Czym są zmiany lokatorskie? Projekt zmian lokatorskich

Zmiany lokatorskie, odnoszą się do wszelkich zmian, których dokonuje deweloper w imieniu właściciela, jeszcze przed zakończeniem budowy. Celem jest dostosowanie wnętrz do potrzeb, preferencji i stylu życia nowego właściciela. Innymi słowy, chodzi o modyfikacje pierwotnego układu mieszkania.

Tuż po nabyciu mieszkania, warto zastanowić się, czy układ wnętrz rzeczywiście spełnia nasze wymagania. Czy spełni wszystkie potrzeby, które mamy związane z przestrzenią? To istotne, ponieważ układ wnętrz wpływa na funkcjonalność, komfort oraz codzienne funkcjonowanie w nowym miejscu.

Deweloperzy tworzą plany mieszkań w sposób ogólny, bowiem nie posiadają informacji o przyszłych mieszkańcach danej przestrzeni. Ich celem jest zaprojektowanie przestrzeni, która będzie atrakcyjna dla różnych grup ludzi, niezależnie od ich stylu życia czy rodziny.

Kiedy można wprowadzić zmiany?

We wczesnym stadium budowy istnieje możliwość wprowadzenia zmian lokatorskich. Jest to idealny moment, zanim prace budowlane przejdą do zbyt zaawansowanego etapu.

Przy nabywaniu mieszkania, istotne jest uzyskanie potwierdzenia od dewelopera, czy jest dozwolone dokonywanie zmian lokatorskich. Jeżeli to możliwe, konieczne jest ustalenie, w jakim okresie projekt zmian lokatorskich powinien zostać przedstawiony, oraz czy istnieją konkretne wytyczne od dewelopera dotyczące zawartości dokumentacji.

Pamiętaj. Czas na wprowadzenie zmian nie jest długi. Nie warto z tym zwlekać.

Czy warto wprowadzać zmiany lokatorskie?

Oczywiście. Przede wszystkim jest to oszczędność czasu i pieniędzy, ale nie tylko.

  • Oszczędzasz czas (nawet 2 miesiące), ponieważ nie musisz angażować się w prace wykończeniowe.
  • Oszczędzasz pieniądze, ponieważ nie ponosisz dodatkowych kosztów na prace wykończeniowe.
  • Jesteś zabezpieczony, wszystkie prace przeprowadzone przez dewelopera są objęte gwarancją.
  • Czujesz się komfortowo. Dostajesz gotowe mieszkanie, dostosowane do Twoich potrzeb.

Pamiętaj. Projekt zmian lokatorskich powinien być wykonany przez doświadczonego projektanta, który zna prawo budowlane.

projekt zmian lokatorskich

Jakie modyfikacje można wprowadzić?

  • Zmiany w układzie funkcjonalnym

Czyli zmiany rozmieszczenia ścian działowych. Chcesz wygospodarować miejsce na pralnię, otworzyć kuchnię na salon, lub może powiększyć łazienkę? Zmiana układu ścian polega na przeniesieniu, dodaniu lub usunięciu ścian w celu dostosowania przestrzeni mieszkania do indywidualnych potrzeb.

  • Instalacja elektryczna

Czy w mieszkaniu jest wystarczająca liczba gniazdek? A może brakuje kinkietów do czytania przy łóżku? Przerobienie instalacji elektrycznej obejmuje wszelkie gniazdka, wyłączniki i oświetlenie.

  • Instalacja wodno-kanalizacyjna

Zwana w skrócie wod.-kan. Nie chcesz pralki w łazience? Wolisz prysznic zamiast wanny? Być może brakuje Ci bidetu? Przy zmianach wod.-kan. można dostosować instalację do nowych potrzeb, np. przenosząc pralkę, czy dodając umywalkę.

  • Położenie drzwi oraz zmiana ich szerokości

Nie potrzebujesz drzwi do garderoby? Kuchnia ma być otwarta na salon? Przesunięcie drzwi o kilkanaście czy kilkadziesiąt centymetrów może całkowicie zmienić możliwości aranżacji. Często odpowiedni rozkład drzwi może też pomóc w lepszym rozplanowaniu mebli. Nie wolno natomiast ingerować w drzwi zewnętrzne, prowadzące z klatki schodowej do mieszkania.

  • Instalacja centralnego ogrzewania

Grzejnik zabiera miejsce w kuchni? Może wystarczy go lekko przesunąć, aby zwiększyć powierzchnię zabudowy? Często nawet niewielkie zmiany potrafią znacząco poprawić ergonomię.

Ile kosztuje wprowadzenie zmian lokatorskich?

U większości deweloperów otrzymamy pewną ilość zmian bez dodatkowych opłat. W przypadku większej liczby modyfikacji deweloper prezentuje swój cennik.

Warto pamiętać, że jeśli zdecydujesz się w przyszłości na wykonanie tych samych prac przez własną ekipę, również poniesiesz koszty, które jednak będą większe. Koszty zmian lokatorskich z deweloperem są niższe, ponieważ nie ma potrzeby zbędnego skuwania tynków, wyrzucania nowych kabli i ponownego płacenia za te same materiały. Dodatkowo gwarancje dewelopera na wszystkie elementy instalacyjne pozostają nienaruszone.

O czym należy pamiętać, wprowadzając zmiany lokatorskie?

Mieszkanie stanowi długoterminową inwestycję, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z profesjonalnym i doświadczonym projektantem wnętrz, który może doradzić i pomóc w opracowaniu projektu zmian lokatorskich.

Wprowadzając zmiany, trzeba pamiętać o zasadach ergonomii, znać przepisy budowlane oraz ewentualne wymogi dewelopera. Wszelkie modyfikacje mogą znacząco poprawić funkcjonalność i estetykę przestrzeni, dlatego ważne jest dokładne planowanie oraz konsultacje z fachowcami.