Jakie nieruchomości można nazwać luksusowymi?

3 października, 2023

Czym są nieruchomości luksusowe?

Nie wszystko złoto co się świeci. Nie każde duże mieszkanie to apartament. Przeglądaliście kiedyś polskie serwisy z ofertami nieruchomości na sprzedaż? Pewnie zauważyliście, że wiele ofert opisanych jest jako luksusowe, prestiżowe czy ekskluzywne. Zapewne widząc zdjęcia tych nieruchomości, zaczęliście się zastanawiać, czy na pewno mamy taką samą definicję luksusu jak ich sprzedawcy.

Luksusowych domów i apartamentów na polskim rynku jest niewiele. Nie brakuje za to agencji nieruchomości, które nieco przesadzają, nazywając swoje oferty luksusowymi, choć bardziej adekwatnym określeniem byłby podwyższony standard, a czasami po prostu mieszkanie ze średniej półki 😉 Spróbujmy zrozumieć, jak w tym gąszczu znaleźć te nieruchomości, które faktycznie zasługują na miano luksusowych.

Jakie cechy powinna posiadać luksusowa nieruchomość?

Powszechny mit, jaki panuje to, że wystarczy kupić duże mieszkanie w nowym budownictwie i automatycznie możemy się nazwać właścicielem luksusowego apartamentu. Oczywiście metraż ma znaczenie, ale jest to tylko jedna z cech luksusowej nieruchomości. Najdroższe mieszkania stanowię niewielki odsetek oferty deweloperów. Aby rzeczywiście móc nazwać nieruchomość mianem luksusowej, musi być spełnione kilka kryteriów.

projekt luksusowego wnętrza

1. Prestiżowa lokalizacja

Ważnym aspektem, który wymaga rozważenia w kontekście standardu mieszkania, jest jego położenie. Deweloper, umieszczając luksusowy budynek w nieatrakcyjnej lokalizacji lub miejscu pozbawionym prestiżu, popełnia błąd. Niewielu potencjalnych klientów będzie skłonnych zapłacić wyższą cenę za ekskluzywny apartament, jeśli znajduje się on w mało atrakcyjnej okolicy. Wyjątkiem mogą być luksusowe domy w bardziej oddalonych dzielnicach willowych, otoczone zielenią, gdzie infrastruktura miejska może być mniej rozwinięta. Jednak w takim przypadku wysoki standard, jakość budownictwa i wyposażenia, stają się rekompensatą za mniej popularną lokalizację.

Lokalizacja obejmuje różne aspekty, ponieważ prestiż może wynikać zarówno z umiejscowienia w sercu miasta, jak na przykład w Warszawie przy ul. Mokotowskiej, jak i z usytuowania w budynku uważanym za wyjątkowy, takim jak Cosmopolitan czy Złota 44. Prestiż może również być związany z prestiżową dzielnicą np. Żoliborz Oficerski lub miejscowością cieszącą się renomą, taką jak Konstancin Jeziorna.

W turystycznych miejscowościach ważny jest także widok z okna oraz wyjątkowe otoczenie. W górskich okolicach istotny jest widok na panoramę gór, podczas gdy np. w Ustce za prestiżowe uważane są domy i apartamenty z widokiem na morze.

2. Znaczny metraż i wysokość

Ekskluzywność zawsze wiąże się z przestronnością, więc kawalerka o powierzchni trzydziestu metrów kwadratowych nie może być uważana za nieruchomość luksusową. Na pewno cechą prawdziwego apartamentu powinna być znaczna powierzchnia, ponadstandardowa wysokość i odpowiedni rozkład pomieszczeń. 130-metrowe mieszkanie poszatkowane na malutkie pokoiki i niewielki salon, nie jest nieruchomością prestiżową. W prawdziwym apartamencie musimy poczuć przestrzeń.

W przypadku luksusowych domów powierzchnia ta często sięga kilkuset metrów kwadratowych, co pozwala na określenie ich jako rezydencji.

3. Wysoki standard wykończenia

Kiedy oceniamy, czy dana nieruchomość jest luksusowa, konieczne jest uwzględnienie wyglądu całego budynku, poziomu wykończenia i wyposażenia części wspólnych oraz klasy samego mieszkania. Także poprzez wysoki standard mam na myśli nie tylko wnętrza mieszkania, ale cały budynek i jego architekturę. Prawdziwie luksusowe apartamenty można poznać po tym, że razem z dużą przestrzenią nabywamy wyposażenie na najwyższym poziomie.

W Maszroom, gdy projektujemy wnętrza rezydencji, willi lub ekskluzywnych apartamentów, tworzymy nie tylko projekt techniczny, ale również projektujemy wyjątkowe meble i zabudowy, dokładnie dobieramy materiały najwyższej jakości i nadzorujemy proces realizacji. Nieruchomości, które projektujemy, są niepowtarzalne. Każda aranżacja jest spójna i szczegółowo przemyślana. W takich nieruchomościach nie ma miejsca na blaty kuchenne z laminatów, winylowe podłogi, czy gotowe zabudowy meblowe.

projekt luksusowego wnętrza

via

Dodatkowo oprócz funkcji mieszkaniowych luksusowa nieruchomość może pełnić rolę reprezentacyjną.

Wszystko albo nic

Brak któregoś z tych trzech kluczowych elementów natychmiast wyklucza możliwość nazywania danej nieruchomości luksusową. Rozpoznanie nieruchomości luksusowych jest procesem wielowymiarowym, gdzie każdy z tych aspektów jest ważny. Nawet jeśli mieszkanie znajduje się w doskonałej lokalizacji, to jeśli wymaga remontu, trudno je uznać za luksusową nieruchomość.

Warto jednak zwrócić uwagę, że nawet jeśli samo mieszkanie wymaga remontu, ale budynek spełnia wszystkie wyżej wymienione kryteria, to po przeprowadzeniu gruntownego remontu, mieszkanie może stać się nieruchomością luksusową. Jednak świetnie zaprojektowane i wyposażone mieszkanie w bloku z wielkiej płyty nigdy nie będzie uznane za nieruchomość luksusową.

Nieruchomości i chwyty marketingowe

Określenie luksusowy apartament jest często używane przez sprzedających, szczególnie w celach reklamowych i marketingowych. Ważne jest, aby zachować czujność. Na pewno należy dokładne wypytać o szczegóły danej nieruchomości. Istnieje możliwość, że to po prostu lepiej wyposażone mieszkanie z dodatkowymi udogodnieniami, ale wciąż może brakować mu cech typowych dla prestiżowego apartamentu.

Czytaj również

architekt wnetrz warszawa

Najlepsze inwestycje mieszkaniowe w Warszawie 2023 – część 1

Oferty nieruchomości Warszawa Na podstawie ofert deweloperów przygotowałam zestawienie, które uwzględnia moją subiektywną opinię. W procesie wyboru najlepszych ofert kierowałam się moim doświadczeniem jako architekt wnętrz, skupiając się przede wszystkim na architekturze budynków oraz jakości ich wykonania. W przypadku inwestycji, które dopiero powstają, musimy opierać się na wizualizacjach, jednakże istnieje ryzyko, że ostateczny wygląd budynków…
projekt toalety

Projekt wnętrz kancelarii adwokackiej w Warszawie

Na co dzień zajmuję się głównie aranżacją wnętrz prywatnych, ale to nie znaczy, że projekty wnętrz biurowych są mi obce. Ostatnio miałam przyjemność projektować wnętrza warszawskiej kancelarii adwokackiej. Bardzo wymagający inwestor i bardzo udana współpraca. W obecnych czasach biuro to miejsce, gdzie wielu z nas spędza większość dnia. Dlatego ważne, aby przestrzeń pracy była dla nas…

Domy gwiazd – Neil Patrick Harris

Home sweet Harlem Po kobiecym apartamencie Lauren Conrad opisywanym tutaj, przyszła pora na męski punkt widzenia. Niniejszym przedstawiam nowojorską kamienicę Neila Patricka Harrisa znanego z How I met you mother  lub jak kto woli doktora Doogie Howsera. Apartament jest wypełniony mieszkanką współczesnych mebli i antyków, dzięki czemu można poczuć wpływy różnych epok. Odrobina eklektyzmu Moim ulubionym pomieszczeniem jest salon. Cały w…
Styl skandynawski 1

Styl skandynawski w projektowaniu wnętrz

Przewodnik po stylach rozpoczynam od wszechobecnego teraz stylu skandynawskiego. Z pewnością zauważyliście masę sklepów, internetowych i nie tylko, oferujących wszelkiego rodzaju skandynawskie lub inspirowane Skandynawią produkty. Nie wspominając już nawet o blogach! Trudno jednoznacznie określić genezę tej popularności – najczęściej moda na coś po prostu przychodzi i odchodzi. Ale na czym tak naprawdę polega ten…