Aranżacja wnętrz w stylu Japandi
Większość aranżacji Maszroom nie kojarzy się z minimalizmem, więc bardzo się ucieszyłam gdy do pracowni zgłosił się inwestor zafascynowany prostym stylem Japonii. W końcu będzie odmiana! Mój klient dzieli swój czas pomiędzy dwoma miastami a do Warszawy wpada raz na kilka tygodni.
Wnętrzarskie inspiracje
Już na samym początku dostałam zestaw zdjęć prezentujących inspiracje wnętrzarskie. Wszystkie bardzo przemyślane i spójne. Były to piękne projekty wnętrz, więc wiedziałam że pod kątem stylu na pewno się dogadamy. Inwestor od początku wiedział czego chce. Duży nacisk został położony na funkcjonalność. Mieszkanie miało być urządzone prosto, z dużą ilością naturalnego drewna i niewielką liczbą dodatków.
Minimalistyczne projekty wnętrz wyróżniają się przede wszystkim uniwersalną, niezwykle użytkową prostotą. To projekty, w których nie ma miejsca na przypadkowe ozdoby czy przekombinowane rozwiązania. Warto pamiętać o tym, że drugim obliczem minimalizmu jest spójność i harmonia. Pilnowanie ładu to złota zasada urządzania, która panuje nie tylko w jednym pomieszczeniu, ale w całym wnętrzu.
Jak zaprojektować funkcjonalne mieszkanie
Mieszkanie przez swoje niefunkcjonalne rozplanowanie, sprawiało wrażenie przytłoczonego i ciasnego. Szafa przy wejściu pełniła głównie funkcje gospodarcze, ponadto była zbyt płytka, aby wygodnie powiesić w niej kurtki. W pierwotnej aranżacji wnętrz kabina prysznicowa była tak wąska, że uniemożliwiała wygodny prysznic a po wejściu do sypialni dosłownie wpadaliśmy na szafę.
Rozkład pomieszczeń przed wprowadzeniem zmian:
Projekt funkcjonalny
Gospodarz wiedział, że chce otworzyć przestrzeń, ale samodzielne próby sensownego rozplanowania przestrzeni spełzły na niczym. Głównym wyzwaniem był projekt łazienki i rozmieszczenie szaf a właściwie cały rozkład wnętrz. Bardzo się cieszę, że ostatecznie Inwestor zdecydował się na pomoc specjalisty – studia projektowania wnętrz. Przygotowałam projekt funkcjonalny, nowy układ wnętrz który spełniał wszystkie wymagania inwestora: wygodny prysznic, miejsce do przechowywania, przestronny salon.
Rozkład wnętrz po wprowadzeniu zmian:
Cała łazienka z zewnątrz została obudowana szafą. Dzięki temu jest sporo powierzchni do przechowywania, wszystkie ubrania są w jednym miejscu a mieszkanie pozostaje przestronne. Po przesunięciu drzwi do łazienki, w szafie powstało miejsce na pralko-suszarkę a co za tym idzie, w samej łazience zrobiło się więcej miejsca. Do aneksu kuchennego dostawiłam ścianę, która umożliwiła dodanie biblioteczki.
Ponadczasowa prostota
Pojęcie domowego azylu z powodu pandemii koronawirusa nabrało nowego znaczenia. Wszyscy pamiętamy zeszłoroczny lockdown, chcemy być pod każdym względem przygotowani na zapowiadaną kolejna falę zachorowań. Chodzi o zapewnienie optymalnych warunków codziennego funkcjonowania. W naszych mieszkaniach i domach pragniemy przede wszystkim czuć się komfortowo i bezpiecznie.
Dlatego też wnętrze tego mieszkania jest tak proste, a jego atmosfera kojarzy się z Japonią – to idealne miejsce aby odpocząć i skupić się na tym co najważniejsze. Zrezygnowałam z nadmiaru wszystkiego co zbędne, stawiając na wysokiej jakości materiały i proste formy.
Czarna ściana i drzwi to praktycznie jedyny tak ciemny kąt w całym mieszkaniu. Wybrałam tutaj ten kolor nie przypadkowo. Dodaje głębi i elegancji. Szafka na buty i dodatki jest podwieszona i podświetlona. Sprawia wrażenie lekkiej i zgrabnej. Te czarne kropelki to wieszaki na kurtki i płaszcze. Połączenie czarnych detali i bieli ścian dało graficzny efekt.
Wystrój wnętrz jest powściągliwy, ale nie chłodny. Do tego proste meble z materiałów najwyższej jakości. Wybór materiałów był ściśle powiązany z głównymi założeniami projektowymi. Za pomocą drewna dodałam nieco ciepła i przytulności, które zostały dodatkowo wzmocnione przez rośliny. Zrezygnowałam z dekoracji okien. Zamiast tego zaproponowałam białe drewniane żaluzje z czarną taśmą.
Projekt salonu przygotowałam w dwóch wersjach, które głównie różnią się kształtem i kolorem kanapy. Wybór był trudny. Pierwsza kanapa idealnie komponowała się ze stolikiem kawowym, natomiast druga w kolorze sjeny, była odrobinę węższa i tym samym pozwalała na dostawienie pufa. Wszystkie meble które widać na powyższych wizualizacjach pochodzą od polskich producentów.
Polski design
Jest to dla mnie bardzo ważne, aby wspierać polskie marki, zwłaszcza że bardzo często jakość i design tych produktów są lepsze niż ich zagranicznych odpowiedników. Za kanapą zostawiłam miejsce na rośliny doniczkowe. Jedyną dekorację stanowią czarno-białe plakaty na ścianach i lampy. Piękne, pełne skupienia wnętrze.
Ostatecznie wybór padł na opcję drugą, z kolorową kanapą. Kolory tapicerek, które idealnie pasują do tego projektu to wszelkie odcienie stonowanej czerwieni i pomarańczu (ceglasty, sjena, terracotta, ochra) oraz złamane biele i beże.
Kuchnia została zaprojektowana w wersji minimalistycznej, zarówno jeśli chodzi o kolory, jak i meble oraz sprzęty. Zabudowa składa się z dwóch materiałów: bielonego dębu i beżowej płyty meblowej z nieregularnym frezem. Motyw linii powtórzony jest na płytkach oraz w szafce RTV. Ten projekt wnętrz to królestwo klasycznej bieli, ponadczasowej czerni i delikatnych beżów.
Na powyższym ujęciu dobrze widać lustrzaną szafę z ukrytymi drzwiami do łazienki.
Łóżko ukryte jest za lekkim przepierzeniem z matowego szkła. Inspiracją były japońskie ściany działowe shoji, które wizualnie dzielą przestrzeń i gwarantują prywatność. Łóżko posiada praktyczną półkę na którą można ostawić książkę lub kubek z herbatą. Brązowa tapeta ma sprzyjać relaksowi.
Całość jest jasna i zaprojektowana tak, by umożliwić jak najlepszy dostęp do światła dziennego, które dodatkowo podkreśla usłojenie drewna. Naturalne światło doskonale uwidacznia zastosowane materiały i ich fakturę, tworząc jednolitą przestrzeń, w której chce się przebywać.
Łazienka jest jedynym pomieszczeniem gdzie pojawił się ciemniejszy odcień drewna. Całe wnętrze jest jasne i proste, w związku z czym jeszcze bardziej chciałam podkreślić umywalkę z ciemnego naturalnego kamienia granitu. Umywalka oraz szafka będą wykonywane na zamówienie.
Ściana pomiędzy łazienką a sypialnią w górnej części jest przeszklona. Taki świetlik pozwoli to na swobodny przepływ światła, więc w ciągu dnia łazienka jest oświetlona naturalnym światłem.
Ten projekt wnętrz jest najlepszym przykładem mieszkania szytego na miarę. Uważnie dobrane i rozplanowane detale powodują, że nie jest tu ani nudno, ani bez wyrazu.