Ciekawe rozwiązania w projektach kuchni
Znam wiele osób, które przeprowadzając remont kuchni, skupiały się wyłącznie na wyglądzie zewnętrznym. Przez wiele godzin wybierały odpowiedni kolor frontów i poświęciły kilka weekendów na wypady do sklepów z płytkami, aby mieć pewność, że dokonają najlepszego wyboru. Oczywiście nie ma w tym nic złego, tylko że w międzyczasie zupełnie zapomniały o funkcjonalności kuchni. Nie oszukujmy się, kuchnia (nawet ta najpiękniej urządzona), która jest niefunkcjonalna, po pewnym czasie staje się irytująca. Producenci mebli oferują mnóstwo prostych rozwiązań, które mają za zadanie ułatwić nam życie. Warto z nich skorzystać.
Zdaję sobie sprawę, że urządzenie wygodnej kuchni nie jest łatwe i wymaga sporego doświadczenia. Po wielu latach pracy jako projektant wnętrz, ciągle uczę się nowych rzeczy i regularnie sprawdzam nowości na rynku. Przygotowałam zestaw wskazówek, które mam nadzieję, że choć trochę pomogą Wam w podejmowaniu kuchennych decyzji.
Projekt zabudowy kuchennej
Remontując kuchnię prędzej czy później staniemy przed wyborem szafek kuchennych. Czym najlepiej się kierować przy ich wyborze? Przede wszystkim musimy pomyśleć co chcemy w nich przechowywać. Podstawowa zasada mówi, że szafki stojące służą do przechowywania przedmiotów większych i cięższych, natomiast wiszące do mniejszych i lżejszych. Produkty z których często korzystamy dobrze mieć pod ręką, czyli w łatwo dostępnych szufladach pod blatem.
Podstawy projektu kuchni
Na pewno warto zrezygnować z typowych, otwieranych szafek i zastąpić je koszami lub szufladami. Ułatwi nam to znalezienie nawet głęboko ukrytych produktów. Szuflady dają dużo łatwiejszy dostęp do swojej zawartości. Nie musimy klękać, jak czasami się zdarza w przypadku otwieranych szafek i sięgać po głęboko ukrytą, ostatnią puszkę pomidorów. Standardowe szafki są głębokie i widzimy tylko to, co jest z przodu. W swoich projektach wnętrz, w ogóle z niech nie korzystam.
Tak więc warto zastąpić to:
tym:
Gdy mamy niewielką kuchnię i brakuje strefy roboczej, świetnie się sprawdzi dodatkowy, wysuwany blat:
Szuflady
Warto zainwestować w odpowiednie wkłady do szuflad, przegrody i pojemniki na sztućce, które pomogą zachować porządek. Najwygodniej jest, gdy talerze umieścimy blisko zmywarki lub zlewu.
Również Ikea posiada w swojej ofercie takie produkty:
Gdy bardzo zależy nam na estetyce, warto się zdecydować na drewniane szuflady, które prezentują się bardzo elegancko.
Szafki narożne w kuchni
Dotychczas jednym z najbardziej kłopotliwych miejsc w kuchni była przestrzeń w rogu. Jednak obecne rozwiązania pozwalają dokładnie wykorzystać dostępne miejsce. Chyba najbardziej popularna jest karuzela:
Moim klientom przeważnie proponuję magic corner. Z rozwiązań, które do tej pory testowałam, zdecydowanie sprawdza się najlepiej.
Urządzenia w kuchni
Warto pamiętać, aby wysokie szafki stojące i urządzenia (lodówkę, piekarnik z mikrofalówką) zgrupować i umieścić w jednym miejscu. Dobrym pomysłem jest wbudowanie ich we wnękę ścienną. Wówczas łatwo ukryjemy ich głębokość.
Szafki wiszące
Standardowa odległość między blatem a górnymi szafkami to 50-60 cm, jednak zawsze najlepiej dobrać ją do wzrostu domowników. Może się zdarzyć, że szafka ścienna jest powieszona na tyle wysoko, że nawet najwyższe osoby miałyby problem z sięgnięciem po niezbędne rzeczy. Ten problem rozwiązuje system ez-down, czyli szafka, która sama do nas podjedzie:
Mam nadzieję, że moje rady choć trochę ułatwią Ci remont. Jeśli jednak masz więcej pytań, zapraszam do kontaktu. Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku i Instagramie.
Masz pytania dotyczące naszej oferty? Napisz do nas [email protected] lub zadzwoń +48 791 846 613