Szybkie rady – Ile gniazdek umieścić w łazience?

Szybkie rady – Ile gniazdek umieścić w łazience?

Nie istnieje coś takiego jak określona liczba gniazdek w przeliczeniu na powierzchnię. Szkoda, bo jedno proste wyliczenie rozwiałoby wszystkie wątpliwości. Liczbę gniazdek należy dopasować do naszych potrzeb i urządzeń z jakich korzystamy w łazience. Prosta zasada mówi, że najlepiej znaleźć złoty środek pomiędzy kosztem instalacji elektrycznej a luksusem posiadania wielu gniazdek. Pamiętajmy, że z gniazdek będziemy korzystać latami, więc warto zadbać, aby były rozmieszczone wygodnie.

Po pierwsze projekt

Zanim zdecydujemy się na rozmieszczenie gniazdek w łazience, musimy widzieć w jakim miejscu będą się znajdować konkretne sprzęty i armatura. Umiejscowienie gniazdek nie może kolidować z układem wnętrza. Planowanie jest najlepszym sposobem na  wygodne wnętrze.

Ile gniazdek?

Aby bezproblemowo korzystać z łazienki należy zainstalować minimum trzy gniazdka. Przeważnie jednak potrzebujemy więcej. Jeżeli w łazience jest pralka jedno gniazdko instalujemy jako odrębny obwód do jej przyłączenia. Gniazdko pralki zajęte jest ciągle, więc nie liczmy na to, że podłączymy do niego suszarkę. Z jakich urządzeń korzystamy na co dzień w łazience? Przy lustrze warto mieć gniazdko na suszarkę, gniazdko do ładowania szczoteczki elektrycznej, do golarki i najlepiej jedno zapasowe. Przeważnie z tych urządzeń korzystamy zamiennie, więc 2-3 gniazdka przy lusterku w wystarczą.

pralka i suszarka

via

Gdzie je montować?

Gniazdka łazienkowe powinny się znaleźć nad szafkami, a więc na wysokości około 1,2 m. Należy pamiętać, aby znajdowały się minimum 60 cm od strefy mokrej, czyli umywalki, wanny lub prysznica.

gniazdko w łazience

via

Jakie gniazdka wybrać?

Łazienka jest pomieszczeniem narażonym na wilgoć, dlatego wszystkie montowane gniazdka powinny być uziemione. Są to gniazdka posiadające tak zwany bolec. Każde gniazdo powinno być możliwie hermetyczne i oczywiście bryzgoszczelne (IP44), tj. niewrażliwe na chlapnięcia wodą.

 

gniazdka w szafce

via


Karolina

Nazywam się Karolina Pogorzelska i zajmuję się projektowaniem wnętrz. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy napisz lub zadzwoń do mnie. Bardzo chętnie pomogę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Szukasz projektanta wnętrz? Masz pytania?