Jaka jest minimalna szerokość garderoby? Opis konkretnego przypadku.

Jaka jest minimalna szerokość garderoby? Opis konkretnego przypadku.

Garderoba na wymiar jest świetną sprawą. Naprawdę warto ją rozważyć jako alternatywę dla szaf. W dużych mieszkaniach i apartamentach, w których możemy pozwolić sobie na wydzielenie oddzielnego pomieszczenia do przechowywania ubrań, jest to najlepszy wybór. W mniejszych sprawa trochę bardziej się komplikuje. Moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak minimalna wielkość mieszkania w której można sobie pozwolić na garderobę (no chyba, że mówimy o 20-metrowej kawalerce). Bardziej jest to kwestia układu wnętrz i kształtu poszczególnych pomieszczeń niż tylko samej ich wielkości. W swoich projektach zawsze podchodzę do sprawy indywidualnie i najpierw bardzo dokładnie analizuję plany mieszkania. Niestety nie ma jednej recepty dobrej dla wszystkich wnętrz, choć bardzo bym chciała aby tak było. Jak to ułatwiłoby mi pracę! ;)

Jakie wymiary są optymalne? Jakie są standardy? O czym należy pamiętać?

Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi, albo wręcz odwrotnie. Dużo odpowiedzi, tylko niejednokrotnie sprzecznych. Jeśli szukaliście już informacji na temat wymiarów garderoby na wymiar, to pewnie spotkaliście się ze stwierdzeniem, że mniejsza garderoba niż ta o szerokości 1,5 metra nie ma racji bytu. Będzie zupełnie niefunkcjonalna i niewygodna w użytkowaniu. Dodam, że takie stwierdzenie we wszystkich artykułach które czytałam odnosi się do garderoby z zabudową umiejscowioną tylko z jednej strony przejścia, dokładnie jak tutaj:

wygodna garderoba

via

Bardzo wygodna garderoba z przestrzenią na swobodne przebranie się. Ideał. Ale czy jest to jedyna opcja?

Zerknijcie na to zdjęcie:

via

Zdecydowanie jest tu węziej i na pewno nie ma wymaganej szerokości 1,5 m! Gdyby właściciel tej garderoby sugerował się informacjami z internetu, ta garderoba nigdy by nie powstała. A teraz jeszcze bardziej namieszam. Zerknijcie na to zdjęcie z Podręcznika projektowania autorstwa Neuferta:

projekt garderoby

Jak się okazuje, na szerokości 1,50 m można zmieścić dwa ciągi zabudowy i spokojnie wystarczy przejście 65 cm.

Kto ma więc rację?

Przyznaję, że kiedy pierwszy raz się zetknęłam z tym opisem garderoby Neuferta, to miałam wrażenie, że to jakaś pomyłka. W końcu 65 cm to strasznie mało. I pewnie do tej pory bałabym się takiego rozwiązania, gdybym go nie przetestowała w swojej sypialni. Jedyna różnica pomiędzy moją garderobą a tą Neuferta jest taka, ze moja ma 2 metry głębokości a nie 1,1 m. I wiecie co? Jestem bardzo zadowolona, że zaryzykowałam i zdecydowałam się na takie rozwiązanie. Gdybym chciała całą tą powierzchnię do przechowywania jaką mam obecnie zmieścić w zwykłych szafach, skończyłabym z dwoma dwumetrowymi szafami pod sam sufit.

A gdy jest naprawdę wąsko…

Jakiś czas temu projektowałam mieszkanie na Mokotowie w którym jedno z pomieszczeń było wydzielone z klatki schodowej. Wąziutka przestrzeń o szerokości 90 cm. Żeby łatwiej to sobie zobrazować, dodam że standardowy materac dla jednej osoby ma właśnie 90 cm. Niestety nie można było ruszyć ściany, która je oddzielała od reszty mieszkania, więc wszelkie ingerencje w kształt tego pokoiku odpadały. Oczywiście zdecydowaliśmy się zrobić z niego schowek-garderobę.

garderoba

Właściciele bardzo sobie chwalą taką „graciarnię”. Oczywiście nie jest to jedyne miejsce do przechowywania w tym mieszkaniu, które jest całkiem spore, bo ma ponad 90 m2. Oprócz szafy na kurtki i buty w przedpokoju, sporo miejsca na ubrania jest również w sypialni:

apartament na mokotowie

Wnioski?

Czasami internet kłamie i jeśli nie jesteśmy do czegoś przekonani, zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty.

 


Karolina

Nazywam się Karolina Pogorzelska i zajmuję się projektowaniem wnętrz. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy napisz lub zadzwoń do mnie. Bardzo chętnie pomogę.

Komentarze

  1. Pani Karolino, szkoda, że dopiero teraz natknęłam się na Pani wpis, może wtedy nie dałabym się tak łatwo namówić na likwidację mojej małej garderoby, wmówiono mi, że jest niewymiarowa i lepsza będzie szafa w sypialni. A jakie wymiary ma Pani garderoba? Może w przyszłość przy okazji remontu jednak zdecyduję się na nią…

    • A jak się sprawdza szafa w porównaniu z garderobą? Wszystko zawsze zależy od proporcji pomieszczenia. Moja garderoba jest malutka, bo ma tylko 1,5 metra na 2 metry, ale gdybym chciała zamiast niej zrobić szafę, to straciłabym połowę powierzchni do przechowywania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Messenger