Na jakiej wysokości umieścić deszczownicę?

Na jakiej wysokości umieścić deszczownicę?

Najświeższe pytanie, prosto z placu budowy: jak wysoko zamontować deszczownicę? Wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa. Dobrze zamontowana deszczownica nie powinna przeszkadzać wysokim osobom a jednocześnie każdy domownik powinien w pełni korzystać z jakości strumienia.

 

Ciemne kafelki pod prysznicem

Deszczownica czy tradycyjna słuchawka?

Jedno i drugie. Deszczownica to jeden z rodzajów baterii łazienkowych. Od tradycyjnej słuchawki prysznicowej różni się wielkością oraz rodzajem strumienia, który ma imitować strugi orzeźwiającego deszczu.  Dzięki temu komfort kąpieli jest dużo wyższy niż w przypadku tradycyjnej słuchawki. Jednak montaż samej deszczownicy nie jest zbyt praktyczny. Nie daje ona możliwości wzięcia szybkiego prysznica bez konieczności moczenia włosów. Deszczownica montowana jest na stałe i nie ma możliwości jej przenoszenia. Słuchawki zajmują dużo mniej miejsca oraz montowane są na wężu, który umożliwia ich przenoszenie. Dlatego w każdym zestawie prysznicowym oprócz modnej deszczownicy powinna znaleźć się również funkcjonalna słuchawka prysznicowa.

Jak wysoko?

Przeważnie deszczownicę wraz z ramieniem montuje się na wysokości 2,1-2,2 m. Warto jednak uwzględnić wzrost domowników. Zalecana wysokość to ok. 20-30 cm ponad wysokość najwyższego z mieszkańców. Oczywiście dotyczy to deszczownicy z montażem ściennym:

Deszczownica ścienna

Miedziana bateria prysznicowa

Prysznic z blachy

W przypadku deszczownicy sufitowej naturalnie ogranicza nas wysokość sufitu. Warto pamiętać, aby deszczownicę umieścić w centralnym punkcie kabiny.

Deszczownica sufitowa

Biało-drewniana łazienka

Co jeszcze warto wiedzieć?

W jaki sposób będziemy montować deszczownicę? Podtynkowy, gdzie wszystkie połączenia ukryte są w ścianie:

Podtynkowy zestaw prysznicowy

via

Czy natynkowy:

Zestaw prysznicowy natynkowy

via

Podtynkowy sposób montażu zestawu prysznicowego jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny wizualnie oraz ogromnie ułatwia utrzymanie czystości. Niestety produkty montowane podtynkowo są dużo droższe i wymagają wprowadzenia radykalnych zmian w łazience.

Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku Instagramie.


Karolina

Nazywam się Karolina Pogorzelska i zajmuję się projektowaniem wnętrz. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy napisz lub zadzwoń do mnie. Bardzo chętnie pomogę.

Komentarze

  1. Deszczownica daje wspaniały efekt, czy nie ma modeli, które pozwalają na regulowanie wysokości, było by to najlepsze rozwiązanie.

  2. Karolina Pogorzelska Mówi: 18 marca, 2015 at 9:24 pm

    Niestety większość zestawów prysznicowych posiada tylko regulowaną słuchawkę. Spotkałam kilka modeli z deszczownicą na teleskopowym drążku. Były to niestety tylko zestawy natynkowe, ale w cenie podtynkowych. Jeżeli kogoś stać na zestaw podtynkowy, to raczej polecam porządnie wymierzyć wszystkie odległości niż kupować natynkowy. Ale może jestem uprzedzona do natynkowego, bo nie lubię sprzątać łazienki ;)

  3. W przypadku deszczownicy i słuchawki jaka powinna być kolejność włączania : czy po bezpośrednim urchomieniu bateri najpierw włącza się deszczownica a po przełączeniu słuchawka czy odwrotnie?

    • Najpierw powinna włączyć się słuchawka. Gdyby włączała się deszczownica a Pani np. chciałaby tylko nalać wody do wiadra od mopa, pierwszą rzeczą byłby przymusowy prysznic, później zmiana deszczownicy na słuchawkę a na końcu nalanie wody do wiadra ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.