„Wiem, że świat nie spodziewa się po mnie zbyt wiele. Mój stary też wiele dokonał. Jest królem sedesów.”

Laska – Chłopaki nie płaczą

Pierwszy etap projektu łazienki

Decydując się na remont łazienki dobrze zastanowić się nad swoimi potrzebami. Niestety raz podjęte, błędne decyzje mogą nam długo ciążyć. Zmiana miski ustępowej, to nie tylko wymiana tego jednego sprzętu (który często sam w sobie może być kosztowny), ale również konieczność zatrudnienia ekipy remontowej oraz wymiany płytek w okolicy miski. Zwłaszcza mieszkańcy bloków często nie magazynują zapasowych płytek na wszelki wypadek.

Rodzaje misek

Obecnie najbardziej popularne są miski podwieszane, jednak tradycyjny kompakt ciągle nie daje za wygraną.

tradycyjny sedes kompaktowy

wc podwieszane na stelażu

via

Inną opcją jest miska stojąca z zabudowanym zbiornikiem:

sedes zabudowany oparty o podłogę

Kompakt

Czyli klasyczna miska z ceramicznym zbiornikiem montowanym na muszli. Ciągle ma wierną rzeszę fanów i nie zawsze wynika to z faktu, że jest to tańsze rozwiązanie. Producenci zadbali o szeroki wybór produktów, spośród których dużą część zajmują np. modele stylizowane:

różowa toaleta

via

Jeśli komuś się marzy łazienka w stylu retro, to kompakt jest swego rodzaju must have Na co należy zwrócić uwagę kupując sedes kompaktowy? Po pierwsze na sposób montażu: pionowy lub poziomy. Jeśli podejście jest umiejscowione w ścianie, należy wybrać miskę z odpływem poziomym, jeśli w podłodze, wówczas wybieramy kompakt z odpływem pionowym. Dużą zaletą kompaktów jest łatwość montażu. Nie ma też potrzeby budowania specjalnej zabudowy.

Jakie są wady kompaktu?

– Względy estetyczne. Niestety spłuczka (a czasami nawet instalacja kanalizacyjna) są na wierzchu.

– Czas potrzebny na umycie sedesu kompaktowego jest dużo dłuższy niż w przypadku miski podwieszanej, gdzie cały zbiornik jest ukryty.

Miska wisząca:

Skąd się wzięła taka popularność tego rozwiązania? Ze względów praktycznych. Bardzo łatwo jest utrzymać ją w czystości. Miskę zawiesza się na specjalnym stelażu podtynkowym, który następnie jest obudowywany płytami karton-gips, bądź obmurowywany. Esteci mogą cieszyć swoje oczy, instalacja wodno-kanalizacyjna oraz zbiornik spłukujący są ukryte w ścianie. Wbrew obiegowym opiniom miska podwieszana wcale nie musi zajmować więcej miejsca niż kompakt. Nawet można znaleźć stelaże o grubości 8 cm.

W swojej pracy często słyszę to samo pytanie od klientów, co się dzieje w przypadku awarii? Czy trzeba kuć ścianę? Wszystkie elementy, które mogą się popsuć lub zużyć znajdują się w środku zbiornika. Na szczęście mamy do nich dostęp poprzez otwór rewizyjny, który jest ukryty za przyciskiem spłukującym. Zdjęcie takiego przycisku zajmuje tylko chwilę. Natomiast w swoich projektach wnętrz Warszawa, zawsze projektuję dodatkową rewizję, np. w dnie szafki montowanej nad stelażem.

Czy są jakieś minusy misek podwieszanych?

– Modele podwieszane przeważnie są droższe od kompaktów. Do kosztów samej miski musimy również doliczyć koszty stelaża. Wyjątkiem są drogie kompakty w stylu retro, które idealnie pasują np. do wnętrz w kamienicach.

– Montaż nie jest tak prosty, jak kompaktu.

Co wybrać?

Wszystko zależy od naszych indywidualnych preferencji oraz stylu w jakim mają być urządzone wnętrza. Jeśli wolicie system podwieszany, ale z jakiegoś powodu nie możecie z niego skorzystać, polecam minimalistyczne kompakty bez zbędnych zakamarków utrudniających sprzątanie. Jak Kerasan Flo.

Prosty sedes Kerasan Flo

Dla miłośników klasyki i elegancji wybrałam Kerasan Monoblocco Retro:

Kerasan MISKA WC MONOBLOCCO RETRO KOD 1012 1013

via

Propozycje z naszego podwórka, Koło Ego:

wc podwieszane koło ego

Sign Art:

MISKA USTĘPOWA LEJOWA SIGN ART, WISZĄCA

via

Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku Instagramie.