Szybkie rady – Co wybrać, sedes podwieszany czy kompaktowy?

Szybkie rady – Co wybrać, sedes podwieszany czy kompaktowy?

„Wiem, że świat nie spodziewa się po mnie zbyt wiele. Mój stary też wiele dokonał. Jest królem sedesów.”

Laska – Chłopaki nie płaczą

Co warto wiedzieć o sedesach?

Decydując się na remont łazienki dobrze zastanowić się nad swoimi potrzebami. Niestety raz podjęte, błędne decyzje mogą nam długo ciążyć. Zmiana miski ustępowej, to nie tylko wymiana tego jednego sprzętu (który często sam w sobie może być kosztowny), ale również konieczność zatrudnienia ekipy remontowej oraz wymiany płytek w okolicy sedesu. Zwłaszcza mieszkańcy bloków raczej nie magazynują resztek kafelków :)

Rodzaje sedesów

Ostatnio furorę robią WC podwieszane, jednak tradycyjny kompakt ciągle nie daje za wygraną.

Tradycyjny kompakt:

tradycyjny sedes kompaktowy

via

WC podwieszane:

wc podwieszane na stelażu

via

Miska ustępowa stojąca z zabudowanym zbiornikiem:

sedes zabudowany oparty o podłogę

via

Kompakt:

Czyli klasyczna miska ustępowa z ceramicznym zbiornikiem montowanym na muszli. Ciągle ma wierną rzeszę fanów i nie zawsze wynika to z faktu, że jest to tańsze rozwiązanie. Producenci zadbali o szeroki wybór produktów, spośród których dużą część zajmują modele stylizowane:

różowa toaleta

via

Jeśli komuś się marzy łazienka w stylu retro, to kompakt jest swego rodzaju must have Na co należy zwrócić uwagę kupując sedes kompaktowy? Po pierwsze na sposób montażu: pionowy lub poziomy. Jeśli podejście jest umiejscowione w ścianie, należy wybrać miskę z odpływem poziomym, jeśli w podłodze, wówczas wybieramy kompakt z odpływem pionowym. Dużą zaletą kompaktów jest łatwość montażu. Nie ma też potrzeby budowania zabudowy z karton-gipsu.

Jakie są wady kompaktu?

– Względy estetyczne. Niestety spłuczka (a czasami nawet instalacja kanalizacyjna) są na wierzchu.

– Czas potrzebny na umycie sedesu kompaktowego jest dużo dłuższy niż w przypadku miski podwieszanej, gdzie cały zbiornik jest ukryty.

Miska wisząca:

Skąd się wzięła taka popularność podwieszanych sedesów? Ze względów praktycznych. Bardzo łatwo jest je utrzymać w czystości. Miskę zawiesza się na specjalnym stelażu podtynkowym, który następnie jest obudowywany płytami karton-gips bądź obmurowywany. Esteci mogą cieszyć swoje oczy, instalacja wodno-kanalizacyjna oraz zbiornik spłukujący są ukryte w ścianie. Wbrew obiegowym opiniom miska podwieszana wcale nie zajmuje więcej miejsca niż kompakt. Nawet można znaleźć stelaże o grubości 8 cm!

W swojej pracy często słyszę to samo pytanie od klientów, co się dzieje w przypadku awarii? Czy trzeba kuć ścianę? Są to oczywiście bezpodstawne obawy. Wszystkie elementy, które mogą się popsuć lub zużyć znajdują się w środku zbiornika. Na szczęście mamy do nich dostęp poprzez otwór rewizyjny, który jest ukryty za przyciskiem spłukującym. Zdjęcie takiego przycisku zajmuje tylko chwilę.

Czy są jakieś minusy misek podwieszanych?

– Na pewno cena, niestety modele podwieszane są droższe od kompaktów. Do kosztów samej miski musimy również doliczyć koszty stelaża.

– Montaż takiego sedesu nie jest tak prosty, jak kompaktu. Nie wszyscy wielbiciele zrób to sam mogą podołać ;)

Co wybrać?

Jeśli budżet nam na to pozawala i nie planujemy łazienki w stylu retro, polecam miskę podwieszaną. W ramach inspiracji przygotowałam kilka moich ulubionych modeli:

Kompakt Kerasan Flo:

Prosty sedes Kerasan Flo

Prosta forma i brak zbędnych zakamarków do czyszczenia.

Kerasan Monoblocco Retro:

Kerasan MISKA WC MONOBLOCCO RETRO KOD 1012 1013

via

Klasyka w najlepszym wydaniu.

Coś z naszego podwórka, Koło Ego:

wc podwieszane koło ego

via

Idealny sedes dla osób mających fobię przed ostrymi krawędziami ;)

Koło Sign Art:

MISKA USTĘPOWA LEJOWA SIGN ART, WISZĄCA

via

Po prostu, prosty i ładny.


Karolina

Nazywam się Karolina Pogorzelska i zajmuję się projektowaniem wnętrz. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy napisz lub zadzwoń do mnie. Bardzo chętnie pomogę.

Komentarze

  1. Karola Mówi: Luty 2, 2018 at 2:29 pm

    Ja wybrałam podwieszany z Ideal Standard z AquaBlade i jestem bardzo zdowolona z decyzji.

  2. Czy gdy mieszkam na parterze i posiadam odpływ pionowy, jest szansa na przerobienie go w prosty sposób i zamontowanie toalety podwieszanej?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Szukasz projektanta wnętrz? Masz pytania?