Systemy inteligentnego domu są coraz bardziej popularne w projektach wnętrz na całym świecie. Wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie ze względu na wygodę, jaką daje możliwość zdalnego sterowania różnymi urządzeniami w domu oraz na oszczędności, jakie można osiągnąć dzięki automatyzacji procesów. Również coraz więcej producentów urządzeń oferuje wersje kompatybilne z systemami inteligentnego domu, co dodatkowo zwiększa ich dostępność i popularność. Systemy inteligentnego domu są bardzo popularne w Japonii. Japonia jest krajem o wysokim poziomie rozwoju technologicznego i ludzie tam cenią sobie wygodę i nowoczesne rozwiązania, dlatego smart home jest tam szczególnie popularne. W Japonii istnieją również specjalne budynki, tzw. „smart houses”, które są całkowicie zautomatyzowane i wyposażone w różnego rodzaju urządzenia inteligentne. W takich domach można zarządzać wszystkim za pomocą specjalnej aplikacji na smartfonie.

Jak działa system inteligentnego domu?

Inteligentny dom to system, który umożliwia zdalne sterowanie różnymi urządzeniami w domu za pomocą specjalnego oprogramowania lub aplikacji na smartfonie. Można dzięki temu w prosty sposób zarządzać np. oświetleniem, ogrzewaniem, urządzeniami AGD czy roletami. System inteligentnego domu składa się z kilku elementów:

 • Centrali sterującej: to urządzenie, które łączy wszystkie elementy systemu i umożliwia zdalne zarządzanie nimi. Centrala sterująca może być podłączona do internetu, co pozwala na zdalne zarządzanie systemem z dowolnego miejsca.
 • Czujników: są to urządzenia, które rejestrują różne parametry w pomieszczeniach (np. temperaturę, wilgotność, ruch) i przesyłają informacje do centrali sterującej.
 • Aktorów: są to urządzenia, które wykonują określone akcje na polecenie centrali sterującej (np. włączenie światła, otwarcie rolet).
 • Oprogramowania: to specjalne aplikacje, które pozwalają na zdalne zarządzanie systemem za pomocą smartfona czy tabletu.

Inteligentny dom działa w ten sposób, że czujniki rejestrują różne parametry w pomieszczeniach i przesyłają informacje do centrali sterującej. Centrala analizuje te dane i na podstawie zaprogramowanych reguł wysyła polecenia do aktorów, które wykonują określone akcje. Użytkownik może zarządzać całym systemem za pomocą specjalnej aplikacji na swoim smartfonie lub tablecie.

Kiedy smart home będzie dobrym rozwiązaniem?

Zależy to od wielu czynników. Inteligentny dom może być bardzo wygodny i ułatwić codzienne życie, ale jest to również inwestycja, która może kosztować sporo pieniędzy. Należy rozważyć, czy taka inwestycja jest odpowiednia przy danym budżecie oraz czy będzie się z niej w pełni korzystać. Na początek warto sprawdzić, jakie są dostępne na rynku rozwiązania i porównać je pod kątem ceny, funkcjonalności i niezbędnej infrastruktury.

Najpopularniejsze rozwiązania inteligentnego domu to m.in.:

 • Sterowanie oświetleniem i rolety: możliwość zdalnego włączania i wyłączania oświetlenia oraz otwierania i zamykania rolet.
 • Termostaty: umożliwiające automatyczne dostosowywanie temperatury w pomieszczeniach w zależności od potrzeb oraz zaprogramowanego harmonogramu.
 • Sterowanie urządzeniami AGD: możliwość zdalnego włączania i wyłączania urządzeń takich jak np. pralka czy piekarnik. Inteligentny system z rana może włączyć ekspres do kawy a w nocy wyłączyć nawilżacz powietrza.
 • Sterowanie ogrzewaniem: umożliwiające automatyczne dostosowywanie mocy grzewczej w zależności od potrzeb oraz zaprogramowanego harmonogramu.
 • Sterowanie bramą garażową i ogrodzeniem: umożliwiające zdalne otwieranie i zamykanie bramy garażowej oraz ogrodzenia.
 • Sterowanie urządzeniami RTV: umożliwiające zdalne włączanie i wyłączanie np. telewizora czy kina domowego.

Smart home jest świetnym rozwiązaniem, gdy chcemy zwiększyć nasze poczucie bezpieczeństwa. Bez posiadania profilu w aplikacji systemowej, nikt nie dostanie się do wnętrza domu, a gdy tylko podejmie taką próbę, bezzwłocznie zostaniemy o tym powiadomieni. Inne funkcje to:

 • Systemy alarmowe: umożliwiające monitorowanie domu i w razie potrzeby alarmowanie odpowiednich służb.
 • Ochrona przeciwpożarowa
 • Czujniki okien, wykrywające nie tylko ich otwarcie, ale także stłuczenia

Rynkowy wybór rozwiązań inteligentnego domu jest ogromny i ciągle się rozwija. Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z nowościami lub porozmawiać ze swoim architektem wnętrz.

Jaki jest główny plus systemu smart home?

Moim zdaniem jest to energooszczędność. Systemy inteligentnego domu mogą przyczynić się do oszczędności energii, jeśli są odpowiednio zaprogramowane i użytkowane. Sprzęty będą działać w ustalonych godzinach i tylko wtedy kiedy naprawdę tego potrzebujemy. Dzięki możliwości zdalnego zarządzania różnymi urządzeniami w domu, takimi jak np. oświetlenie czy ogrzewanie, można lepiej kontrolować ich zużycie i unikać marnowania energii. Na przykład, można ustawić system tak, aby oświetlenie w pomieszczeniach wyłączało się automatycznie po wyjściu z domu lub aby ogrzewanie było wyłączane w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa, tak zmienia działanie ogrzewania i wentylacji, aby rachunki były jak najniższe.  Oczywiście, aby system inteligentnego domu był energooszczędny, trzeba go odpowiednio skonfigurować i pamiętać o jego odpowiednim użytkowaniu. Jeśli wszystko będzie odpowiednio ustawione, system zwróci się po kilku latach. W perspektywie stale rosnących cen energii, tym bardziej warto wziąć go pod uwagę.

Komu inteligentny dom najbardziej ułatwi życie?

Moim zdaniem jest to idealne rozwiązanie dla osób starszych i niepełnosprawnych, ponieważ umożliwia zdalne sterowanie różnymi urządzeniami w domu, co bardzo ułatwia codzienne życie. Oto kilka przykładów funkcji inteligentnego domu, które mogą być szczególnie przydatne dla osób niepełnosprawnych:

 • Sterowanie oświetleniem: możliwość zdalnego włączania i wyłączania światła oraz regulowanie jego intensywności bez konieczności podchodzenia do tradycyjnego włącznika.
 • Sterowanie roletami: możliwość zdalnego otwierania i zamykania rolet, co może być szczególnie przydatne dla osób, które mają trudności z ruchem.
 • Sterowanie drzwiami: możliwość zdalnego otwierania i zamykania drzwi, co może ułatwić osobom niepełnosprawnym dostęp do różnych pomieszczeń w domu.
 • Sterowanie ogrzewaniem: możliwość zdalnego regulowania temperatury w pomieszczeniach, co może być szczególnie przydatne dla osób, które mają trudności z ruchem i mogą mieć problem z obsługą tradycyjnych termostatów.

Oczywiście, to tylko przykłady i w zależności od indywidualnych potrzeb osoby niepełnosprawnej, możliwe jest zainstalowanie innych rozwiązań.

Jaki jest główny minus sytemu smart home?

Największą wadą jest konieczność posiadania odpowiedniej infrastruktury, takiej jak np. sieć internetowa czy specjalne gniazdka elektryczne. Może to oznaczać dodatkowe koszty lub konieczność przeprowadzenia remontu, co dla niektórych osób może być odstraszające. Innym minusem może być fakt, że system inteligentnego domu może być wrażliwy na awarie lub brak dostępu do internetu, co może uniemożliwić korzystanie z niektórych funkcji. Trzeba też pamiętać o konieczności regularnej aktualizacji oprogramowania i ewentualnych kosztach z tym związanych.

Czy system inteligentnego domu jest prosty w użyciu?

To zależy od tego, jak skomplikowany jest system inteligentnego domu oraz od poziomu doświadczenia i znajomości technologii użytkownika. W niektórych przypadkach systemy inteligentnego domu mogą być dość proste w użyciu i obsługi, szczególnie jeśli są one wyposażone w intuicyjne aplikacje na smartfon czy tablet. W innych przypadkach mogą być one bardziej skomplikowane i wymagać więcej czasu i wiedzy, aby je poprawnie skonfigurować i obsługiwać. Warto więc dobrze przemyśleć, czy taki system będzie dla nas odpowiedni i czy będziemy w stanie go w pełni wykorzystać. W razie potrzeby można też skorzystać z pomocy specjalisty, który pomoże w instalacji i obsłudze systemu.

Czy jest to rozwiązanie tylko dla bardzo zamożnych osób?

Niekoniecznie. Z każdym rokiem pojawia się coraz więcej firm, oferujących nowe rozwiązania w coraz bardziej przystępnych cenach. Pierwotnie taki system rzeczywiście był dostępny jedynie dla bogatych. Obecnie inteligentny dom może być wyborem dla osób o różnym poziomie zarobków. Oczywiście, im bardziej zaawansowane rozwiązania chce się zainstalować, tym więcej będzie kosztować cały system. Ale istnieją również tańsze opcje, które pozwalają na zautomatyzowanie niektórych procesów w domu. Ważne jest, aby dobrze przemyśleć, jakie rozwiązania są dla nas naprawdę ważne i jakie będziemy w stanie w pełni wykorzystać, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków. Warto też sprawdzić oferty różnych producentów i porównać ceny, aby znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Czy swoim klientom polecam smart home?

Podczas projektowania wnętrz bardzo często polecam rozwiązania inteligentnego domu. Główną zaletą jest poprawa komfortu życia ze względu na wygodę i możliwość zdalnego zarządzania różnymi urządzeniami w domu. Moim zdaniem systemy inteligentnego domu staną się standardem w nowo budowanych budynkach. Jesteśmy coraz bardziej wygodni. Żyjemy w pośpiechu, chcemy, jak najbardziej ułatwić sobie życie, mieć większą kontrolę nad swoim otoczeniem, mieć pewność, że nasz dom jest bezpieczny. System smart home ma wady, lecz zalet jest znacznie więcej.

Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku Instagramie.