5 głównych trendów

Każdy, kto choć trochę interesuje się tematyką aranżacji i projektowania wnętrz wie jak ważnym wydarzeniem są Międzynarodowe Targi iSaloni w Mediolanie. Wprawdzie od samych targów minęło już trochę czasu, to niestety nadmiar obowiązków uniemożliwiał mi przygotowanie sensownego podsumowania. Potrzebowałam też chwili na spokojne przemyślenia i wybór najważniejszych trendów. Choć podczas zwiedzania postanowiłam się nie spinać i bardziej się zagłębić w detale, wrażeń było co nie miara. Zastanawiałam się przez długi czas co zrobiło na mnie największe wrażenie i na co warto zwrócić uwagę w tym wpisie. W przypadku tegorocznej edycji 2019 trudno doszukiwać się spektakularnych zmian w porównaniu z tym, co było na topie w poprzednich sezonach. Postanowiłam ograniczyć się do 5 trendów, które przewijały się na wielu stoiskach. Ciekawa jestem, czy inne osoby odwiedzające targi w tym roku mają podobne spostrzeżenia.

  1. Obłe sofy

Trend nawiązujący do stylistyki z lat 70 ubiegłego wieku. Jak widać krągłości są sexy również w przypadku mebli. Obłe sofy i fotele widziałam co krok. Jeśli chcesz zainwestować w mebel, który składa hołd trendom z lat ubiegłych, zaokrąglona sofa będzie dobrym wyborem. Obok takich sof nie da się przejść obojętnie, wystarczy jeden taki mebel w salonie i efekt wow gwarantowany. projekt salonuBardzo mi się podoba, że siedząc większą grupą na takiej sofie można swobodnie prowadzić rozmowy. Nie siedzimy w rządku jak w poczekalni do lekarza, ale autentycznie możemy popatrzeć sobie w oczy. O ile nie jesteśmy introwertykami, jest to duży plus. luksusowe mebleZwróćcie uwagę na kolory. W tym roku królowały stonowane, lekko brudne odcienie jak np. rdzawy pomarańczowy, musztardowy żółty, czy oliwkowa zieleń.awangarda fotel art deco projekt salonu

2. Łuczki

Trend widoczny nie tylko w samych meblach, ale również w dekoracji wielu stoisk. Na tyle zauważalny, że postanowiłam o tym napisać w oddzielnym punkcie. Powrót do nieregularnych kształtów, okrągłe lustra i stoliki, zaokrąglone rogi mebli przewijały się regularnie. Wraz z nowoczesnym naturalizmem, powracamy do form mniej regularnych, miękkich i owalnych. Sama jakiś czas temu w swoich projektach wnętrz zaczęłam zaokrąglać rogi mebli, ale po targach mam ochotę na więcej.

projekt szafki szafkaśmiały projekt niesztampowa lampa preciosa

oryginalny mebel

3. Lampy – paski

Euroluce to przede wszystkim wyzwalacz bodźców i inspiracji. Na targach było mnóstwo pięknych lamp i żałuję, że nie miałam więcej czasu aby się nimi delektować. Mam jednak wrażenie, że oprócz pięknego designu, coraz bardziej widoczny jest postęp technologiczny, który stworzył nowe możliwości dla projektantów oświetlenia. Wystawcy zaprezentowali inteligentne rozwiązania, bazujące na najnowocześniejszych technologiach. Moim hitem są urządzenia oparte na łączności bezprzewodowej i czujnikach. Lampa na zdjęciu poniżej zapala się po dotknięciu łańcucha.lampa łańcuch
nowoczesne technologieA co powiecie na oświetlenie zawieszone na taśmie?Vibia oświetleniePodziwianie detali i kunsztu wykończenie było ogromną przyjemnością. Jako bonus dorzucam zdjęcie podświetlanej huśtawki:huśtawkaoraz instalacji świetlnej luksusowej marki Preciosa, której częścią była lampa uruchamiana podmuchem powietrza:luksusowe lampy Preciosa

4. Zen

Na targach widoczne były inspiracje Japonią. Ten styl aranżowania przestrzeni wypoczynkowej bardzo mnie ujął. Zaprasza do relaksu, długich rozmów przy lampce wina i lektury dobrej książki czy czasopisma. Podejrzewam, że takie nawiązania to swoiste następstwo naszych czasów. Coraz częściej potrzebujemy harmonijnej przeciwwagi dla pośpiechu i bałaganu. Styl japoński pomaga osiągnąć równowagę i wyciszyć się w domu.

tapeta lampy Karman krzesło drewniane luksusowa jadalnia elegancka garderoba elegancka garderoba

5. Bouclé

Mój hit i znowu nawiązanie do trendów w projektowaniu wnętrz z lat 70 ubiegłego stulecia. Wielki powrót tkaniny boucle. Zwłaszcza na stylizowanych sofach efekt jest bardzo retro. Chciałabym zaznaczyć, że to nie nie jest włochata, misiowata tkanina. Tutaj struktura jest inna, jakby zmechacona, widać skręconą przędzę z węzełkami. Bardzo mnie cieszy, że wśród tylu rodzajów tkanin obiciowych, ciągle można znaleźć coś nieprzeciętnego. Nie napiszę nowego, bo to w końcu wielki powrót tego materiału.

Biała kanapa
Kanapa retroSaba Italia Projekt kanapy Krzesła targi

Wpływ na projektowanie wnętrz

Wyróżnione 5 trendów to bardzo mały wycinek całości. Na targach działo się dużo, dużo więcej. Po raz kolejny też stwierdzam, że to co wychodzi z mody niechybnie wraca ponownie. Style retro i vintage okazały się silnymi trendami w projektowaniu wnętrz. Niezależnie od tego, czy chodzi o autentyczne, nowoczesne wyroby z epoki, czy odważne akcenty z lastryko, przeszłość wkracza w obecne czasy. Zresztą widać to również po ubraniach. Trendy w świecie wnętrz i mody zawsze idą równolegle.

 

Jeśli jesteście ciekawi efektów mojej pracy i chcecie być na bieżąco z informacjami o biurze projektowym Maszroom Warszawa to zapraszam Was do śledzenia maszroomowych profili na Facebooku Instagramie i oczywiście do śledzenia bloga. Na stronie dostępne jest również portfolio, które regularnie jest aktualizowane.