Szybkie rady – płyta gazowa a może indukcyjna?

Szybkie rady – płyta gazowa a może indukcyjna?

Znowu wracam do nieśmiertelnego tematu kuchni. Dzisiaj poruszę temat płyt kuchennych. Tak więc po kolei.

Płyta gazowa

Znana i sprawdzona przez pokolenia Polaków. Jedyny słuszny wybór prawdziwych kucharzy. Tylko jedzenie przygotowywane na kuchence gazowej posiada głębie smaku. Hm…Coś w tym jest. Za każdym razem, gdy odwiedzam restauracje z otwartą kuchnią, widzę same kuchenki gazowe. Przypadek? Nie sądzę.

Płyta gazowa na żółtym blacie

Z kuchenki gazowej może korzystać właściciel kuchni ze sprawnym przyłączem gazowym, wentylacją i przewodem kominowym. Oczywista oczywistość.

Plusy

Płyty gazowe mają wiele zalet. Począwszy od ceny zakupu, choć są małe wyjątki o czym piszę niżej. Ich eksploatacja również jest stosunkowo tania. Ponadto płyta gazowa nie wymaga specjalnych naczyń. Wszyscy fani dań z woka mogą spać spokojnie.

Minusy

Za bardzo słodzę. Pora na wady, bo przecież nie ma produktów niezawodnych. Na swojej prywatnej liście mam spisane  najważniejsze wady płyt gazowych, które jako właścicielce właśnie takowej płyty, niszczą  życie. A przynajmniej utrudniają. Po pierwsze mycie takiej płyty jest strasznie czasochłonne. Oprócz samej powierzchni płyty, która często jest pełna zakamarków, trzeba dodatkowo dbać o czystość żeliwnego rusztu. Producenci postarali się zminimalizować problem dbania o czystość, tworząc płytę gazową osadzona w szklanej tafli. Rzeczywiście zakamarki prawie zniknęły, ale ruszt mimo wszystko trzeba będzie szorować. Ponadto taka nowoczesna płyta nie każdemu może się podobać.

płyta gazowa ze szkła

Przy użytkowaniu płyt gazowych istnieje niebezpieczeństwo poparzeń. Sama na szczęście nigdy nic złego sobie nie zrobiłam, ale za to kilka ścierek, odłożonych za blisko palnika udało mi się podpalić.

kuchenka gazowa w zielonej kuchni

via

Osmalone garnki. Płyta gazowa jest również twórcą tego nieszczęścia.

kuchenka gazowa i zielona kuchnia

Jeśli dbasz o środowisko na pewno zasmuci Cię fakt, że podczas gotowania na gazie zużywamy ok. 40% wytworzonej energii. Takie straty to nie jest dobry wynik.

stalowa kuchnia

Jeżeli lubisz styl vintage, mam dobrą wiadomość. Niektórzy producenci mają w swojej ofercie piękne, stylizowane kuchenki gazowe. Na początku wspominałam, że od atrakcyjnej ceny zakupu kuchenek gazowych są wyjątki. Właśnie to jest ten wyjątek.

Kuchenka stylizowana vintage

Smeg:

kuchenki Smeg Victoria

via

kuchnia z agd SMEG

Piekarnik Smeg

via

Na koniec miodzio. Falcon – Mercedes wśród kuchenek gazowych. Choć raczej powinnam porównać tą firmę do Bentleya. Brytyjskie korzenie do czegoś zobowiązują. Cena niższa niż samochodu, ale bez min 10.000 zł lepiej skupić się na innych producentach kuchenek.

Kuchenka gazowa falcon

kuchenka gazowa czarna firmy Falcon

Płyta elektryczna ceramiczna i indukcyjna

Już rozwiewam wszelkie stylowe wątpliwości. Płyty indukcyjne i ceramiczne pasują do klasycznej zabudowy kuchennej. A dokładnie to mogą ładnie wtopić się w tło:

płyta indukcyjna w klasycznej kuchni

via

Plusy

Wizualnie obie płyty są praktycznie nie do odróżnienia. Obie bardzo łatwo się czyści. Z tym że płytę indukcyjną można przetrzeć praktycznie od razu po gotowaniu, gdyż sama płyta nagrzewa się tylko wtórnie od garnka. Jeśli gotujesz krótko, po zdjęciu garnka spokojnie możesz dotknąć płyty. Brak stałego źródła ciepła powoduje, że temperatura otoczenia nie wzrasta gwałtownie jak w przypadku płyt gazowych. Płyta ceramiczna rozgrzewa się długo i po gotowaniu pozostaje gorąca przez długi czas. Dzięki przyciskom dotykowym płyty są łatwe w obsłudze i można precyzyjnie regulować ciepło. Dodatkowo mogą zawierać bajery takie jak zabezpieczenie przeciw dzieciom, timer a nawet czujniki smażenia. Jaką jeszcze przewagę ma indukcja? Tak jak już wspominałam, sama płyta się nie nagrzewa (więc jest bardzo bezpieczna) a czas gotowania został niewiarygodnie skrócony. Internet po raz kolejny mnie zaskoczył. Na youtube można znaleźć filmiki prezentujące czas gotowania wody na indukcji. Sama płyta ma niesamowitą wydajność energetyczną – aż 90% energii jest przenoszone bezpośrednio do naczynia.

Minusy

Przed zakupem indukcji lepiej się upewnij, czy Twoja instalacja podoła indukcji. Jednofazowe instalacje o relatywnie niedużej mocy przyłączeniowej nie powinny być przeciążane takimi mocnymi kuchniami. Choć zwykłe płyty ceramiczne można znaleźć w naprawdę okazyjnych cenach, niestety za indukcję trzeba trochę dopłacić. Na pewno będziemy też potrzebować nowego kompletu garnków przystosowanych do płyty indukcyjnej. Na szczęście jest spory wybór, więc nie trzeba wydawać fortuny. Jeśli masz rozrusznik serca, płyta indukcyjna nie jest dla ciebie.

płyta indukcyjna w nowoczesnej kuchni

via

płyta elektryczna w nowoczesnej białej kuchni

via

Kuchnia w kolorze awokado

Wybór kuchenki zależy oczywiście od naszych preferencji, ale z tego co zauważyłam tradycja kuchenki gazowej w Polsce ciągle ma się dobrze.


Karolina

Nazywam się Karolina Pogorzelska i zajmuję się projektowaniem wnętrz. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy napisz lub zadzwoń do mnie. Bardzo chętnie pomogę.

Komentarze

  1. Nie straszyłbym z tą instalacją przy indukcji. Są np. płyty z flexipowerem, które spokojnie dają sobie radę na jednofazowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Szukasz projektanta wnętrz? Masz pytania?