
Po czym poznać dobrego projektanta wnętrz?
Coraz więcej osób decydujących się na remont mieszkania postanawia skorzystać z pomocy architektów wnętrz. Wynika to częściowo z mody (bardzo zresztą rozsądnej), ale przede wszystkim ze względu na zwiększone zwracanie uwagi na połączenie wyglądu wnętrza z jego ergonomią. Wybór dobrego projektanta wnętrz nie powinien być jednak podejmowany pochopnie. Dobrze jest najpierw zapoznać się z tym, po czym można rozpoznać profesjonalnego projektanta.
Najlepszy projektant wnętrz Warszawa
Projektowanie wnętrz wbrew pozorom nie należy do łatwych zadań. Mylą się Ci, który myślą że głównym zadaniem projektanta jest dobór kolorów i szybkie 'wstawienie’ mebli. Dobry projektant wnętrz powinien wykazywać się odpowiednim zestawem cech, można wręcz sparafrazować Liama Neesona z Taken But what I do have are a very particular set of skills, skills I have acquired over a very long career, skills that make me a nightmare for people like you. Tylko należy zastąpić słowo nightmare czymś przyjemnym ;)
Łączenie umiejętności w projektowaniu wnętrz
Chodzi mi konkretnie o umiejętność połączenia w pracy cech umysłu ścisłego i humanistycznego. Codzienna praca projektanta wnętrz opiera się przede wszystkim na tworzeniu wielu rysunków układu wnętrz, analizowaniu dostępnych opcji i rozważaniu nad mądrym zagospodarowaniem oraz umeblowaniem. Uwierzcie mi, że w trakcie opracowywania rzutów technicznych jest wiele momentów w których łatwo o pomyłkę. Nie jest to praca dla roztargnionych wizjonerów. Odpowiednie opracowanie ergonomii pomieszczeń i wiedza techniczna są podstawą. Rolą architekta wnętrz jest nie tylko rozsądne i zgodne z zasadami ergonomii wyposażenie mieszkań, ale też dopasowanie aranżacji do możliwości metrażowych i finansowych konkretnego inwestora. Bo przecież po co klientowi projekt, którego nie zrealizuje, bo najzwyczajniej go nie stać. Dobry projektant wnętrz, tworząc oryginalny i niepowtarzalny koncept, musi pamiętać o potrzebach swoich klientów, funkcjonalności i estetyce wykończenia mieszkania, nad którym pracuje.
Skąd nacisk na słowo oryginalny? Teraz przechodzimy do części humanistycznej z którą utożsamiam kreatywność i nieszablonowe myślenie. Czy można się nauczyć kreatywności? Pewnie w jakimś stopniu tak. Jest pełno kursów o tej tematyce, więc zawsze można spróbować, ale nikt nie chce skierować się do profesjonalisty po to, aby mieć urządzone mieszkanie na wzór jednego z jego wcześniejszych projektów. Pół biedy jeśli projektant kopiuje samego siebie (nie mylić z własnym stylem), gorzej jeśli ściąga od konkurencji.
Istotne jest również, aby architekt wnętrz miał na uwadze prośby klienta. Kontakt z klientami wymaga nie tylko wiedzy, ale przede wszystkim licznych umiejętności miękkich, jak zdolności komunikacyjne czy inteligencja emocjonalna. Umiejętność dostosowania się do nowych sytuacji, zdolności językowe, komunikacyjne i interpersonalne to podstawa.
Te wszystkie obszary które wymieniłam przenikają się i uzupełniają.
Portfolio architekta wnętrz
Tak jak kwestie z poprzedniego paragrafu wychodzą w trakcie spotkania z projektantem lub dopiero podczas tworzenia projektu, tak portfolio możemy zobaczyć jeszcze przed podjęciem decyzji o współpracy. Dobry projektant ma na swojej stronie internetowej lub w mediach społecznościowych portfolio, do którego klient w każdym momencie może zajrzeć i ocenić jego prace. Ważne, by nie podejmować decyzji w ciemno. Warto wybrać profesjonalistę, którego projekty wnętrz są podobne do stylu w jakim chcemy urządzić swoje mieszkanie.
W swoim portfolio mam wnętrza w różnych konwencjach, nie boję się wyzwań i potrafię poruszać się po różnorodnych stylach, tworząc spójną całość. Mimo to, to co proponuję moim klientom zawsze będzie ograniczone przez to co mi się podoba, co uważam za stylowe i estetyczne. Innymi słowy każdy projektant będzie inaczej interpretował styl industrialny czy eklektyczny. I bardzo dobrze, bo nie jesteśmy klonami i zasługujemy na zindywidualizowane wnętrza.
Dobry kontakt z projektantem wnętrz
Większość moich klientów trafia do mnie z polecenia swoich bliskich. Jeżeli z jakimś klientem współpraca układała się dobrze, jest duża szansa, że jego znajomi będą mieli podobne odczucia. Powiedz mi z kim się zadajesz, a powiem ci kim jesteś. Prace nad projektem potrafią trwać nawet kilka miesięcy, dobrze więc współpracować z projektantem którego nie tylko polubimy, ale z którym mamy dobry kontakt i który nas rozumie. Tylko zaznaczam, musi być spełniony warunek z poprzedniego paragrafu. Zanim skorzystamy z polecenia, musimy sprawdzić, czy portfolio projektanta wnętrz trafia w nasz gust. Gdy współpraca dobrze się układa, architekt wnętrz trafnie stworzy propozycję dla klienta, biorąc przy tym pod uwagę ogólne wskazówki odnośnie tego, co klient koniecznie chciałby mieć w swoich pomieszczeniach, a czego wolałby uniknąć. Oczywiście nie każdy musi szczegółowo wiedzieć, jak ma wyglądać jego przyszły dom pod względem estetycznym, w końcu od tego są specjaliści.
Wybór odpowiedniego biura projektowego
Jeśli już zdecydujesz się na zlecenie zaprojektowania wnętrza nie szczędź swojego czasu na szczerą rozmowę z architektem wnętrz o swoich oczekiwaniach, upodobaniach, a nawet planach na przyszłość. Znajomość stylu życia klienta pozwoli projektantowi lepiej dostosować do niego aranżację wnętrz.
Życzę Wam owocnych poszukiwań i pięknego efektu końcowego. Powodzenia!
Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, może Cię zainteresować również jak wygląda współpraca z architektem wnętrz i pierwsze kroki przy współpracy z architektem wnętrz.
Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku i Instagramie.