Case study – Projekt wnętrz mieszkania na Woli Warszawa

Wbrew powszechnym wyobrażeniom, projektowanie wnętrz to nie tylko wybieranie płytek i dobieranie koloru dywanu pod kolor kanapy. Zanim projektant wnętrz Warszawa dotrze do tego etapu, po drodze jest jeszcze kilka przystanków. Nie zawsze fascynujących i nie zawsze przynoszących wieczną chwałę 😉

Jakie są etapy pracy projektanta wnętrz?

Zanim jest mi dane uruchomić drzemiące we mnie pokłady kreatywności, zanim Autocad zacznie na dobre hulać i zanim zaczną się dni wypełnione tworzeniem dokumentacji technicznej, trzeba jeszcze zrobić inwentaryzację. Tak jak mówiłam, jest to niezbyt fascynujące zajęcie i na pewno nie jest to najciekawszy element pracy architekta wnętrz. Jednak staram się je doceniać. Nie tylko z praktycznego powodu – bez inwentaryzacji ciężko zacząć projekt, ale również dlatego, że potrzeba pobrania wymiarów zmusza mnie do rozruszania moich coraz to starszych kości. To jeszcze nie jest etap Chodakowskiej, ale lepsze to niż nic.

Nowe inwestycje mieszkaniowe w Warszawie

Dzisiaj miałam przyjemność przeprowadzać inwentaryzację mieszkania zlokalizowanego w coraz dynamiczniej rozwijającej się okolicy w Warszawie, przy ul. Jana Kazimierza. Jeśli jeszcze tam nie byliście to warto zajrzeć. Dosłownie w przeciągu roku cała ulica zmieniła się diametralnie. Z terenów pofabrycznych wyłoniło się nowe osiedle. Jestem bardzo ciekawa jak będzie wyglądać ta okolica za kolejny rok.

A tak prezentuje się blok moich klientów:

Projekt mieszkania na Woli

Całkiem sympatyczny.

Mieszkanie na Woli

Kilka zdjęć wnętrza:

Wnętrza mieszkania w Warszawie

Zdjęcia wnętrza mieszkania

Sypialnia przed rozpoczęciem remontu

I widok z balkonu. A nie mówiłam, że okolica dynamicznie się zmienia?

Prace budowlane

Układ funkcjonalny projektowanych wnętrz

Jeden z pierwszych etapów projektu wnętrz mieszkania polegał na przygotowaniu nowych koncepcji układu funkcjonalnego (płaskie rzuty z układem ścian działowych, lokalizacją głównych mebli, zarysem najważniejszych pomysłów aranżacyjnych). Układ wnętrz zaproponowany przez dewelopera wyglądał następująco:

przed 1

Całkiem sensowny, ale nie dla moich klientów.

Zmiany wprowadzone do projektu funkcjonalnego wnętrz

Moim klientom najbardziej zależało na wygodnej kuchni. Oboje uwielbiają gotować i przyjmować gości. Pan domu w trakcie studiów dorabiał jako kucharz, także kiedy mówi, że coś niecoś wie o szybkim siekaniu cebuli, to nie są zwykłe przechwałki. Proponowana przez dewelopera kuchnia była za ciasna. Co prawda było miejsce na zabudowę w dwóch rzędach, ale brakowało przestrzeni na wstawienie stołu. Losowanie kto zabawia gości w salonie a kto podgrzewa bigos w kuchni odpadało.

Podczas pracy na projektem wnętrz zaproponowałam usunięcie drzwi, dzięki czemu powstało miejsce na sporą zabudowę w kształcie litery L. Kuchnia została otwarta na salon i powiększona o półwysep, który jest doskonałą alternatywą dla rozbudowanej wyspy kuchennej. Jest technicznie łatwiejszym rozwiązaniem i nie potrzebuje aż tyle miejsca co wolnostojąca wyspa.

Moi klienci zdecydowanie nie są fanami wylegiwania się w wannie. W jej miejscu umieściłam duży prysznic. Mniejsza łazienka została delikatnie pomniejszona, zniknęła kabina prysznicowa a w jej miejscu pojawiły się dwa urządzenia: pralka i suszarka. Przesunięcia ścian pozwoliły również zwiększyć miejsce na szafy.

W projekcie funkcjonalnym uwzględniłam wszystkie wymagania moich klientów. Projekt układu wnętrz został dopracowany i jest teraz dużo bardziej dostosowany do potrzeb gospodarzy:

po 1

Kompleksowy projekt wnętrz Warszawa

Choć przestawianie ścian i ingerencja w zastany układ może wydawać się kosztowna, to tak naprawdę długoterminowo tylko na tym zyskujemy! Od razu mamy mieszkanie, które idealnie odpowiada naszym potrzebom. Wprowadzanie zmian po kilku latach to nie tylko burzenie ścian i przesuwanie instalacji. Później dochodzi jeszcze koszt kucia płytek, wymiany podłóg, koszt nowych materiałów, można tak wymieniać w nieskończoność.

Ważne, aby przed rozpoczęciem prac wykończeniowych zgłosić się do architekta wnętrz Warszawa z wyprzedzeniem i jasno sprecyzować swoje oczekiwania. Najlepsi projektanci wnętrz dbają o to, aby efekt spełniał wszystkie wytyczne klientów oraz doradzą, jeśli pojawią się wątpliwości. Profesjonalny projekt wnętrz pozwoli cieszyć się pięknymi i funkcjonalnymi wnętrzami przez długie lata.

Jeśli chcecie poznać kulisy pracy projektanta wnętrz, zachęcam Was do śledzenia studia projektowania wnętrz Maszroom na Instagramie.