Nie planuje zmieniać kariery na makijażystkę i nie będę doradzać jak wybrać dobry puder i cienie do powiek. Bo do wykonania idealnego makijażu niezbędne są nie tylko dobre kosmetyki, ale także odpowiednio przygotowane miejsce, tak aby przypadkiem nie wyjść z domu z pokładem nałożonym w paski. I to na tym drugim się znam, tzn. na odpowiednim zaaranżowaniu miejsca, nie nakładaniu podkładu w paski.

Jak zaaranżować miejsce do makijażu?

Muszę przyznać, że przez lata pracy jako projektantka wnętrz, ilość klientek które chciały umieścić w sypialni oddzielną toaletkę do makijażu mogę policzyć na palcach jednej ręki… Wynikało to z różnych powodów, przeważnie z braku miejsca w sypialni, czasami z chęci wykorzystania wolnej przestrzeni na biurko a nie toaletkę. Dla większości jednak najwygodniejszym miejscem do wykonywania makijażu była łazienka, do tego się przyzwyczaiły i przy takim rozwiązaniu chciały zostać. Coś w tym jest. Wszystkie kosmetyki mamy w jednym miejscu a mniejsze lub większe lustro w łazience też zawsze jest.

1 Zadbaj o odpowiednie świetlenie

Niestety mało kto ma łazienkę z dostępem światła dziennego a to właśnie właściwe oświetlenie jest podstawą wykonania dobrego makijażu. Nie bez powodu w teatrach instaluje się specjalne listwy z żarówkami. Na pewno kojarzycie taki widok:

lustro podświetlone jak w teatrze

Oczywiście nie trzeba od razu przerabiać łazienki na teatralną garderobę, ale pamiętajcie, że jeden kinkiet to mało. Zwłaszcza taki montowany nad lustrem nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ padające z góry światło tworzy cienie na twarzy a to pierwszy krok do makijażowej wpadki 😉

projekt łazienki - kinkiet i okrągłe lusterko

via

Więc jeśli nie chcecie przeżyć szoku przeglądając się w samochodowym lusterku…

makijaz jak golum

… zamontujcie symetrycznie dwa kinkiety po obu stronach lustra,

dwa-kinkiety-przy-lusterku-lazienkowym

via

lub dwie wiszące lampki.

dwie-lampki-wiszace-po-obu-stronach-lustra

Światło powinno równomiernie padać na twarz przeglądającej się w nim osoby.

2 Zaplanuj miejsce do przechowywania

Chcesz mieć wszystko pod ręką i nie denerwować się za każdym razem, gdy szukasz tuszu do rzęs? Warto zapewnić odpowiednią ilość miejsca do przechowywania. Zawsze pamiętam o tym podczas projektowania wnętrz. Moim zdaniem najlepiej zdecydować się na praktyczną szafkę podumywalkową, która pozwoli utrzymać porządek w łazience. Niestety nie wszystko nadaje się do wyeksponowania a w pojemnej szafce kosmetyki, choć pochowane ciągle są blisko. Oczywiście w miarę możliwości Waszej łazienki (i potrzeb), im większa szafka, tym lepiej.

projekt-wnetrza-z-miejscem-do-przechowywania

Gdy łazienki są wyjątkowo nieustawne, zdarza mi się wykorzystać przestrzeń za lustrem. W takim przypadku projektuję szafkę na wymiar:

szafka-za-lustrem

Jeśli Wasz budżet nie przewiduje szafki zamawianej u stolarza to podpowiadam, że Ikea ma w swojej ofercie poręczne lustro z szafką z serii Hemnes.

szafka-z-lustrem-w-lazience

via

Natomiast ładne kosze, pojemniki i wszelkie pudełeczka można znaleźć w H&M Home:

szklany-pojemnik-ktory-mozna-wykorzystac-w-projekcie-lazienki

Idealne do przechowywania drobiazgów.

H&M Home

3 Zainwestuj w dodatkowe powiększające lusterko

Takie lusterko poratuje nas zawsze, gdy trzeba się skupić na detalach i zrobić idealną kreskę eyelinerem (albo przynajmniej w miarę prostą 😉

projekt mieszkania

Montowane jest na ruchomym wysięgniku, więc łatwo je ustawić tak, aby wygodnie zrobić makijaż. W Ikei można kupić podobne, nie jest to duża inwestycja a bardzo ułatwia życie.

I co jeszcze można dodać do projektu łazienki? Może taki wieszak? 😉

urzadzenie-do-suszenia-wlosow

via

P.S. Jeżeli macie swoje sposoby na aranżację wnętrza ułatwiającą codzienne robienie makijażu, to chętnie je poznam.

Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku Instagramie.