Najświeższe pytanie, prosto z placu budowy: jak wysoko zamontować deszczownicę? Wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa. Dobrze zamontowana deszczownica nie powinna przeszkadzać wysokim osobom a jednocześnie każdy domownik powinien w pełni korzystać z jakości strumienia.

 

Ciemne kafelki pod prysznicem

Deszczownica czy tradycyjna słuchawka?

Jedno i drugie. Deszczownica to jeden z rodzajów baterii łazienkowych. Od tradycyjnej słuchawki prysznicowej różni się wielkością oraz rodzajem strumienia, który ma imitować strugi orzeźwiającego deszczu.  Dzięki temu komfort kąpieli jest dużo wyższy niż w przypadku tradycyjnej słuchawki. Jednak montaż samej deszczownicy nie jest zbyt praktyczny. Nie daje ona możliwości wzięcia szybkiego prysznica bez konieczności moczenia włosów. Deszczownica montowana jest na stałe i nie ma możliwości jej przenoszenia. Słuchawki zajmują dużo mniej miejsca oraz montowane są na wężu, który umożliwia ich przenoszenie. Dlatego w każdym zestawie prysznicowym oprócz modnej deszczownicy powinna znaleźć się również funkcjonalna słuchawka prysznicowa.

Jak wysoko?

Przeważnie deszczownicę wraz z ramieniem montuje się na wysokości 2,1-2,2 m. Warto jednak uwzględnić wzrost domowników. Zalecana wysokość to ok. 20-30 cm ponad wysokość najwyższego z mieszkańców. Oczywiście dotyczy to deszczownicy z montażem ściennym:

Deszczownica ścienna

Miedziana bateria prysznicowa

Prysznic z blachy

W przypadku deszczownicy sufitowej naturalnie ogranicza nas wysokość sufitu. Warto pamiętać, aby deszczownicę umieścić w centralnym punkcie kabiny.

Deszczownica sufitowa

Biało-drewniana łazienka

Co jeszcze warto wiedzieć?

W jaki sposób będziemy montować deszczownicę? Podtynkowy, gdzie wszystkie połączenia ukryte są w ścianie:

Podtynkowy zestaw prysznicowy

via

Czy natynkowy:

Zestaw prysznicowy natynkowy

via

Podtynkowy sposób montażu zestawu prysznicowego jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny wizualnie oraz ogromnie ułatwia utrzymanie czystości. Niestety produkty montowane podtynkowo są dużo droższe i wymagają wprowadzenia radykalnych zmian w łazience.

Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku Instagramie.