W tym roku po raz pierwszy miałam okazję uczestniczyć w Casa Decor. Jest to ekskluzywna wystawa wnętrz organizowana co roku w Hiszpanii. Zwiedzający mogą podziwiać specjalnie do tego celu zaaranżowaną przestrzeń wybranego madryckiego budynku. Każdego roku do tego celu wybierany jest inny obiekt. W tym roku projektanci wnętrz mieli do dyspozycji zabytkową kamienicę z 1925 roku. Budynek o powierzchni 2.250 m2 zaprojektowany przez architekta Carlosa María de Castro jest położony w jednej z ładniejszych dzielnic Madrytu Salamance. Gdy wystawa dobiegnie końca, zostanie od przekształcony w 15 luksusowych apartamentów. Dodam że tegoroczna edycja odbywa się już po raz 54 a zeszłoroczna była rekordową pod względem liczby odwiedzających.

Czym się wyróżnia ta wystawa?

W przeciwieństwie do zwykłych targów, w trakcie Casa Decor możemy oglądać pomysły projektantów w naturalnym środowisku, czyli w pokojach kamienicy a nie jak to zwykle ma miejsce w hali targowej. Pozwala to na całkowicie inny odbiór projektów, gdyż nie musimy sobie wyobrażać jak prezentuje się dany koncept w domowych warunkach.

Wszystkie sale zostały oddane w ręce różnych projektantów w związku z czym możemy podziwiać rozmaite pomysły i patenty. Do udziału w Casa Decor zostają wybierani tylko najlepsi z najlepszych hiszpańskich twórców a każde pomieszczenie jest ich swojego rodzaju ich wizytówką. Grupa artystów jest bardzo różnorodna, w projektowaniu wnętrz kamienicy biorą udział dekoratorzy, architekci, projektanci wnętrz, architekci krajobrazu oraz plastycy. Muszę przyznać, że większość koncepcji była dość ekstrawagancka, co dla mnie jest dużym plusem. W końcu nie po to lecę do Hiszpanii, aby oglądać banalne rozwiązania 😉

Co charakteryzowało design na Casa Decor?

Przyznaję, że mam duży problem ze streszczeniem całej wystawy. Każdy pokój był wyjątkowy, ale jest kilka elementów, które spajają tą wystawę w jedną całość.

  • Mozaiki

Z tego co się zdążyłam zorientować, również w zeszłym roku mozaiki miały swoje 5 minut. Niewiele materiałów ma aż taki kreatywny potencjał co mozaika. Artystyczne wizje projektantów wnętrz pokazują jak różne efekty można osiągnąć za jej pomocą .

eklektyczne wnętrzemozaika w łazience mural i mozaika

luksusowa mozaika

Kojarzycie Iris Apfel?

Iris Apfel

  • Kolor który królował

Niektóre pomieszczenia były mocno chromatyczne, projektanci wnętrz nie bali się korzystać z intensywnych kolorów. Wykorzystanie różu, zieleni, żółci, błękitów, szarości, ale także bieli było widoczne. Jest jednak jeden kolor który regularnie się przewijał w większości projektów. Pomarańczowy, ale w wersji lekko stonowanej. Wiem, stonowany pomarańcz brzmi jak oksymoron 🙂

eklektyczny pokójPantone wylansował w tym roku Living Coral, natomiast odcień o którym mówię nie ma w sobie aż tyle różu.

pomarańczowe ściany

Kiedyś pomarańczowy był na szczycie mojej listy najbardziej nielubianych kolorów, ale ten odcień jest piękny. Ponadto już jakiś czas temu zmieniłam swoje podejście do barw. Uważam, że nie ma brzydkich kolorów, wszystko zależy od ich umiejętnego wykorzystania i konkretnego pomysłu.  metalowy uchwyt

lampa Art Deco

  • Wyjątkowe sufity

Pomysł na wykorzystanie powierzchni sufitów pokazuje jak często jest to zaniedbywana powierzchnia. Oczywiście powielenie powyższych rozwiązań w niskich pomieszczeniach raczej nie byłoby dobrym rozwiązaniem, ale musicie przyznać, że niektóre koncepcje są dość imponujące.

zielona łazienka

Dekoracja sufitu z tkaniny i luster:
luksusowa restauracja

Podobne rozwiązania widziałam w kilku restauracjach.wyjątkowy sufit

Tutaj uwagę przykuwają tekstury.

luksusowe wnętrzeOkładzina ścienna ze zdjęcia poniżej to lite drewno. Ze względu na to idealne wygięcie, byłam pewna że to tworzywo sztuczne. Na szczęście w każdym z pomieszczeń można było porozmawiać z twórcą koncepcji, wykonawcą, bądź też ich przedstawicielem. elegancki gabinet Jeden z moich ulubionych projektów wnętrz:eklektyczny salonNie sądziłam, że kiedykolwiek przyznam że korek może dobrze wyglądać na ścianach, ale w tym pomieszczeniu sprawdza się idealnie.

  • Eklektyzm

Pomieszczenia, które zrobiły na mnie największe wrażenie były odważne i nonkonformistyczne, pełne kontrastów i ciekawych wzorów. Dokładnie tego oczekuję od takich wystaw, wyjścia poza schemat.

eklektyczne wnętrzePołączenie Op Art ze stylem punk. Geometria, proste linie i krzywizny. Dla niektórych taki styl może wydawać się zbyt przesadzony i trudny. 
nieszablonowe wnętrze

Zgadzam się, że nie są to wnętrza dla każdego.nieprzeciętneŚwieże spojrzenie na sypialnię. Wyobrażam sobie właścicielkę takiego wnętrza jako osobę bezkompromisową i o silnym charakterze.

eklektyczna sypialniaFuturystyczne wnętrze o nazwie “Wonder Galaxy”. Skojarzenia z estetyką Space Age są jak najbardziej uzasadnione.pokój disco

  • Trendy kolorystyczne

Choć tak jak wspominałam wcześniej, najczęściej powtarzanym kolorem na wystawie był pomarańczowy, to na osobną wzmiankę zasługuje sala farb Valentine. Projektanci tego producenta przedstawili swoje propozycje pod nazwą „Color Revelation 2019„. Są to odcienie, które już od jakiegoś czasu proponuję swoim klientom i które są zgodne z najnowszymi trendami. Zestawienie podzielone jest na 4 grupy.

„Niebieskie Objawienie”
Trendy kolorystyczne niebieskie

„Czerwone Objawienie”

kolor wina„Zielone Objawienie” zielenie w projektach„Neutralne Objawienie” neutralne kolory w projektowaniu

Każdy z tych kolorów ma w sobie to coś i trudno o wyłonienie zwycięzcy w takim zestawieniu, gdyż każdy z tych kolorów ma swój własny charakter. Warto zaznaczyć, że jaśniejsze i neutralne barwy z paletyNaturalne Objawienie” są łatwiejsze w kompozycji i można je śmiało aranżować w różnych zestawieniach bez obawy o efekt niedopasowania.

W świecie projektowania i dekoracji

To co zaprezentowałam jest to tylko mały wycinek całości. Jeśli na co dzień zajmujesz się wnętrzami i znudził Ci się Mediolan lub po prostu w najbliższym czasie planujesz remont, wizyta w Casa Decor jest świetnym sposobem na poznanie najnowszych wnętrzarskich trendów i zebranie inspiracji. Jestem pewna że w przyszłym roku wybiorę się ponownie, tym bardziej że Madryt jest jednym z moich ulubionych europejskich miast.

Prezentowane we wpisie zdjęcia pochodzą z mojego archiwum oraz z oficjalnej strony Casa Decor. Niestety w trakcie mojej wizyty tłumy zwiedzających skutecznie uniemożliwiały robienie zdjęć większych powierzchni.

 

Jeśli jesteście ciekawi efektów mojej pracy i chcecie być na bieżąco z informacjami o biurze projektowym Maszroom Warszawa to zapraszam Was do śledzenia maszroomowych profili na Facebooku Instagramie i oczywiście do śledzenia bloga. Na stronie dostępne jest również portfolio, które regularnie jest aktualizowane.