Szybkie rady – 5 sposobów jak sprawić by pomieszczenie wydawało się na wyższe niż w rzeczywistości

Szybkie rady – 5 sposobów jak sprawić by pomieszczenie wydawało się na wyższe niż w rzeczywistości

Niskie wnętrza. To nie tylko odwieczny problem mieszańców bloków z wielkiej płyty. Jeśli Twój deweloper chciał oszczędzić kilka groszy i spowodował, że w swoim mieszkaniu czujesz się jak w domku Hobbita, koniecznie sprawdź moje sprawdzone sposoby jak optycznie podwyższyć niskie wnętrza.

1 Pomaluj ściany w pionowe pasy

Znany i sprawdzony patent. Jest to jedno z najtańszych rozwiązań. Wystarczą dwie puszki farby, aby optycznie podnieść niski sufit.

Pionowe pasy

via

paski w pokoju dziecięcym

via

pionowe paski na ścianie

via

Ale jest jedno ALE. Jeśli chcesz przemalować bardzo wąskie wnętrze, wówczas pionowe pasy jeszcze bardziej je zwężą:

pionowe pasy w toalecie

via

W takich sytuacja warto się zastanowić na czym bardziej nam zależy. Może warto poświęcić marzenia o wysokim suficie i raczej poszerzyć wnętrze poziomymi pasami? Zawsze można skorygować wnętrza i zatuszować ich wady, ale trzeba to robić z głową. Jeśli nie jesteś fanką pasów, możesz pominąć ten punkt.

projekt wnętrza łazienki

via

2 Wymień drzwi na wyższy model

Rzadko stosowane rozwiązanie, które daje niesamowity efekt. Na początku wnętrze z wyższymi drzwiami może wyglądać dziwnie, zwłaszcza jeśli wstawimy drzwi do samego sufitu. Jednak jeśli masz niskie mieszkanie, to warto się skusić na zamianę standardowych drzwi na wyższe.

Bardzo wysokie drzwi

via

Projekt apartamentu

via

Projekt apartamentu z przeszklonymi drzwiami

via

Minusem takiego rozwiązania są oczywiście koszty. Wszystkie niestandardowe rozwiązania więcej kosztują a za drzwi wyższe niż 2 metry  trzeba dopłacić. Oczywiście nie tylko musimy zapłacić za nowy model drzwi, ale również za powiększenie otworu drzwiowego. Raczej mało osób samodzielnie podejmuje się takich prac, więc trzeba też doliczyć koszty ekipy remontowej.

3 Powieś wyżej zasłony

Czyż nie jest to najprostsza rzecz pod słońcem? Jeśli nie wierzysz w magiczną moc zasłon powieszonych wyżej, to zerknij na to zdjęcie:

jak wieszać zasłony

via

Genialne w swojej prostocie. Ważne jest, aby zasłonki nie były za krótkie, bo cały wysyłek pójdzie na marne.

zasłonki pod samym sufitem

via

Jeśli nie lubisz widoku karnisza, po prostu kup zwykłą szynę, którą można przesłonić listwą przysufitową. Listwy sztukateryjne doskonale się sprawdzają jako maskownica.

karnisz maskowany

via

4 Wymień zwykłe lampy na plafoniery

Plafoniery przeważnie nie są tak ciekawe jak lampy wiszące na długim kablu, ale ponieważ zostały specjalnie zaprojektowane do niskich pomieszczeń, wizualnie nie obniżają wnętrza. Niestety nisko wiszące lampy sprawiają, że sufit wydaje się położony bliżej podłogi.

plafon foscarini w łazience

via

plafon sufitowy w niskim wnętrzu

via

5 Obniż meble

Podczas urządzania mieszkania wybierz niższe meble niż standardowe. Niskie meble zwiększają odległość pomiędzy sufitem a meblami, dzięki czemu pomieszczenie wydaje się wyższe. Mniejsze meble oszukują nasze oczy i sprawiają, że reszta pokoju wydaje się większa a tym samym wyższa niż w rzeczywistości. Najlepsze będą meble o wysokości jednej trzeciej ściany.

miodowa kanapa w welurze

szara kanapa

via

mały salonik

via

Mam nadzieje, że moje rady będą przydatne podczas walki z niskim sufitem. Jeżeli macie inne, sprawdzone sposoby na optyczne podwyższenie wnętrza, koniecznie dajcie znać w komentarzach.


Karolina

Nazywam się Karolina Pogorzelska i zajmuję się projektowaniem wnętrz. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy napisz lub zadzwoń do mnie. Bardzo chętnie pomogę.

Komentarze

  1. Swietne rady
    Czy moze pani doradzic podlogi ktore dawalyby wieksza przestrzen

    Dziekuje

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Szukasz projektanta wnętrz? Masz pytania?