Projekty wnętrz biurowych są często bardziej odważne i innowacyjne niż projekty wnętrz domowych. Inwestorzy nie mają tak silnej więzi emocjonalnej z miejscem pracy jak z domem. Pozwala to na większe ryzyko i wybór nietypowych rozwiązań. Jednak zdarza się, jak w przypadku kancelarii i innych biur, gdzie profesjonalizm i funkcjonalność są kluczowe, że inwestorzy mają opory przed wprowadzeniem nietypowych rozwiązań.

Jednakże przekonanie, że wnętrza profesjonalistów, takich jak kancelarie prawne, muszą być staroświecko eleganckie, nudne i pozbawione polotu, aby wyglądać profesjonalnie i ekskluzywnie w oczach klientów, jest w dużej mierze przestarzałe. Współczesne podejście do projektowania wnętrz biznesowych, w tym również kancelarii prawnych, skupia się na stworzeniu przestrzeni, które są zarówno funkcjonalne, jak i atrakcyjne wizualnie.

Projektowanie wnętrz biurowych obecnie

W dzisiejszych czasach klienci oczekują od profesjonalistów nie tylko wysokiej jakości usług, ale również świeżego podejścia do estetyki. Staromodne i nudne wnętrza mogą wpływać na percepcję kancelarii jako staroświeckiej lub po prostu nieinnowacyjnej. Wielu klientów szuka firm, które są nowoczesne, otwarte na zmiany i odzwierciedlają ich własne wartości.

Właśnie dlatego wiele nowych kancelarii prawnych i notarialnych zaczęło inwestować w projekty wnętrz, które są zarówno profesjonalne, jak i nowoczesne. Nasza firma stale nadąża za trendami aranżacyjnymi, nie pozostając w tyle. Wykorzystujemy świeże i atrakcyjne palety kolorów, ergonomiczne meble, nowoczesne akcenty i innowacyjne rozwiązania przestrzenne. Ciekawe i inspirujące wnętrza kancelarii nie tylko przyciągną uwagę klientów, ale również wpływają na atmosferę pracy w firmie i zadowolenie pracowników.

Wnętrza kancelarii w klasycznym stylu

Nawet jeśli pewne elementy klasycznego stylu są wciąż obecne, są one teraz często łączone z nowoczesnymi detalami, aby wprowadzić świeżość i dynamikę do przestrzeni. To połączenie klasyki z nowoczesnością może tworzyć unikalny i niepowtarzalny styl, który podkreśla profesjonalizm, a jednocześnie wyraża kreatywność i nowoczesność.

Oczywiście, każda firma ma własne preferencje i styl, który chce reprezentować. Nie ma jednoznacznej definicji idealnego wnętrza dla wszystkich profesjonalistów. Ważne jest, aby wnętrze kancelarii prawnej odzwierciedlało tożsamość firmy, by było wygodne dla klientów i pracowników, oraz by tworzyło atmosferę zaufania i profesjonalizmu.

projekt wnetrz kancelarii

Jak urządzić kancelarię?

Ostatnio miałam przyjemność projektować wnętrza kancelarii notarialnej. Klientka która się do mnie zgłosiła, miała jasno sprecyzowane oczekiwania. Jest to młoda osoba, więc jej wyobrażenie o wnętrzach różniło się znacznie od tego, gdzie dominującą rolę odgrywa tapeta z adamaszku i masywne biurko z mahoniu. Zdecydowanie bardziej skłaniała się w stronę prostoty i modernizmu.

Zgodnie z naszym podejściem, pierwszym etapem projektu wnętrz było opracowanie planu zagospodarowania przestrzeni. Jest to podstawa każdego projektu wnętrz. Lokal zlokalizowany jest na parterze nowo wybudowanego apartamentowca. W chwili obecnej jest to przestrzeń typu open space, czyli bez wydzielonych pomieszczeń. Oczywiście tak nie mogło zostać. Z uwagi na specyfikę pracy notariuszy, potrzebne są zamknięte, oddzielne pokoje. W wytycznych jakie otrzymałam, przestrzeń powinna się składać z recepcji, sali konferencyjnej, gabinetu szefowej oraz pokoju pracowników, aneksu kuchennego, pomieszczenia gospodarczego i oczywiście toalety.

rzut kancelarii notarialnej

Praktyczna aranżacja wnętrz kancelarii

Ważnym elementem projektu była również optymalizacja przestrzeni, tak aby zapewnić komfortową i funkcjonalną pracę dla klientów i pracowników. Lokal jest wąski i długi, a okna zlokalizowane są tylko na końcach. Zdecydowanie nie jest dobrze doświetlony. Ważne więc było zapewnienie odpowiedniego przepływu światła, ale z zachowaniem prywatności. Pierwotnie myślałam o przeszklonych ścianach z metalu, wykończonych szkłem ornamentowym. Jednak odrzuciłam to rozwiązanie m.in. ze względu na niewystarczające właściwości tłumiące dźwięki. Zamiast tego zaproponowałam ściany z luksferów, które mają właściwości izolacyjne, takie jak tłumienie dźwięku, izolacja energetyczna i ognioodporność. To szczególnie istotne w kontekście rodzaju prowadzonej w lokalu działalności.

Luksfery wracają do łask

Niestety poprzedni ustrój, na lata obrzydził nam luksfery. W latach 80 ubiegłego wieku były stosowane praktycznie wszędzie. Dopiero ostatnio widać ich stopniowy powrót. Obecnie na rynku jest olbrzymi wybór luksferów. Do wyboru są różne kształty, tekstury, kolory i poziom przezroczystości. Jeśli w dalszym ciągu luksfery do Was nie przemawiają, to sprawdźcie proszę zdjęcia Maison de Verre (pol. szklany dom) projektu znanego francuskiego architekta Pierre Chareau. Jest to prawdziwa ikona modernizmu, która pokazuje jaki potencjał w sobie kryją te proste szklane bloczki.

kancelaria notarialna

Posadzka z betonu w kancelarii

Jedną z pierwszych rzeczy jakie ustaliłam z klientką podczas rozmowy był wybór podłogi. Klientka była zdecydowana na posadzkę z betonu architektonicznego. Posadzka z betonu w kancelarii notarialnej jest świetnym pomysłem z kilku powodów.

Po pierwsze, beton architektoniczny jest trwałym i wytrzymałym materiałem, który jest odporny na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. W kancelarii notarialnej, gdzie często poruszają się ludzie, solidna i trwała posadzka jest niezwykle istotna. Beton spełnia te wymagania, zapewniając długotrwałą i wytrzymałą powierzchnię.

Po drugie, posadzka z betonu ma estetyczny i nowoczesny wygląd, który doskonale wpisuje się w trendy wystroju wnętrz. Jego surowa i minimalistyczna forma dodaje nowoczesności kancelarii. Dodatkowo, beton architektoniczny może mieć różne wykończenia, takie jak polerowany beton, który nadaje mu gładką i lśniącą powierzchnię, lub kolorowe posadzki, które umożliwiają dostosowanie wyglądu do konkretnych preferencji estetycznych. Wraz z klientką wybrałyśmy beton w półmacie o jaśniejszym, cieplejszym odcieniu, który nie będzie tak surowy.

Kolejnym atutem posadzki z betonu architektonicznego jest jej łatwość utrzymania czystości. Beton komórkowy jest odporny na plamy i łatwy do czyszczenia. W kancelarii notarialnej, gdzie utrzymanie czystości i higieny jest niezwykle istotne, posadzka z betonu architektonicznego zapewnia praktyczne i łatwe rozwiązanie.

Kolejne etapy projektu wnętrz

Projekt wnętrz recepcji

Praktyczność jest również uwzględniona w projekcie recepcji. Znajdują się tu szafy na dokumenty, które pomagają w utrzymaniu porządku i bezpieczeństwa ważnych papierów. Projekt wnętrz recepcji przygotowałam w dwóch wersjach, które między innymi różnią się biurkiem recepcyjnym.

Pierwsza wersja recepcji

W pierwszej wersji lada recepcyjna jest bardziej awangardowa, o nietypowym kształcie. Podstawę stanowi rząd oliwkowych wałków. Na prawo od wejścia do kancelarii znajdują się dwa wyjątkowe fotele vintage, które dodają charakteru i stylu całej przestrzeni. Są to kultowe fotele z lat 60tych projektu Henryka Lisa. Popularnie zwane liskami.

W tle recepcji znajduje się ściana z forniru, która dodaje ciepła i naturalnego piękna. Fornir tworzy efektowną fakturę, która przyciąga uwagę i nadaje wnętrzu subtelny luksusowy akcent. Z tego samego forniru wykonane są również fronty szafy na akta.

Oświetlenie odgrywa istotną rolę w recepcji. Nad biurkiem recepcyjnym zamontowane są lampy, które zapewniają odpowiednie światło do wykonywania codziennych zadań i tworzą przyjemną atmosferę.

projekt wnętrz kancelarii
projekt wnętrz kancelarii
projekt wnętrz kancelarii notarialnej

Druga wersja recepcji

Największa różnica w drugiej wersji to biurko recepcyjne. W tej wersji ma prostą formę z zaoblonym rogiem i wykończeniem z czeczota. Jego wykończenie nadaje mu eleganckiego wyglądu, a zaokrąglony róg dodaje delikatności. Zmieniony został również fornir na ścianie. Jest to ciemny orzech.

projekt wnętrz kancelarii
projekt wnętrz kancelarii notarialnej

Recepcja w kancelarii notarialnej jest harmonijnym połączeniem stylu, funkcjonalności i profesjonalizmu, tworząc pierwsze wrażenie, które odzwierciedla powagę i wysoką jakość usług świadczonych przez tę instytucję.

Projekt sali konferencyjnej

Projekt wnętrza sali konferencyjnej w kancelarii notarialnej skupia się na stworzeniu profesjonalnej, funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni. Wnętrze zostało starannie zaprojektowane, aby spełniać potrzeby spotkań, prezentacji i negocjacji.

Centralnym elementem sali konferencyjnej jest imponujący, drewniany stół konferencyjny, który stanowi główny punkt spotkań. Stół jest solidny, wytrzymały i zapewnia wystarczającą przestrzeń dla uczestników spotkania. Krzesła obrotowe, umieszczone wokół stołu, zapewniają wygodne i ergonomiczne miejsca siedzące dla uczestników.

W sali konferencyjnej znajduje się także szafa na dokumenty, która pozwala na przechowywanie i organizację ważnych papierów, akt i materiałów związanych z działalnością notarialną. Dzięki temu, wszystkie niezbędne dokumenty są łatwo dostępne i mogą być chronione przed uszkodzeniami.

Telewizor na wysięgniku został umieszczony w celu prowadzenia prezentacji i wyświetlania niezbędnych materiałów w trakcie spotkań. To praktyczne rozwiązanie, które umożliwia wygodne i czytelne prezentowanie informacji.

Tapeta z górnej półki, o beżowej strukturze lnu jest subtelnym, ale stylowym dodatkiem do wnętrza. Nadaje ona ciepło i teksturę, dodając przyjemnej atmosfery do sali konferencyjnej.

projekt wnętrz kancelarii prawnej
Sala konferencyjna 1 1

Projekt wnętrz toalety

Projekt wnętrza toalety biurowej składa się z dwóch wariantów, które różnią się drobnymi elementami. W obu wariantach toalety zastosowano podłogę z małych kwadratowych płytek, które zostały ułożone w geometryczny wzór. Podłoga z geometrycznym wzorem płytek stanowi atrakcyjną podstawę dla całej kompozycji. W obu wersjach umywalka umieszczona jest na metalowym stelażu.

Do pierwszej wersji toalety wybrałam drewniane lustro w stylu retro. Pionowe kinkiety dodają subtelności i zapewniają odpowiednie oświetlenie wokół lustra. Natomiast w drugiej wersji lustro jest geometryczne i podświetlane. Specjalnie do lustra został dobrany okrągły kinkiet.

W dzisiejszym wpisie skupiłam się na przedstawieniu jedynie fragmentu wnętrza kancelarii, natomiast w kolejnym wpisie opiszę proces projektowania gabinetu, przestrzeni dla pracowników oraz aneksu kuchennego.

Jeśli interesuje Was temat projektów wnętrz kancelarii, zapraszam do przeczytania wpisu o naszych pracach nad aranżacją wnętrz kancelarii adwokackiej w Warszawie.


Jeśli jesteście ciekawi efektów mojej pracy i chcecie być na bieżąco z informacjami o biurze projektowym Maszroom Warszawa to zapraszam Was do śledzenia maszroomowych profili na Facebooku Instagramie i oczywiście do śledzenia bloga. Na stronie dostępne jest również portfolio, które regularnie jest aktualizowane.

Masz pytania dotyczące naszej oferty? Napisz do nas [email protected] lub zadzwoń +48 791 846 613

Poproś O Bezpłatną Wycenę