Przewodnik po stylach rozpoczynam od wszechobecnego teraz stylu skandynawskiego. Z pewnością zauważyliście masę sklepów, internetowych i nie tylko, oferujących wszelkiego rodzaju skandynawskie lub inspirowane Skandynawią produkty. Nie wspominając już nawet o blogach!

Trudno jednoznacznie określić genezę tej popularności – najczęściej moda na coś po prostu przychodzi i odchodzi. Ale na czym tak naprawdę polega ten styl?

Często myli się go z minimalizmem. Owszem, my też oczyma wyobraźni widzimy w pierwszym momencie białe, zimne i prawie puste wnętrza. Ale to nie o to chodzi: Skandynawowie nie tyle są przywiązani do bieli, lecz do naturalnych materiałów i kolorów. W projektach wnętrz zauważycie więc dużo jasnych barw (deficyt słońca raczej nie motywuje do malowania ścian na czarno), drewna i skóry. A do tego jeszcze czyste, proste linie.

Fantastyczne zdjęcia Marcusa Lawetta doskonale obrazują, że to wcale nie jest jednoznaczne z chłodnym minimalizmem.

Styl skandynawski w apartamencie z bogato zdobionym sufitem

Styl skandynawski - biały salon z roślinami

Ciemne obrazy na białej ścianie

Klasyczna kuchnia w stylu skandynawskim z giętymi krzesłami Thonet

Stal i cement w kuchni jest surowa, ale wnętrze rozświetla lampka w kształcie imbryka

Gabient w stylu skandynawkim z biurkiem z Ikei

Biurko przy oknie z ciekawymi lampkami

Drewniana, ciemna ściana z drewna

Biała sypialnia z czarnym łóżkiem

via 

W następnym odcinku wystąpi wspomniany już wyżej minimalizm, zapraszam!

Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku Instagramie.