze rozwiązanie.

Jak się współpracuje z architektami wnętrz?

Podstawą udanej współpracy z architektem wnętrz jest szczera rozmowa i przedstawienie swoich oczekiwań wobec danego wnętrza. Wnętrze nie zostanie zrealizowane bez wspólnego działania projektanta i klienta. Żeby w ogóle zacząć rozmawiać o koncepcji wnętrza, trzeba mieć podstawy. Projektant wnętrz może tu pomóc, ale to klient musi z grubsza określić, co mu się podoba a co nie. Nie ma możliwości, by projekt wnętrz powstał bez wiedzy na temat preferencji domowników. Zdarza się, że inwestorzy którzy do mnie przychodzą mają tyle pomysłów, że sami się gubią w swoich potrzebach. Rolą dobrego projektanta jest zebranie tego wszystkiego w całość i zaproponowanie najlepszych rozwiązań.

Jak wyglądają poszczególne etapy projektu wnętrz?

Rozpoczęcie współpracy z projektantem wnętrz wiąże się z podpisaniem umowy, która precyzyjnie określa zakres usług i poszczególne etapy projektu. W zależności od biura projektowego, sposób prezentacji pomysłów i samego projektu może się różnić. Najczęściej spotykany projekt wnętrz składa się z układów funkcjonalnych proponujących zagospodarowanie przestrzeni, wizualizacji pokazujących poglądowo jak projekt będzie wyglądał po zrealizowaniu, rysunków wykonawczych oraz listy wyposażenia / specyfikacji, która wypunktowuje wszystkie materiały czy meble, które klient ma zakupić wraz ze wskazaniem miejsc zakupu. Częstym rozwiązaniem, z którego korzystają klienci architektów wnętrz w Warszawie jest również nadzór autorski lub tzw. projekt wnętrz pod klucz który obejmuje kontrolowanie przez nich wykonania przygotowanego przez nich projektu wnętrz na każdym etapie prac.

Jakie są różnice pomiędzy nadzorem autorskim a projektem pod klucz?

Jest to opcja dodatkowa, ale są biura architektoniczne które w ogóle nie podejmują się projektów wnętrz bez nadzoru. Oba pojęcia są nagminnie mylone a często nawet wśród samych architektów wnętrz zakres tych usług jest różny. Zasadniczo nadzór autorski oznacza wizyty projektanta na miejscu realizacji projektu w celu sprawdzenia jego zgodności z projektem. Oznacza to, że projektant upewnia się, czy wszystko idzie zgodnie z planem. Gdy są jakieś problemy, architekt wraz z klientem ustala dalsze kroki. Rolą projektanta jest wyłącznie pomoc inwestorowi w przeprowadzeniu remontu.

Inaczej jest w przypadku realizacji pod klucz. W tej opcji architekt wnętrz zastępuje inwestora, organizuje wykonawców, zamawia materiały, pilnuje harmonogramu prac oraz na bieżąco rozwiązuje ewentualne problemy. Jest to idealna usługa dla osób, które lubią mieć święty spokój. Jedynym minusem jest cena. Zazwyczaj do kwoty za projekt kompleksowy należy doliczyć drugie tyle lub więcej.

Drażliwy temat, czyli budżet jaki trzeba przeznaczyć na remont

Nie od dziś wiadomo, że budżet budżetem, a życie życiem i często kończy się na cięciach. Najważniejsze, aby nie ukrywać przed architektem wnętrz kwoty przeznaczonej na remont. Brak konkretów może się skończyć zawałem podczas otrzymania kosztorysu. Określenie budżetu jako np. taka średnia półka, nic projektantowi wnętrz nie powie. Średnia półka to dla jednej osoby Agata Meble a dla innej Gubi. Projektant wnętrz już na samym początku musi wiedzieć jakie produkty może zaproponować klientom, aby nie było opóźnień i aby projekt w ogóle mógłby być zrealizowany. Jeśli nie wiesz na jaki koszt się przygotować, po prostu zapytaj się architekta. Sama jestem na bieżąco z cenami materiałów, więc bardzo często podpowiadam klientom jakiego standardu mogą się spodziewać w danym budżecie. Nie chcę podawać tutaj konkretnych kwot, bo zwłaszcza od początku pandemii, ceny materiałów budowlanych i wyposażenia rosną jak szalone. Zapewne za moment ta informacja byłaby nieaktualna.

Ile czasu architekt potrzebuje na przygotowanie projektu wnętrz?

Wbrew krzywdzącym opiniom niektórych nie jest tak, że wystarczą dwa wieczory przed komputerem a projekt wnętrz sam się zrobi. Projektowanie wnętrz zajmuje sporo czasu. Zwłaszcza przy większych metrażach samo przygotowanie dokumentacji technicznej może zająć tygodnie. Do tego należy doliczyć czas na spotkania z klientami, wizyty w sklepach, czas potrzebny inwestorom na podjęcie decyzji. W przypadku mniejszych mieszkań są to 2 miesiące, ale im większy metraż tym bardziej cały proces się wydłuża. Wielokrotnie byłam pytana, czy na początku mogę zrobić sam projekt elektryki i hydrauliki a później zajmiemy się resztą. Nie mogę 😉 Proces projektowy ma ściśle określone etapy, których nie można zmienić. Każde gniazdko jest dopasowane do konkretnej zabudowy. W zależności od tego jakie będą szafki nocne, gniazdka mogę umieścić na innej wysokości. Dokładnie tak samo jest z oświetleniem. To na jakiej wysokości będą kinkiety często zależy od kształtu oprawy, a tego kształtu nie znam dopóki klient nie zaakceptuje moich pomysłów z wcześniejszych etapów. I naprawdę nie ma co na siłę przyspieszać tego procesu. To co robię, chcę robić dobrze, a to wymaga czasu.

Różnice pomiędzy projektantami wnętrz

Pamiętajcie, że każda pracownia ma swoje doświadczenie i własny sposób pracy. To co opisałam, bazuje na ofercie Maszroom i nie są to uniwersalne zasady którymi kierują się wszyscy architekci wnętrz. Jeżeli macie wątpliwości najlepiej unikać domysłów i zadawać dużo pytań. Od współpracy z projektantem zależy to, jak będzie wyglądało wnętrze w którym spędzicie następne kilka lat.


Jeśli jesteście ciekawi efektów mojej pracy i chcecie być na bieżąco z informacjami o biurze projektowym Maszroom Warszawa to zapraszam Was do śledzenia maszroomowych profili na Facebooku Instagramie i oczywiście do śledzenia bloga. Na stronie dostępne jest również portfolio, które regularnie jest aktualizowane.

Masz pytania dotyczące naszej oferty? Napisz do nas [email protected] lub zadzwoń +48 791 846 613

Poproś O Bezpłatną Wycenę