Niskie wnętrza to nie tylko odwieczny problem mieszańców bloków z wielkiej płyty. Również w nowych apartamentowcach jest to powszechnie spotykana praktyka. Jeśli Twój deweloper chciał oszczędzić kilka groszy i spowodował, że w swoim mieszkaniu czujesz się jak w domku Hobbita, koniecznie sprawdź moje sprawdzone sposoby na optyczne podwyższenie niskich wnętrz, które stosuję w swoich projektach wnętrz.

1 Pomaluj ściany w pionowe pasy

Znany i sprawdzony patent, bardzo często stosowany przez wielu architektów wnętrz. Jest to jedno z najtańszych i najprostszych rozwiązań. Wystarczą dosłownie dwie puszki farby i sufit zostanie optycznie podniesiony. Dodatkowym plusem są olbrzymie możliwości aranżacyjne jakie daje ta metoda. Wybierając odpowiednie barwy, możemy zastosować tą metodę w praktycznie każdym stylu wnętrz. Proste pasy będą pasować zarówno do klasycznych, jak i nowoczesnych projektów wnętrz.

Pionowe pasy

paski w pokoju dziecięcym

pionowe paski na ścianie

Projekt gabinetu z dwoma biurkami i kanapą. Głównym elementem przeyciągającym wzrok jest ściana w czarno-białe pasy.via

Ale jest jedno ALE. Jeśli chcesz przemalować bardzo wąskie wnętrze, wówczas musisz pamiętać o tym, że pionowe pasy jeszcze bardziej je zwężą. Może się okazać, że wnętrze rzeczywiście wygląda na wysokie, ale ogólny efekt jest klaustrofobiczny.

pionowe pasy w toalecie

via

W takich sytuacja warto się zastanowić na czym bardziej nam zależy. Może warto poświęcić marzenia o wysokim suficie i raczej poszerzyć wnętrze poziomymi pasami? Zawsze można skorygować wnętrza i zatuszować ich wady, ale trzeba to robić z głową. Jeśli nie jesteście fanami pasów, możecie pominąć ten punkt i rozważyć kolejne propozycje.

projekt wnętrza łazienki

via

2 Wymień drzwi na wyższy model

Do tej pory było to raczej rzadko stosowane rozwiązanie, jednak w ostatnich latach widać coraz więcej wnętrz z wysokimi drzwiami. Efekt jest rewelacyjny. Nawet w przypadku drzwi o prostym skrzydle te kilka centymetrów więcej robi różnicę. Na początku wnętrze z wyższymi drzwiami może wyglądać dziwnie, zwłaszcza jeśli wstawimy drzwi do samego sufitu. Jednak jeśli masz niskie mieszkanie, to warto się skusić na takie rozwiązanie.

Bardzo wysokie drzwi

Projekt apartamentu

Projekt apartamentu z przeszklonymi drzwiami

via

Minusem takiego rozwiązania są oczywiście koszty. Wszystkie niestandardowe rozwiązania więcej kosztują a za drzwi wyższe niż 2 metry trzeba zapłacić ekstra. Dodatkowym wydatkiem będą koszty związane z powiększeniem otworu drzwiowego. W przypadku ścian nośnych przed przystąpieniem do prac, należy zasięgnąć opinii konstruktora z uprawnieniami. Może się okazać, że w przypadku danego wnętrza, wyższe drzwi nie będą wchodzić w rachubę.

3 Powieś wyżej zasłony

Jeśli nie wierzysz w magiczną moc zasłon powieszonych tuż pod sufitem, to zerknij na to zdjęcie prezentującej dwa sposoby wieszania zasłon:

jak wieszać zasłony

via

Ważne jest, aby zasłonki nie były za krótkie, bo cały wysyłek pójdzie na marne.

zasłonki pod samym sufitem

Jeśli nie lubisz widoku karnisza wybierz szynę sufitową, którą można przesłonić maskownicą. Listwy sztukateryjne też się doskonale sprawdzą w tej roli.

karnisz maskowany

4 Wymień wiszące lampy na plafoniery

Niestety nisko wiszące lampy sprawiają, że sufit wydaje się położony bliżej podłogi. W przypadku bardzo niskich wnętrz, często są też niepraktyczne. Alternatywą są plafony i różnego rodzaju lampy sufitowe. Wybór jest ogromny. Można znaleźć lampy w praktycznie każdym stylu.

plafon foscarini w łazience

via

architektura wnętrzArchitektura wnętrz

Architektura wnętrz

via

5 Obniż wysokość mebli

Niższe meble sprawiają, że odległość pomiędzy sufitem a meblami jest większa, dzięki czemu odbieramy wnętrze jako wyższe niż w rzeczywistości.  Najlepsze będą meble o wysokości mniej więcej jednej trzeciej wysokości ściany. W maszroomowych projektach wnętrz często stosujemy takie rozwiązanie.

miodowa kanapa w welurze

szara kanapa

projekt mieszkania na Wilanowie

kamienica w warszawie

via

Mam nadzieje, że moje rady będą przydatne podczas walki z niskim sufitem. Jeżeli macie inne, sprawdzone sposoby na optyczne podwyższenie wnętrza, koniecznie dajcie znać w komentarzach.

Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku Instagramie.