Case Study – Projekt wnętrz mieszkania na wynajem

Projekt funkcjonalny tego mieszkania już opisywałam, więc teraz chciałbym skupić się na koncepcji i zaprezentować wizualizacje wnętrz. Od klienta dostałam jasne wytyczne dotyczące strony wizualnej projektu wnętrz, które łatwo streścić: funkcjonalność, prostota, jasne kolory. Dodatkowo, jako akcenty mogłam wykorzystać ulubiony kolor mojego klienta – pomarańczowy oraz kolor szary. Do wszystkich zaleceń się zastosowałam.

1. Projekt łazienki

Podczas pracy nad projektem wnętrz zdecydowałam, że wszystkie ściany w łazience będą białe. Pod prysznic wybrałam białe płytki w rozmiarze 30×60 cm, natomiast w pozostałych miejscach nie narażonych na zachlapanie miała być użyta farba i płyta meblowa. Powtórzenie szarości na podłodze i suficie miało stworzyć wrażenie lustrzanego odbicia.

Projekt wnętrz

Na ścianę przy umywalce wybrałam płytki Vives w geometryczny wzór. Płytki były idealne, ponieważ część pasków jest w kolorze pomarańczowym. Pomarańcz powtarza się również w oprawach oświetleniowych. Jak widzicie całe wnętrze jest proste i choć małe, jest w nim sporo miejsca do przechowywania. Oprócz szafki umywalkowej która ukrywa pralkę, jest też dodatkowa szafka nad stelażem WC.

Łazienka

2. Projekt wnętrz przedpokoju

Ściany przedpokoju, tak jak sufit w łazience pokrywa surowy beton. Projekty mieszkań na wynajem zawsze mają założony bardzo rygorystyczny budżet, więc projektując szafy posiłkowałam się kolekcją Pax z Ikei. Dzięki obudowaniu szaf płytą z karton gipsu, szafy wyglądają jak meble na zamówienie.

Korytarz

Szafa na buty i dodatki przy wejściu do mieszkania ma aż 1,5 m szerokości! W oryginalnym układzie dewelopera w tym miejscu były drzwi do pokoju i o żadnej szafie nie mogło być mowy. Większa wnęka na środku szafy ukrywa domofon i jest idealnym miejscem na odłożenie kluczy i torby tuż po wejściu do mieszkania.
Przedpokój

3. Projekt kuchni

Górna zabudowa kuchni jest w takiej samej stylistyce i kolorze co dolna. Kuchnia miała być prosta, ale chciałam aby miała w sobie to coś, jakiś element wyróżniający. Zdecydowałam, że najciekawsze będą fronty o różnej głębokości. Takie rozwiązanie tworzy ciekawy efekt 3D.

Projekt kuchni

Kuchnia jest bardzo wąska, zaproponowałam więc stół ze składanym blatem, który nie zabiera cennego miejsca i gdy nie jest wykorzystywany, nie przeszkadza w poruszaniu się po kuchni.

Kuchnia

Część ścian pokrywa farba tablicowa. Oczywiście nie mogło zabraknąć pomarańczowego dodatku w postaci składanych krzeseł.

Farba tablicowa

4. Projekt salonu

Wyzwaniem przy projektowaniu wnętrz tego pomieszczenia było sporo funkcji, które pokój miał pomieścić: sypialnia, miejsce do relaksu, miejsce do pracy zdalnej i miejsce do przechowywania. Na szczęście właściciel miał takie samo podejście jak ja, aby dobrze się wyspać w pokoju musi być oddzielne łóżko z wygodnym materacem a nie rozkładana kanapa.

Projekt mieszkania

Chciałam aby przestrzeń do spania była oddzielona od części dziennej pokoju, ale musiałam też uważać aby nie przytłoczyć wnętrza. Zwykła ściana jest zbyt oczywista i wizualnie zmniejsza przestrzeń. Do tego zadania znakomicie sprawdziły się panele ażurowe. Ta lekka przesłona gdy trzeba daje poczucie prywatności, ale również pozostawiła odczucie otwartej przestrzeni. Estetykę i stylistykę paneli można świetnie dopasować do charakteru wnętrza, tutaj idealnie sprawdził się geometryczny, minimalistyczny wzór.

Projekt mieszkania

5. Projekt pokoju

Drugi pokój był przeznaczony do wynajęcia. Musiał być spójny z resztą mieszkania, ale jednocześnie na tyle neutralny, aby potencjalny najemca mógł  łatwo sobie siebie w nim wyobrazić.

Pokój z biurkiem

Postawiłam na białe meble. Ciekawym akcentem jest ściana w paski i lampa sufitowa na wysięgniku.

Projekt mieszkania

Pomarańczowe akcenty to lampka nocna i krzesło.

Projekt mieszkania

Myślę, że ten projekt wnętrz jest znakomitym przykładem, że często mniej znaczy więcej. Należy pamiętać, że projekty mieszkań na wynajem mają inne założenia niż projekty zwykłych mieszkań. Najlepsi architekci wnętrz znają różnicę i nie mają problemu ze stworzeniem odpowiednich projektów wnętrz. Stworzyłam też praktyczny poradnik Jak zaprojektować mieszkanie na wynajem w 5 krokachJeżeli interesuje Was ta tematyka, zachęcam do lektury.