Znam wiele osób, które przeprowadzając remont kuchni, skupiały się wyłącznie na wyglądzie zewnętrznym. Przez wiele godzin wybierały odpowiedni kolor frontów i poświęciły kilka weekendów na wypady do sklepów z płytkami, aby mieć pewność, że dokonają najlepszego wyboru. Oczywiście nie ma w tym nic złego, tylko że w międzyczasie zupełnie zapomniały o funkcjonalności kuchni. Nie oszukujmy się, kuchnia (nawet ta najpiękniej urządzona), która jest niefunkcjonalna, po pewnym czasie staje się irytująca. Producenci mebli oferują mnóstwo prostych rozwiązań, które mają za zadanie ułatwić nam życie. Warto z nich skorzystać.

Zdaję sobie sprawę, że urządzenie wygodnej kuchni nie jest łatwe i wymaga sporego doświadczenia. Po wielu latach pracy jako projektant wnętrz, ciągle uczę się nowych rzeczy i regularnie sprawdzam nowości na rynku. Przygotowałam zestaw wskazówek, które mam nadzieję, że choć trochę pomogą Wam w podejmowaniu kuchennych decyzji.

Projekt zabudowy kuchennej

Remontując kuchnię prędzej czy później staniemy przed wyborem szafek kuchennych. Czym najlepiej się kierować przy ich wyborze? Przede wszystkim musimy pomyśleć co chcemy w nich przechowywać. Podstawowa zasada mówi, że szafki stojące służą do przechowywania przedmiotów większych i cięższych, natomiast wiszące do mniejszych i lżejszych. Produkty z których często korzystamy dobrze mieć pod ręką, czyli w łatwo dostępnych szufladach pod blatem.

Podstawy projektu kuchni

Na pewno warto zrezygnować z typowych, otwieranych szafek i zastąpić je koszami lub szufladami. Ułatwi nam to znalezienie nawet głęboko ukrytych produktów. Szuflady dają dużo łatwiejszy dostęp do swojej zawartości. Nie musimy klękać, jak czasami się zdarza w przypadku otwieranych szafek i sięgać po głęboko ukrytą, ostatnią puszkę pomidorów. Standardowe szafki są głębokie i widzimy tylko to, co jest z przodu. W swoich projektach wnętrz, w ogóle z niech nie korzystam.

Tak więc warto zastąpić to:

Standardowa, głęboka szafka kuchenna

tym:

drewniane szulady kuchenne

kosze cargo do kuchni

Gdy mamy niewielką kuchnię i brakuje strefy roboczej, świetnie się sprawdzi dodatkowy, wysuwany blat:

Dodatkowy wysuwany blat kuchenny

Szuflady

Warto zainwestować w odpowiednie wkłady do szuflad, przegrody i pojemniki na sztućce, które pomogą zachować porządek. Najwygodniej jest, gdy talerze umieścimy blisko zmywarki lub zlewu.

Szufladowy, drewniany wkład na talerze

szuflada z wkładem na sztućce

Również Ikea posiada w swojej ofercie takie produkty:

meble IKEA METOD w okleinie drewnianej

wypełnienie szuflady firmy Ikea, podziałka na talerze

Gdy bardzo zależy nam na estetyce, warto się zdecydować na drewniane szuflady, które prezentują się bardzo elegancko.

eleganckie, drewniane szuflady kuchenne

Szafki narożne w kuchni

Dotychczas jednym z najbardziej kłopotliwych miejsc w kuchni była przestrzeń w rogu. Jednak obecne rozwiązania pozwalają dokładnie wykorzystać dostępne miejsce. Chyba najbardziej popularna jest karuzela:karuzela, czyli środek narożnej szafki kuchennej

wysuwane półki w narożnej szafce kuchennej firmy Ikea

narożna szafka z wysuwaną szufladą

Moim klientom przeważnie proponuję magic corner. Z rozwiązań, które do tej pory testowałam, zdecydowanie sprawdza się najlepiej.

magic corner

narożne cargo, magic corner

Urządzenia w kuchni

Warto pamiętać, aby wysokie szafki stojące i urządzenia (lodówkę, piekarnik z mikrofalówką) zgrupować i umieścić w jednym miejscu. Dobrym pomysłem jest wbudowanie ich we wnękę ścienną. Wówczas łatwo ukryjemy ich głębokość.

wysokie sprzęty kuchenne zgrupowane w jednym miejscu

zgrupowanie wysokich sprzętów kuchennych w jednym miejscu

Szafki wiszące

Standardowa odległość między blatem a górnymi szafkami to 50-60 cm, jednak zawsze najlepiej dobrać ją do wzrostu domowników. Może się zdarzyć, że szafka ścienna jest powieszona na tyle wysoko, że nawet najwyższe osoby miałyby problem z sięgnięciem po niezbędne rzeczy. Ten problem rozwiązuje system ez-down, czyli szafka, która sama do nas podjedzie:

ez down system

via

Mam nadzieję, że moje rady choć trochę ułatwią Ci remont. Jeśli jednak masz więcej pytań, zapraszam do kontaktu. Więcej inspiracji znajdziecie na Pinterest Maszroom. Bieżące informacje i kulisy pracy architekta wnętrz Warszawa znajdziecie na maszroomowym Facebooku Instagramie.


Masz pytania dotyczące naszej oferty? Napisz do nas [email protected] lub zadzwoń +48 791 846 613

Poproś O Bezpłatną Wycenę