Dlaczego w swoich projektach wnętrz tulejom wentylacyjnym mówię NIE

28 października, 2016

O wyborze odpowiednich drzwi wewnętrznych można wiele napisać. Przygotowując projekt wnętrz dla moich klientów, zawsze poświęcam temu zagadnieniu sporo uwagi. Zależy mi na tym, aby drzwi pasowały do stylu danego wnętrza i były wysokiej  jakości. Oczywiście w zależności od konkretnego projektu wnętrz, są to bardzo różne wybory. Dobrze zaprojektowane wnętrze nie może się obyć bez odpowiednich detali, w przypadku drzwi takim detalem są głównie klamki. Dzisiaj dodatkowo zawężę temat i skoncentruje się na drzwiach łazienkowych. A właściwie na jednym małym szczególe. Tuleje wentylacyjne…brrrr.

Czym są tuleje wentylacyjne w drzwiach?

Jeżeli na co dzień nie zajmujecie się architekturą wnętrz, bardzo możliwe, że po raz pierwszy spotykacie się z tym terminem. Tuleje są to takie osłonki na otwory w dolnej części drzwi łazienkowych, które spełniają bardzo ważną funkcję. Otwory mają za zadanie zapewniać prawidłową wentylację łazienki, m.in. poprzez usuwanie wilgoci. Drzwi łazienkowe nie powinny być szczelne. Zła cyrkulacja powietrza to nie tylko wilgotne ręczniki, ale pierwszy krok do pleśni. Nieprzyjemnych konsekwencji spowodowanych kiepską wentylacją pomieszczeń jest więcej. Brak dopływu świeżego powietrza może być przyczyną zawilgocenia ścian lub, co gorsza, może mieć wpływ na nasze zdrowie, powodując słabe samopoczucie czy bóle głowy.

tuleje_wentylacyjne

via

Innym nieestetycznym rozwiązaniem jest plastikowa, trudną do utrzymania w czystości kratka.

Dlaczego nie lubię tulei i nie wprowadzam ich do swoich projektów wnętrz?

Moim zdaniem są nieestetyczne. Potrafią zepsuć wygląd nawet najładniejszych drzwi.

A co z prawidłowo działającą wentylacją w łazience?

Oczywiście nikogo nie namawiam do zaniedbania tego elementu. Dobra aranżacja wnętrz charakteryzuje się tym, że wnętrze jest nie tylko stylowe, ale również zachowane są w niej wszelkie zasady projektowania. A najlepsze w braku tulei jest to, że mają doskonałą alternatywę w postaci podcięć i szczeliny wentylacyjnej. Podcięcie ani szczelina nie ingerują w wygląd drzwi i są dużo bardziej eleganckie. W przypadku większości modeli drzwi można wybrać opcję która nam bardziej odpowiada, więc to nie jest tak, że kupując drzwi łazienkowe jesteśmy skazani na tuleje.

Szczelina wentylacyjna jest estetycznym i niemalże niewidocznym rozwiązaniem, ale sama nie jest wystarczająca dla łazienek. Aby zapewnić odpowiedni przepływ powietrza przy wykorzystaniu szczeliny wentylacyjnej stosuje się drzwi krótsze, czyli powiększa otwór między skrzydłem a podłogą.

Małe porównanie:

podciecie-porta

 

podciecie-porta

szczelina-wentylacyjna

via

Które rozwiązanie jest najlepsze?

Przepisy prawa budowlanego określają umiejscowienie oraz rozmiar otworów wentylacyjnych. Powinny one znajdować się w dolnej części drzwi, a ich sumaryczny przekrój nie może być mniejszy niż 0,022 m2, licząc otwory wentylacyjne w skrzydle i szczelinę między nim a podłogą. Tak więc jeśli otwór wentylacyjny spełnia ten warunek, wówczas możemy wybrać drzwi zgodnie z własnymi upodobaniami.

b70b1c02d6e507f01e666a32d1691b19

via

Ostatnia porada na koniec. Pamiętajcie, że zgodnie z przepisami, drzwi do łazienki muszą otwierać się na zewnątrz.

Jeśli chcecie być na bieżąco z informacjami o biurze projektowym Warszawa to zapraszam Was do śledzenia maszroomowych profili na Facebooku i Instagramie.  O innych publikacjach projektów wnętrz pisałam na blogu.

 

 

Czytaj również

Lazienka 1

Pierwsze kroki przy współpracy z architektem wnętrz

W poprzednich wpisach opisywałam, po czym poznać dobrego projektanta wnętrz oraz proces współpracy z architektem wnętrz. Tym razem chciałabym skupić się na pierwszych krokach, przez które przechodzi każdy klient w momencie gdy chce nawiązać współpracę z biurem projektowym. Kiedy najlepiej zgłosić się do projektanta wnętrz? Poszukiwanie architekta wnętrz najlepiej rozpocząć już na etapie budowy domu lub…

Domy gwiazd: Lauren Conrad

Bardzo kobiecy apartament Jak pierwszy raz zobaczyłam zdjęcia tego mieszkania, pierwsze co przyszło mi do głowy, to to że jest bardzo babskie. W jak najbardziej pozytywnym tego słowa znaczeniu. Pikowania, kryształowy żyrandol i odrobina złota. Brzmi kiczowato, ale to mieszkanie wcale takie nie jest. Jest kilka elementów lekko rustykalnych (między innymi bielone krzesła i cegła), ale…
tubes trame g06

10 najciekawszych grzejników

Moja nowa miłość, jakże często pomijana i traktowana po macoszemu w projektach wnętrz. Grzejniki! Potrafią zarówno zepsuć najlepszą aranżację, jak i ulepszyć tą średnią. Niestety większość deweloperów umieszcza w swoich inwestycjach straszne paskudy. Wiem, wiem, strasznie psioczę na deweloperów 😉 W tym wypadku ich podejście ma jednak uzasadnienie. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to…

Domy Gwiazd – Jennifer Aniston 2

Dosłownie w zeszłym miesiącu opisywałam willę Jennifer Aniston. Dzisiaj mamy powtórkę z rozrywki. Jak to możliwe? Na koniec ostatniego wpisu zaznaczyłam, że dom wystawiony był na sprzedaż. Jak widać transakcja doszła do skutku, bo Jennifer wprowadziła się do nowego domu, równie pięknej i luksusowej rezydencji, o czym zdążyła poinformować w najnowszym wydaniu Architectural Digest. Świetna…