Jaka jest minimalna szerokość garderoby? O czym trzeba pamiętać podczas projektowania wnętrz

Jaka jest minimalna szerokość garderoby? O czym trzeba pamiętać podczas projektowania wnętrz

Garderoba na wymiar jest świetną sprawą. Naprawdę warto ją rozważyć jako alternatywę dla szaf. W projektach wnętrz dużych apartamentów i domów bardzo często wydzielam oddzielne pomieszczenie do przechowywania ubrań. W mniejszych wnętrzach sprawa trochę bardziej się komplikuje. Moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak minimalna wielkość mieszkania w której można sobie pozwolić na garderobę (no chyba, że mówimy o 20-metrowej kawalerce). Bardziej jest to kwestia układu wnętrz i kształtu poszczególnych pomieszczeń, niż tylko samej ich wielkości. W swoich projektach wnętrz zawsze podchodzę do sprawy indywidualnie i najpierw bardzo dokładnie analizuję plany mieszkań czy domów. Niestety nie ma jednej recepty dobrej dla wszystkich wnętrz, choć bardzo bym chciała aby tak było. Jak to ułatwiłoby mi pracę! ;)

Jakie wymiary są optymalne? Jakie są architektoniczne standardy? O czym należy pamiętać aranżując taką przestrzeń?

Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi, albo wręcz odwrotnie. Dużo odpowiedzi, tylko niejednokrotnie sprzecznych. Jeśli szukaliście już informacji na temat wymiarów garderoby na wymiar, to pewnie spotkaliście się ze stwierdzeniem, że mniejsza garderoba niż ta o szerokości 1,5 metra nie ma racji bytu. Będzie zupełnie niefunkcjonalna i niewygodna w użytkowaniu. Dodam, że takie stwierdzenie we wszystkich artykułach które czytałam odnosi się do garderoby z zabudową umiejscowioną tylko z jednej strony przejścia, dokładnie jak tutaj:

wygodna garderoba

Rozsądnie zrealizowany projekt wnętrza z przestrzenią na swobodne przebranie się. Ideał. Ale czy jest to jedyna opcja?

Zerknijcie na to zdjęcie:

Zdecydowanie jest tu węziej i na pewno nie ma wymaganej szerokości 1,5 m. Gdyby właściciel tego mieszkania sugerował się informacjami z internetu, ta garderoba nigdy by nie powstała. A teraz jeszcze bardziej namieszam. Zerknijcie na to zdjęcie z Podręcznika projektowania autorstwa Neuferta (czyli biblii projektowania architektów wnętrz):

projekt garderoby

Jak się okazuje, na szerokości 1,50 m można zmieścić dwa ciągi zabudowy i spokojnie wystarczy przejście 65 cm.

Kto ma więc rację?

Przyznaję, że kiedy pierwszy raz się zetknęłam opisem garderoby wg. Neuferta, to miałam wrażenie, że to jakaś architektoniczna pomyłka. W końcu 65 cm przejścia to strasznie mało. I pewnie do tej pory bałabym się takiego rozwiązania, gdybym go nie przetestowała w swojej sypialni. Jedyna różnica pomiędzy moją garderobą a tą Neuferta jest taka, ze moja ma 2 metry głębokości a nie 1,1 m. I wiecie co? Jestem bardzo zadowolona, że zaryzykowałam i zdecydowałam się na takie rozwiązanie. Gdybym chciała całą tą powierzchnię do przechowywania jaką mam obecnie zmieścić w zwykłych szafach, skończyłabym z dwoma dwumetrowymi szafami pod sam sufit. Trzeba jednak pamiętać, że taka garderoba będzie służyć głównie jako miejsce przechowywania, przebieranie się w środku może być uciążliwe.

A gdy jest naprawdę wąsko…

Jakiś czas temu projektowałam mieszkanie w Warszawie na Mokotowie, w którym jedno z pomieszczeń było wydzielone z klatki schodowej (fantazja poprzednich właścicieli nieruchomości). Wąziutka przestrzeń o szerokości 90 cm. Żeby łatwiej to sobie zobrazować, dodam że standardowy materac dla jednej osoby ma właśnie 90 cm. Niestety nie można było przestawiać ścian, więc wszelkie ingerencje w kształt tego wnętrza odpadały i trzeba było dopasować projekt do stanu zastanego. Zdecydowaliśmy przekształcić to pomieszczenie w schowek-garderobę.

garderoba

Właściciele bardzo sobie chwalą taką graciarnię. Oczywiście nie jest to jedyne miejsce do przechowywania w tym mieszkaniu, które jest całkiem spore, bo ma ponad 90 m2. Oprócz szafy przedpokoju, sporo miejsca do przechowywania jest również w sypialni:

apartament na mokotowie

Jakie wnioski można wyciągnąć z tych przykładów aranżacji wnętrz?

Czasami informacje dostępne w internecie mijają się z prawdą. Sama jestem zwolenniczką delegowania zadań specjalistom w danej dziedzinie, więc jeśli na czymś się nie znam, wolę to skonsultować z profesjonalistą. W przypadku prac wykończeniowych współpraca z architektem wnętrz pozwoli uniknąć nieergonomicznych rozwiązań, które potem bardzo ciężko zmienić. Naprawa niefunkcjonalnego układu pomieszczeń może się wiązać z dodatkowym remontem. Projektowanie wnętrz jest trochę jak układanie kostek domina, klocek do klocka tworzy całość, każdy element jest równie istotny.

Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku Instagramie.


Karolina

Nazywam się Karolina Pogorzelska i zajmuję się projektowaniem wnętrz. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy napisz lub zadzwoń do mnie. Bardzo chętnie pomogę.

Komentarze

 1. Pani Karolino, szkoda, że dopiero teraz natknęłam się na Pani wpis, może wtedy nie dałabym się tak łatwo namówić na likwidację mojej małej garderoby, wmówiono mi, że jest niewymiarowa i lepsza będzie szafa w sypialni. A jakie wymiary ma Pani garderoba? Może w przyszłość przy okazji remontu jednak zdecyduję się na nią…

  • A jak się sprawdza szafa w porównaniu z garderobą? Wszystko zawsze zależy od proporcji pomieszczenia. Moja garderoba jest malutka, bo ma tylko 1,5 metra na 2 metry, ale gdybym chciała zamiast niej zrobić szafę, to straciłabym połowę powierzchni do przechowywania.

   • Katarzyna Mówi: 7 listopada, 2020 at 2:24 pm

    Chciałabym przebudować sypialnie mamy szfe ktra ma glb. 60cm i na całą ścianę 360 i używamy zaledwie kazy po 100 cm tej szafy środek zajmuje pościel chciałabym przebudować sypialnie i zrobić garderobę każe z nas miało by szerokości po 180 ale glb. To niestety 110cm bo mamy okno i głębiej nie dało by się zrobić czy w ogóle możliwe jest zrobić taką garderobę czy to będzie wygodne i będzie miało sens??? Proszę o pomoc czy może w ogóle zrobić???

   • Witam!
    Jesteśmy na końcowym etapie urządzania nowego domu , mam wydzielone miejsce na garderobe ,dodam że dzieci mają szafy też w swoich pokojach .
    Garderoba ma 7,7 m² czy to nie za małe pomieszczenie na garderobe ?

 2. Pani Karolino, będąc właśnie w trakcie remontu mieszkania stoję przed dylematem: czy z wąskiego korytarza – 0,94×2,80 m, po przesunięciu drzwi do jednego z pokoi – wydzielić przestrzeń na schowek-garderobę. Czy myśli Pani, że taka długa, wąska przestrzeń będzie funkcjonalna? Widzę, że podała Pani przykład podobnego pomieszczenia (co mnie trochę uspokoiło), ale ja myślałam bardziej o zaaranżowaniu tam garderoby (z drążkami na kurtki/marynarki) niż graciarni. Czy bezpieczniej zrezygnować z drążków na poczet płytkich półek?

  • Rzeczywiście pomieszczenie jest bardzo wąskie :) Przy takich wymiarach wnętrza najlepsza będzie zabudowa w L. Na końcu pomieszczenia (na krótszej ścianie) można zrobić standardowe drążki na kurtki, natomiast wzdłuż dłuższej ściany można pomyśleć o płytszych półkach. Takie 35 centymetrowe spokojnie pomieszczą poskładane rzeczy (np. koszulki). Wyżej można umieścić przezroczyste pojemniki na rzeczy o większych gabarytach i takie rzadziej używane. Sama na takich płytkich półkach trzymam nawet jeansy, ale ja lubię składać ubrania równiutko w kosteczkę ;)

 3. Pani Karolino,
  Czy wnęka 1,20m głęboka na 3 m szeroka będzie nadawała się na garderobę. Nie chcę szafy, mąż twierdzi że trochę za mało.

  • Przy takich proporcjach można zrobić garderobę w kształcie U. Otwieramy drzwiczki, przed sobą i po bokach mamy zabudowę meblową o głębokości 60 cm. Drzwi można zrobić harmonijkowe podzielone na pół, otwierane w prawo i lewo :) Na pewno będzie więcej miejsca niż w szafie + zyskujemy przestrzeń do przebierania.

 4. Pani Karolino a co Pani radzi jeśli garderoba byłaby 1.2 szerokość i 2.5 glebokosc? jakie ulozenie?

 5. Czy w nowym domu wystarczy garderoba o powierzchni 5 m2? Jak ją zagospodarowac?

  • Pytanie jest bardzo ogólne :) Ilu jest domowników, ile osób będzie korzystać z tej konkretnej garderoby? Czy w domu będzie więcej szaf? Dopiero wówczas można zacząć porządnie rozplanowywać zagospodarowanie wnętrza garderoby.

 6. Pani Karolino, a co Pani myśli o garderobie 1,5 x 1,5 m? Mam długi pokój i chce wyodrębnić garderobę. L będzie dobrym rozwiązaniem? Mąż upiera się przy szafie ale ja chce wszystko mieć pochowane wiec uważam ze lepiej sprawdzi się garderoba…

 7. Czy Pani garderoba ma swą ciągi czy tez jest w literę U? Pozdrawiam

 8. Angelika Mówi: 25 marca, 2020 at 11:46 am

  Dzień dobry Pani Karolino.
  Zaczynamy budowę i w projekcie nasza garderoba ma 1.98 szerokości i 4.18 długości. Czy są to sensowne wymiary pod garderobę, jak by ją Pani wyposażyla? Zastanawia mnie głównie ta szerokość l, czy to nie za mało? Chciałam po dwóch stronach zrobić ciągu jakis półek, wieszaki…
  Pozdrawiam serdecznie

  • Dzień dobry,

   Jest to sporo pomieszczenie i spokojnie można je przeznaczyć pod garderobę. Szerokość również jest wystarczająca.

   Odnośnie wyposażenia, to najlepszą odpowiedzią będzie 'to zależy’ :) Proszę się zastanowić jakiego typu ubrania Pani posiada. W swojej pracy inaczej projektuję szafy, gdzie np. pan dom nosi do pracy garnitury, wówczas planuję dodatkowe drążki na koszule i marynarki. Gdy pani domu kolekcjonuje buty i torebki, wtedy niezbędne są specjalne półki, itd.

   Jak już dobrze przemyśli Pani zawartość swojej szafy, wówczas zaplanowanie wyposażenia garderoby nie będzie problemem.

   Powodzenia!

 9. Dzień dobry!
  Przyszłam do pani z zapytaniem czy zabudowanie części pokoju do malej garderobym ma sens? Miałaby wymiary 1.97m×1m

 10. Mam szansę wydzielić garderobę z pokoju. Miałaby wymiary: 1,15 m szerokości i 3,6 m długości. W grę wchodzą tylko drzwi przesuwne wewnątrz garderoby o szer. 0,7 m, które też zabiorą troszkę z szerokości. Myślałam o zabudowie U wewnątrz (na krótszych ścianach drążki, na dłuższej półki). Zastanawiam się czy nie będzie za mało wolnego miejsca na przejście przy tej długości garderoby.Proszę o radę.

  • Dodam jeszcze, że drzwi oczywiście byłyby na dłuższej ścianie w odległości około 70 cm od ściany bocznej, tak aby po ich jednej stronie było miejsce na zamontowanie drążków.

   • Przy takich wymiarach półki na dłuższej ścianie musiałby być płytsze, ok. 35 cm. Natomiast proszę się upewnić, czy te 35 cm to nie za mało przy Pani sposobie składania ubrań. Sama składam ubrania w dość małą kostkę, więc u mnie taki wymiar się sprawdza, ale jest to kwestia indywidualna :)

 11. Dzień dobry, mamy możliwość wygospodarować miejsce w korytarzu na schowek/garderbę o wymiarach 1,20 x 1,20 m, dostęp do tego pomieszczenia byłby możliwy z sypialni – czy widzi Pani sens wydzielania takiej przestrzeni? Dodam ,że w sypialni , która będzie słuzyć również jako miejsce pracy, nie udałoby się zmieścić większej szafy niż 120 cm szer.

  • Przy takich wymiarach zamiana szafy na garderobę nie zwiększy nam powierzchni do przechowywania, bo musimy pamiętać o swobodnym przejściu. Teoretycznie można zrobić układ zabudowy w 'L’, ale wówczas tworzymy niewygodną przestrzeń w rogu co dodatkowo uniemożliwia nam wstawienie szuflad.

 12. Dzień dobry,
  Obecnie mamy w sypialni system szaf pax, jednak nie do końca jestem z niego zadowolony. Półki o głębokości 60 cm nie są aż tak praktyczne jak przypuszczałem. Zastanawiamy się nad wyodrębnieniem garderoby/schowka.

  Czy przy wymiarach 140cm +/-10cm(s) x 170cm(d) x 280cm(w) faktycznie jest szansa (i sens) na stworzenie lepszej przestrzeni w miejsce obecnej?

  Co sądzi Pani o pomyśle wykorzystania w takiej garderobie (miast komody) systemu kallax?

  Czy orientuje się Pani (oczywiście szacunkowo) jakie rzędu są koszty samej zabudowy przy założeniu, że płyty karton-gipsowej było by około 10m2.

  Z góry dziękuje za pomoc :)

  • Dzień dobry,

   Jeżeli zabudowa będzie ustawiona wzdłuż ściany o długości 140 cm to ma to sens. Wówczas zostanie miejsce na przejście.
   Osobiście preferuję tradycyjne szuflady zamiast systemu Kallax, ale możliwe że to kwestia przyzwyczajenia.
   W sprawie wyceny najlepiej zgłosić się do wykonawcy, który dokładnie oszacuje koszty materiałów i prac.

   Pozdrawiam

 13. Monika Mówi: 29 maja, 2020 at 9:39 pm

  Dzień dobry, chciałam wydzielić garderobę z pokoju może mieć ona max 1,65m x 2,10m nie wiem czy jest sens czy nie będzie ona mała. a potrzebuje dużo miejsca do przechowywania na korzyść moze byc wysokość pokoju ok 3,2 m. Mogłaby Pani coś doradzić ?

  • Dzień dobry,

   Najprościej będzie porównać powierzchnię do przechowywania w garderobie do ilości miejsca jaką ma Pani teraz w szafie. Jeżeli zyskujemy dodatkową przestrzeń, to oczywiście warto rozważyć zamianę szafy na garderobę.

 14. Dzień dobry,
  Czy warto wydzielić w pokoju nastolatki garderobę o wymiarach 1,8 na 1,5? Garderoba byłaby dla jednej osoby i tylko na ubrania.

  • Dzień dobry,
   Jeżeli nie wpłynie to negatywnie na ustawność pokoju to tak. Ważne, aby po wydzieleniu garderoby było miejsce na swobodne korzystanie z łóżka i biurka :)

 15. Dzien dobry!

  Jakie ustawienie byloby najsensowniejsze przy garderobie przechodniej o szerokosci 3.1 (drzwi an obu 3.1 scianach niekoniecznie symetrycznie) I glebokosci 1,5 metrow? Myslalam I dwoch L z czego jedno L to szafy, drugie polki/ szuflady. Z gory dziekuje za sugestie :)

 16. Angelika Mówi: 23 lipca, 2020 at 11:09 am

  Witam mam pytanie chciałabym mieć w sypialni garderobę ale wymiary 120 cm szerokości na 435 cm długa. Boję się że postawię najcięższą ściankę i półki i nie będzie przejścia. Mąż woli zrobić szafę a ja wole garderobę. Dużo wieszaków na dole półki i ze 4 szuflady. Proszę o radę :)

  • Rzeczywiście przy tak wąskiej powierzchni szafa sprawdzi się lepiej. Teoretycznie można zrobić garderobę z zabudową tylko po jednej stronie, pytanie tylko czy ma to sens, czy są jakieś plusy takiego rozwiązania w przypadku Pani domu?

 17. Czy miejsce n garderoba 1,40*5,00 jest wystarczające

 18. Dzień dobry,
  Szukajac pomocy i odpowiedzi na nurtujace mnie pytanie znow natknęłam sie na Pani artykuł, a to nie moze byc przypadek 😉 otóż mam możliwość wydzielenia garderoby z sypialni 510×330. Okno znakduje sie na scianie szerszej, drzwi po przeciwnej stronie. Zatem mam możliwość wydzielenia garderoby na scianie 330. Pytanie – jakiej glebokosci?? Zebym mogla sie cieszyc funkcjonalna garderoba i zebym w sypialni zmiescila łóżko😉

 19. Witam
  Jestesmy na etapie projektowania domu czy wymiar garderoby 2,80 x 1,88 dla 2 osób będzie ok. Jak najlepiej ja rozplanowac myślimy o zabudowie po jednej stronie wieszkaow ( 60 cm ) po drugiej 40 cm pułki. Na końcu lustro

 20. Dzień dobry,
  Może Pani mi pomoże. Chciałabym wyodrębnić z pokoju o wymiarach 409cm x 370cm małą garderobę czy według Pani istnieje taka szansa i jak można to zrobić?

 21. A jaka jest szerokosc tej na pierwszym zdjeciu?

 22. Dzień dobry,
  czy garderoba o wielkości 1,45 x 2,2 m będzie pojemniejsza niż szafa 2.2 x 60 cm (przy opcji z szafą będzie dłuzszy pokój)? Wymiary oryginalne pokoju (sypialni) 2,2 x 5,40.
  W garderobie mogą być dwa ciągi po 60 cm i 35cm (przejście 50 cm) lub 2x 35 cm (przejście 75 cm). Na węższej ścianie 1,45 cm mogłyby być również 60 cm półki.

 23. Dzień dobry,
  mam przestrzeń w sypialni 220×245 i chciałabym zagospodarować ją dla mnie i męża. Czy lepiej po dwóch równoległych stronach zrobić szafy przesuwne po 65cm,czy po obu stronach typowe półki,drążki jak na garderobę przystało?

 24. Dzien Dobry Pani Karolino,
  Chciałabym zrobić garderobę. Jedyna możliwość to 1.5 głębokości i 2.45 szerokości. Czy dali by radę i jeżeli tak to w jakiej konfiguracji? Czy kształt u byłby ok?

  Pozdrawiam serdecznie i dziękuje z góry za pomoc,
  Pozdrawiam,
  Paulina

 25. Dzień dobry, czy garderoba o szerokości 140 cm na 1 m głębokości ma jakikolwiek sens? Pozdrawiam :)

 26. Od początku broniłam garderoby jak lwica :) Skróciliśmy korytarz o ponad 2m i tym sposobem będzie garderoba 2,2m x 1,3m. Nie lubię wielkich szaf, i cieszę się, że chociaż taką przestrzeń udało się wygospodarować, osobna. Zamówimy na wymiar, wstawimy drzwi z lustrem i będzie jakby luksusowo ;) Zawsze trzeba słuchać swoich potrzeb, bo wiele pomysłów da się zrealizować.

 27. Pani Karolino,

  Czy może Pani pokazać zdjęcie takiego rozwiązania (szerokość garberoby 1,5m2, długość ok 2-2,5) i podwójny ciąg?

  Pozdrawiam,
  Kasia

 28. Dominika Gontarek Mówi: 20 lutego, 2023 at 11:54 pm

  Witam,czy w pomieszczeniu po wc szer 90cm,dł 180cm ,wys.278cm możliwe jest zrobienie garderoby?
  Miejsce to służyłoby jedynie do przechowywania,myślałam o drążkach na przeciwko i płytkich półkach na jednej ze stron. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.