Case study – Projekt wnętrz mieszkania wakacyjnego

Case study – Projekt wnętrz mieszkania wakacyjnego

Przeważnie, gdy myślimy o apartamencie wakacyjnym to mamy przed oczami jedną z nadmorskich miejscowości lub przytulne gniazdko gdzieś w górach. W przypadku tego mieszkania, jest zupełnie odwrotnie. 20 piętrowy blok na skraju Żoliborza z widokiem na coraz okazalszą panoramę nowoczesnej Warszawy. Najlepsze miejsce do prowadzenia wielkomiejskiego życia. To okolica lubiana przez warszawiaków  – jest bezpiecznie, zielono i można tu znaleźć sporo miejsc sprzyjających rekreacji.

Wakacyjne mieszkanie

To właśnie widok z okien zachwycił właścicieli, którzy na stałe mieszkając w San Francisco marzyli o stworzeniu w Warszawie swojego miejsca, w którym mogliby się zatrzymywać w trakcie wizyt w Polsce.

Remont na odległość to wyzwanie, dlatego inwestorzy poprosili Maszroom o pomoc w realizacji swoich marzeń. Otrzymałam ogromny pakiet zaufania. Właściciele, choć świadomi jakiego typu estetyką chcieliby się otaczać, podchodzili do projektowania i przedstawianych pomysłów w bardzo otwarty sposób.

Koncepcja projektowa

Najważniejszymi założeniami projektu wnętrz było otworzenie poszatkowanej na małe pomieszczenia przestrzeni oraz podkreślenie naturalnego światła.

Początkowo pięćdziesięciometrowe mieszkanie składało się z przedpokoju, pokoju dziennego z szafą wnękową, malutkiej sypialni, oddzielnej kuchni, łazienki oraz sporego balkonu. Bez ingerencji w układ ścian trudno byłoby osiągnąć założone cele.

Od razu pragnę wszystkich przestrzec. Jeżeli planujecie jakiekolwiek zmiany w układzie ścian w mieszkaniach z wielkiej płyty, należy poradzić się konstruktora. Jest to najlepsze, a właściwie konieczne rozwiązanie.Nawet jeżeli ściany wewnętrzne są cienkie, wcale nie musi to oznaczać że możemy je wyburzyć. W wielkiej płycie kryje wiele niespodzianek i lepiej mieć pewność, że nasz remont nie spowoduje szkód w budynku.

projekt salonu z aneksem

Przygotowując projekt zależało mi, by za wszelką cenę wyeksponować ścianę z rzędem okien prowadzących na balkon. Widok z okien jest niesamowity i chciałam jeszcze bardziej to podkreślić, co udało mi się osiągnąć przestawiając ściany.

projekt sypialni w Warszawie

Łazienka to jedyna przestrzeń ze ściśle zaznaczonymi granicami. Wejście do niej zostało ukryte za ścianą z kolorowym lustrem. Projekt wnętrz nie zakładał zmian w lokalizacji łazienki w stosunku do pierwotnego rozkładu pomieszczeń.

Mieszkanie ze sztuką w tle

Przed przystąpieniem do tworzenia projektu wnętrz dostałam od inwestorów zdjęcia obrazów, które planowali powiesić w mieszkaniu. Była to świetna inspiracja i niejako punkt wyjścia w przygotowywaniu całej koncepcji. Klienci interesujący się sztuką to najlepszy prezent dla architekta wnętrz.

Gdy oglądamy gotowy projekt, pierwsze wrażenie to surowy design, drugie to ciepło akcentów kolorystycznych występujących w każdym zakątku mieszkania. Pomieszczenia wypełnia delikatna, złamana biel a liczne tekstylia nadają wnętrzu ciepłego charakteru. Jest to neutralna baza do wprowadzenia kolejnych elementów aranżacji. Duża ilość naturalnego drewna i wyszukane elementy umeblowania dobrze podkreślają charakter mieszkania, które służy jako wakacyjna odskocznia.

miejsce do pracy zdalnej

Część dzienna to kompozycja elementów nowoczesnych i prostych. Zabudowa kuchenna łączy w sobie proste, minimalistyczne formy frontów szafek z tymi wiszącymi o wyraźnym kolorze i  zaoblonych kształtach. Te drugie nawiązują do czerwonej przesłony w przedpokoju, która ukrywa miejsce do pracy zdalnej.Projekt miejsca do pracy

Okrągły stół w centralnej części z możliwością jego rozłożenia, wizualnie przedziela dwie przestrzenie, nie stanowiąc jednak mocnej bariery.

Łóżka są ukryte za zasłonami, dzięki czemu możemy zarządzać przestrzenią i w razie potrzeby otworzyć je na strefę dzienną.

Wnętrze tego mieszkania niewątpliwie wyróżnia oryginalne oświetlenie. Większość lamp ma proste geometryczne kształty, które powtórzone są w kompozycji zdobiącej na ścianę. Jest to ciekawa przeciwwaga dla obłej, sprawiające wrażenie wręcz puchatej kanapy. 

Zaproponowana estetyka kontynuowana jest również w przestrzeni łazienki. Tutaj ściana przyozdobiona została wyjątkową tapetą z widokiem gór. Mocna linia gór została poniekąd powtórzona we wzorze na płytkach.

Ciekawym akcentem jest też lustro, złożone z dwóch materiałów. Tafli zwykłego lustra oraz dwóch elementów w kolorze. Dodatkowo jego kształt nawiązuje do dekoracji ściany w salonie. W tym mieszkaniu nie ma rzeczy przypadkowych.

Efekt końcowy

Ta niezwykła przestrzeń doskonale odpowiada potrzebom użytkowników, którzy w warszawskim mieszkaniu szukają relaksu. Cała aranżacja wydaje się przestronna, a to za sprawą odpowiedniego rozplanowania przestrzeni oraz prostych form, które wprowadzone zostały do wnętrz. Powstało wnętrze spójne i wyraziste, które flirtuje z aktualnymi trendami.

Obejrzyj zdjęcia realizacji projektu wnętrz i wszystkich zmian jakie zostały wprowadzone do pierwotnej koncepcji. Nadzór i realizacja pod klucz zapewniły spokój ducha inwestorom oraz umożliwiły przyjazd do Warszawy „na gotowe”.

 


Karolina

Nazywam się Karolina Pogorzelska i zajmuję się projektowaniem wnętrz. Jeśli potrzebujesz profesjonalnej pomocy napisz lub zadzwoń do mnie. Bardzo chętnie pomogę.

Komentarze

  1. Piękne wnętrza i ciekawy artykuł;)

  2. Swietna tapeta. Czy mozna wiedziec jaka to firma?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.